Sałatka śledziowa z buraczkami
Sałatka śledziowa z buraczkami z dodatkiem gotowanych ziemniaków lub jajek na twardo, to świetna propozycja nie tylko na świąteczny stół. Ten przepis sprawdzi się na każdej imprezie.
- bardzo prosta sałatka
- szykowana z pieczonymi burakami
- można ją zrobić nawet na 3 dni przed podaniem
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia buraków: 1 godzina 20 minut
Czas gotowania ziemniaków: 25 minut
Liczba porcji: 1150 g sałatki
Kaloryczność kcal: 110 w 100 g sałatki
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 2 pieczone buraki ćwikłowe - około 400 g
- 3 filety śledziowe np. z oleju - do 300 g
- 250 g ugotowanych ziemniaków - około 3 średnie
- 2 średnie ogórki kiszone - około 100 g
- pół małej cebuli czerwonej - około 50 g
- 6 łyżek jogurtu naturalnego - około 120 g
- 1 łyżka dobrej jakości majonezu - około 20 g
- garść siekanego szczypiorku lub koperku
- ewentualne dodatki: jajka na twardo; żółty ser; groszek konserwowy; marchew gotowana; jabłko
Sałatka śledziowa z burakami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1150 gramów sałatki śledziowej z pieczonymi burakami. Będzie to około sześć porcji sałatki.
Przed szykowaniem sałatki zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do swojej sałatki np. gotowaną marchew lub jajka na twardo.
Sałatka śledziowa z buraczkami przepis
Zacznij od buraków. Możesz je upiec nawet na 2 dni przed szykowaniem sałatki. Wystarczy przestudzone zawinąć w folię spożywczą i trzymać w lodówce.
Buraki umyj i osusz ręcznikiem papierowym. Ponieważ buraki piekę w piekarniku, zawijam je pojedynczo w kawałek folii aluminiowej, spożywczej. Dla wygody umieszczam buraki w foremce do pieczenia/keksówce, czy też innym naczyniu zabezpieczającym piekarnik przed ewentualnym wyciekiem soku z buraka. Jeśli nie chcesz używać folii, to naczynie do zapiekania przykryj innym, płaskim naczyniem/blaszką.
Tak przygotowane buraki piekę około 60-90 minut. Małe sztuki do godziny, zaś te duże nawet do 90 minut. Umieszczam je na środkowej półce z opcją grzania góra/dół i temperaturą 200 stopni. Po upieczeniu ostrożnie zdejmuję folię, a buraki odkładam na talerz do przestudzenia, by obrać je potem ze skórki.
Porada: Jeśli wolisz ugotować buraki to wystarczy, że umieścisz je w garnku (bez obierania) i będziesz gotować na małej mocy pod przykryciem. Czas gotowania i pieczenia jest podobny. Po ugotowaniu buraków odlewasz zabarwioną wodę i odkładasz buraki do przestudzenia, by je potem obrać. Buraki nie muszą być bardzo miękkie. Przestudzone buraki obierz ze skóry. Taka skórka schodzi sama przez lekkie zeskrobywanie jej nożem. Tylko oba końce warto obciąć.
Obrane i przestudzone buraki pokrój w małą lub większą kostkę na jeden kęs. Ja kroję buraczki w sporą kostkę wielkości około 1,5 cm.
W trakcie pieczenia/gotowania buraków obierz i ugotuj w osolonej wodzie kilka ziemniaków. Potrzebujesz minimum 250 gramów ugotowanych ziemniaków. Wybierz ziemniaki o podobnej wielkości, by ugotować je w całości. U mnie były to trzy średniej wielkości ziemniaki. Ugotowane i przestudzone ziemniaki pokrój w większą lub mniejszą kostkę. Odstaw na bok.
Najpyszniejsze sałatki śledziowe wychodzą zazwyczaj z młodych śledzi, które nie odbyły jeszcze tarła. Jednak zakup matiasów jest dość trudny, ponieważ są one bardzo drogie i ciężko trafić na nie w lokalnych sklepach. Możesz zatem śmiało sięgnąć po klasyczne filety śledziowe z solanki lub też z oleju. Sama użyłam tym razem filetów śledziowych z oleju a'la Matjas. Trzy filety śledziowe ważyły łącznie 300 gramów. Osuszyłam je ręcznikiem papierowym i pokroiłam na kawałki nie szersze niż 1,5 cm. Śledzie ze słonej zalewy zalecam przepłukać w zimnej wodzie.
Przygotuj sobie większą miskę i zacznij łączyć ze sobą wszystkie składniki. W misce umieść razem przestudzone i pokrojone w kostkę ziemniaki oraz buraki. Dodaj też kawałki filetów śledziowych.
Porada: Można też śmiało przygotować sałatkę, w której wszystkie składniki pokrojone są znacznie drobniej niż u mnie. Aby sałatka śledziowa z burakami była delikatniejsza można śmiało dodać do niej kilka jajek ugotowanych na twardo lub też więcej ziemniaków. Odrobinę słodyczy doda też gotowana i pokrojona w kostkę marchew.
Do miski dorzuć też około 100 gramów drobniej pokrojonych ogórków kiszonych oraz około 50 gramów drobno posiekanej czerwonej cebuli. Dodaj też sześć łyżek kremowego jogurtu naturalnego, czyli około 120 gramów oraz jedną łyżkę dobrej jakości majonezu (lub więcej).
Porada: Cebulę czerwoną można zamienić na czosnkową lub zwykłą. Słodycz, kruchość i kwasowy smak uzyskasz dodając do sałatki kawałek obranego, twardego jabłka pokrojonego w kostkę. Jeśli zaś dodasz do sałatki żółty ser, to będzie ona bardziej syta.
Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i sprawdź smak sałatki. Ja nie dodaję już żadnych przypraw, ale być może zechcesz ją lekko posolić lub też posypać odrobiną pieprzu. Śledzie z buraczkami można podawać od razu lub po schłodzeniu w lodówce. Przed podaniem warto posypać je solidną porcją siekanego szczypiorku.
Sałatka śledziowa z buraczkami trzymana w lodówce, w szklanym naczyniu i pod przykryciem może poleżeć przynajmniej przez trzy dni. Przy dłuższym schłodzeniu może się lekko "wysuszać". Wystarczy wówczas dodać do niej łyżkę jogurtu i całość zamieszać.
Smacznego.