Sok z buraka
Domowy sok z buraków to super pyszny i bardzo zdrowy napój dla całej rodziny. Sok z buraka oraz jabłek i marchwi to najlepsze połączenie smaków. Przepis jest bardzo prosty i sprawdzony a sam sok przepyszny!
- prosty do zrobienia i super pyszny
- bardzo zdrowy, świeży sok z buraków i nie tylko
- świetne połączenie trzech smaków z owoców i marchwi
Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: 1350 ml soku
Kaloryczność kcal: 45 w 100 ml soku
[ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki [ więcej ]
- 2 kg buraków
- 3 średnie jabłka - 600 g
- 3 duże marchewki - 530 g
Sok z buraków
Przygotuj sobie dwa kilogramy świeżych i nie za dużych buraków ćwikłowych. Buraczki powinny mieć cienką skórkę i być twarde. Im świeższe i młodsze buraki, tym więcej soku i mniej cierpkiego smaku. Aby idealnie dopełnić smak soku z buraka wybierz jeszcze trzy średnie jabłka oraz trzy duże marchewki. Najlepsze na soki są jabłka twarde, soczyste i słodko kwaśne. Marchew powinna być jak najmłodsza i jędrna.
Warzywa i jabłka umyj pod zimą, bieżącą wodą i obierz. Do obierania i krojenia buraków polecam zakładać jednorazowe rękawiczki. Jabłka, buraki i marchew pokrój na mniejsze kawałki. Wielkość kawałków uzależnij od wielości otworu/wlotu swojej sokowirówki.
Porada: Jeśli dokładnie obierzesz i oczyścisz owoce i warzywa przy szykowaniu soku, to nie musisz wyrzucać wytłoczyn. Można z nich zrobić kilka dań.. O tym napiszę jeszcze na dole przepisu.
Kawałki warzyw i jabłek wkładaj po kolei do sokowirówki. Wytłoczyny odkładaj do jednej miski, zaś sok co jakiś czas przelewaj do dużego dzbanka.
Posiadam kilkuletnią sokowirówkę ślimakową marki Hurom, która nie zostawia bardzo suchych wytłoczyn, więc zazwyczaj wytłoczyny raz jeszcze przepuszczam przez sokowirówkę. Ostatecznie otrzymałam 1350 ml soku z buraka. Być może Ty będziesz mieć więcej lub mniej soku.
Otrzymany sok można przelać przez sitko do drugiego dzbanka, by pozbyć się pianki, która zbiera się na górze. Mi pianka nie przeszkadza i jej nie usuwam. Sok z buraka z dodatkiem marchwi oraz jabłek powinien być wystarczająco słodki i absolutnie nigdy go nie dosładzam. Zdarza mi się za to dodawać do soku trochę świeżo wyciskanego soku z cytryny. To czy dodam sok, czy nie zależy w dużej mierze od użytych jabłek.
Taki sok można też rozcieńczyć z wodą lub dodać kostki lodu, ponieważ ma on bardzo intensywny smak. Sok z buraków najlepiej jest pić od razu po zrobieniu. Można go też odłożyć do lodówki, jednak polecam wypić go jeszcze tego samego dnia.
Wytłoczyny po takim soku można odłożyć do kompostownika lub nakarmić nimi kozę lub kury :) Z wytłoczyn z buraków, marchewki i jabłek można też usmażyć placki lub upiec ciasto lub ciasteczka.
Jakie są Wasze sposoby na wykorzystanie wytłoczyn po sokach owocowych i warzywnych?
Sprawdźcie też inne pomysły na smaczne i zdrowe napoje i koktajle.