W ostatnich latach na popularności zyskują wszelako rozumiane koktajle. Z jednej strony to na pewno moda na zdrowy tryb życia, ale z drugiej są po prostu smaczne jak również bardzo szybkie i proste do przygotowania. Kiedy potrzebujemy dostarczyć organizmowi określoną ilość kalorii, wartości odżywczych i witamin, a żyjemy w biegu i nie zawsze mamy czas na przygotowanie zdrowego posiłku, lub mamy w domu małego niejadka, koktajle są bardzo pomocne. A jest ich tak wiele rodzajów, że na pewno znajdziemy wśród nich coś, co nam posmakuje. Możemy przygotować je bowiem na wiele sposób. Z owoców, warzyw, na mleku, jogurcie, śmietanie czy z wykorzystaniem soków owocowych bądź po prostu na bazie wody.
Koktajle w naszej kuchni mogą funkcjonować w różnych formach. Możemy traktować je jako napój zaspokajający pragnienie czy orzeźwiający, zwłaszcza latem przy upałach (wystarczy dodać lodu). To świetna odmiana dla również bardziej lubianej latem lemoniada. Koktajle mogę pełnić rolę także posiłku, czy to drugiego śniadania. Możemy wypić je w drodze do pracy czy "zjeść" jako lekkostrawną kolację. Koktajle przysłużą się też na diecie odchudzającej, ponieważ można przygotować je z produktów dietetycznych, a jednocześnie pokrywających nasze zapotrzebowanie na wartości odżywcze. Koktajle dietetyczne to zawsze bardzo ciekawy substytut dla tradycyjnego posiłku. Dla osób niebędących na diecie też są oczywiście doskonałym źródłem witamin i minerałów, a jednocześnie mogą dostarczać nam dużej dawki energii, jak na przykład koktajle z orzechami, białkiem i guaraną. Takie koktajle są często stosowane przez osoby uprawiające sport, w szczególności w biegach długodystansowych czy kolarstwie. Przykładem takiego koktajlu jest koktajl bananowy, do którego możemy dodać dodatkowo masło orzechowe i białko.
Najpopularniejsze koktajle, które przygotowujemy dla siebie i swoich najbliższych, to koktajl z owoców - bananowe, truskawkowe, z arbuzem, koktajl z kiwi, z owocami leśnymi bądź cytrusami. Czy bardziej egzotyczne jak indyjskie mango lassi. Z koktajli warzywnych najchętniej sięgamy po koktajle z awokado, jarmużu, buraka bądź szpinaku. Wyjątkowo proste przygotowanie takich koktajlów skłania do improwizacji. Dzięki temu miesza się również smaki owocowe z warzywnym np. cytrusów ze szpinakiem. W przypadku koktajli nasza inwencja twórcza jest nieograniczona. Możemy stworzyć smaki, które tylko przyjdą nam do głowy. Oprócz koktajli z owoców i warzyw wielką popularnością cieszą się zawsze słodkie koktajle mleczne, w szczególności waniliowe i czekoladowe, sprawujące funkcję pysznych deserów.
Nie bez powodu spożywanie koktajli uznaje się za wyjątkowo zdrowy nawyk dla naszego organizmu. Są w większości lekkostrawne, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych smażonych posiłków. Do ich przygotowania używamy surowych owoców i warzyw bez obróbki termicznej. Zawierają ogromne ilości witamin i minerałów, a w połączeniu z olejem lnianym związki te są dużo lepiej przyswajalne. Przykładem takiego warzywnego i bardzo zdrowego napoju jest lubiany sok z buraka, który możemy łączyć z wieloma innymi warzywami. Po takim posiłku nie tylko czujemy się syci, ale również dostajemy duży zastrzyk energii. Dodatkowo koktajle na bazie jogurtów są dobre dla naszej flory bakteryjnej i mogą pełnić rolę naturalnych probiotyków. A jeżeli lubimy podjadać między posiłkami zdecydowanie lepiej wypić zdrowy zielony koktajl niż zjeść słodką przekąskę typu ciastko. Jeżeli jednak nie chcesz zrezygnować z ciasteczek to wypróbuj moje ciasteczka owsiane. A na śniadanie jak zawsze szybka i lekka owsianka.