Śledź w śmietanie
Śledzie w śmietanie to bardzo pyszne i super proste do zrobienia danie. Przepis na śledzia w śmietanie trzeba poznać. Podajemy go nie tylko na Wigilię, ale i na inne specjalne okazje i przyjęcia rodzinne.
- tylko podstawowe składniki
- śledź idealny na każdą okazję
- tradycyjny, sprawdzony przepis
Czas przygotowania: 30 minut
Liczba porcji: 1300 gramów
Kaloryczność kcal: 150 w 100 g
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 500 g filetów śledziowych
- 2 średnie jabłka - 400 g
- 2 małe cebule - do 300 g
- 300 g śmietany kwaśnej 18 %
- garść siekanego koperku
- pół garści siekanego szczypiorku
- przyprawy: po sporej szczypcie soli i pieprzu
Śledź w śmietanie
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa/owoce ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1300 gramów śledzia w śmietanie z jabłkiem i cebulką.
Najlepsze śledzie w śmietanie wychodzą z młodych śledzi, które nie odbyły jeszcze tarła. Jednak zakup prawdziwych matiasów jest bardzo trudny, ponieważ nie jest łatwo je zdobyć a do tego są drogie. Możesz zatem śmiało sięgnąć po klasyczne filety śledziowe z solanki lub w stateczności z oleju.
Śledzie w śmietanie
500 gramów filetów śledziowych to około 6-8 pojedynczych filetów (więcej lub mniej.. to zależy od ich wielkości). Jeśli używasz filetów z solanki, to przed pokrojeniem należy je przepłukać w zimnej wodzie. To ile razy przepłuczesz swoje śledzie, zależy od tego jak mocno słone są śledzie. Filety przełóż zatem do miski z zimna wodą. Po około 20 minutach zmień wodę na nową. Czynność powtarzaj do trzech razy. Przepłukane z nadmiaru soli filety umieść na ręczniku papierowym. Po osuszeniu pokrój je w kawałki szerokości do 1,5 cm.
Jeśli masz filety z oleju, to tylko dokładnie osusz je ręcznikiem papierowym i pokrój w paski. Takich filetów śledziowych nie trzeba moczyć w wodzie.
Dwie małe lub jedną większą cebulę obierz i posiekaj drobno (u mnie trochę większe kawałki). Posiekaną cebulkę umieść na sitku w zlewie. Zagotuj wodę i powoli wylewaj wrzątek na cebulę. Im ostrzejsza cebula, tym więcej wrzątku. Wrzątkiem zalewam cebulę żółtą oraz czosnkową. Jeśli sięgam po cebulę cukrową, to nie sparzam jej wrzątkiem. Sitko z cebulą odstaw do przestudzenia.
Dwa lub trzy jabłka (najlepiej winne) obierz i pokrój w ćwiartki a następnie w drobną kostkę. Dodaj je do posiekanej cebuli.
Do miski z siekaną cebulą i jabłkiem dodaj też 300 gramów śmietany kwaśnej 18 % (lub więcej) oraz garść siekanego koperku i połowę garści siekanego szczypiorku. Całość oprósz świeżo mielonym pieprzem i dodaj szczyptę soli (soli póki co nie dajmy, jeśli mamy śledzie z solanki).
Na tym etapie nie daję więcej soli, ani pieprzu. Śledzie w śmietanie doprawiam ewentualnie dopiero wtedy, gdy wymieszam razem wszystkie składniki.
Pokrojone wcześniej paski filetów śledziowych dodaję do pozostałych składników i wszystko delikatnie mieszam. Odstawiam śledzie w śmietanie na 10 minut na bok a następnie próbuję jak smakują. W razie potrzeby dodaję więcej soli lub pieprzu. Czasem dodaję też dla smaku łyżeczkę octu spirytusowego lub soku z cytryny.
Tak właśnie wygląda moja wersja śledzi w śmietanie. Jest jednak kilka innych dodatków, którymi można wzbogacić smak tego prostego dania. Do śledzi w śmietanie możesz też dodać: do dwóch łyżek dobrego majonezu; dwa lub trzy małe korniszony pokrojone w drobną kostkę; pół łyżeczki tartego chrzanu; natkę pietruszki zamiast koperku.
Jakie są Twoje ulubione śledzie w śmietanie?
Sprawdź też moje przepisy na śledzie w occie i śledzie po japońsku.
Smacznego!