Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Chłodnik pomidorowy

Chłodnik pomidorowy

Chłodnik pomidorowy to przepyszna propozycja na delikatny i zdrowy posiłek, który polecam szykować w upalne dni. Mój przepis jest super prosty i uniwersalny. Chłodnik z pomidorów można podać na wiele sposobów.

- zupa bez gotowania
- świetna propozycja na lato
- dużo warzyw oraz pyszne dodatki

Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia: 1 godzina
Liczba porcji: 1100 ml chłodnika + dodatki

Kaloryczność kcal: 50 w 100 ml chłodnika
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki na chłodnik

  • 1 kg mięsistych, dojrzałych pomidorów
  • 1 mała czerwona papryka - około 130 g
  • 2 ogórki gruntowe - do 200 g
  • 2 ząbki czosnku - około 10 g
  • 3 łyżki oliwy np. Gallo Clássico
  • 4 łyżki soku z cytryny lub limonki
  • przyprawy: płaska łyżeczka soli; po 1/3 łyżeczki pieprzu i cukru; szczypta kminku

Składniki na dodatki

  • 1 awokado - około 160 g
  • 2 ogórki gruntowe - do 200 g
  • 3 spore rzodkiewki - około 75 g
  • opakowanie fety lub sera sałatkowego - do 200 g
  • 4 łyżki oliwy Gallo Clássico [zobacz]
  • grzanki z połowy bagietki
  • oraz: koperek, listki bazylii, po szczypcie soli i pieprzu

Chłodnik z pomidorów

Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1100 ml chłodnika pomidorowego bez dodatków. Tak też policzona została kaloryczność chłodnika. Z dodatkami otrzymasz więcej dania, którego kaloryczność również nieco się zwiększy. Wraz z dodatkami wychodzi do sześciu porcji chłodnika (u mnie cztery większe). 

Przed szykowaniem przepisu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz podać swój chłodnik np. z serem mozzarella lub z prażonymi płatkami migdałów i tofu. 

Chłodnik pomidorowy, 1

Chłodnik pomidorowy, 2

Chłodnik pomidorowy przepis

Do zrobienia pomidorowego chłodnika polecam sięgnąć po mięsiste, dojrzałe pomidory. Najlepsze będą odmiany podłużne. Kilogram pomidorów obierz cienko ze skórki. Obierz też dwa ogórki gruntowe oraz małą, czerwoną paprykę. Ogórki gruntowe są bardzo młode i kruche, więc nie obieram ich bardzo dokładnie. Do obrania pomidorów i papryki używam specjalnej obieraczki, która zdejmuje cienką warstwę skórki. Z papryki usuwam też gniazdo nasienne, zaś z pomidorów twarde miejsce po szypułce. Obierz też dwa ząbki młodego czosnku. 

Porada: Jeśli nie masz obieraczki, to sparz pomidory i paprykę wrzątkiem a następnie zdejmij skórkę. 

Chłodnik pomidorowy, 3

Obrane pomidory, ogórki, paprykę i czosnek pokrój dla wygody na mniejsze kawałki i umieść w naczyniu, w którym zmiksujesz je na gładki krem.
Chłodnik pomidorowy, 4

Warzywa zmiksuj na gładko przy pomocy blendera typu żyrafa lub też blendera kielichowego, czy innego malaksera. Do kremu z warzyw wlej cztery świeżo wyciśnięte łyżki z soku z cytryny lub limonki oraz trzy łyżki oliwy np. Gallo Clássico. Dodaj również przyprawy, czyli płaską łyżeczkę soli, po 1/3 łyżeczki pieprzu i cukru oraz szczyptę kminku. 

Dokładnie wymieszaj gotowy chłodnik pomidorowy i odłóż do lodówki. Chłódź go minimum jedną godzinę. 
Chłodnik pomidorowy, 5

W tym czasie przygotuj dodatki do chłodnika. Z dojrzałego awokado usuń pestkę oraz skórę. Miąższ pokrój w kostkę nie większą niż 1 cm. Obierz i pokrój w taką samą kostkę również ogórki, zaś rzodkiewki tylko umyj i pokrój drobno. Dodaj siekany koperek oraz po szczypcie soli i pieprzu. Ser feta lub ser sałatkowy pokrój w kostkę wielkości około 1 cm. Tak przygotowane dodatki również odłóż do schłodzenia. 

Porada: Chłodnik pomidorowy można też podać z innymi dodatkami. Polecam np.
zestaw 1: ser mozzarella, listki mięty, ogórki, papryka, sól, oliwa.
zestaw 2 : podsmażone tofu, pestki dyni, ogórek, rukola, sól, oliwa. 
zestaw 3: śmietana lub jogurt, plasterki selera naciowego, prażone płatki migdałów, sól, oliwa.

Chłodnik pomidorowy, 6

Bardzo zimny chłodnik podziel na porcje (u mnie cztery duże). Do każdego talerza dodaj też mieszankę schodzonych dodatków, czyli pokrojone warzywa oraz ser feta. Na talerze wyłóż również listki bazylii. Każdą porcję polej oliwą, np. Gallo Clássico i oprósz świeżo mielonym pieprzem oraz solą. Chłodnik pomidorowy polecam podawać z grzankami pszennymi lub bezglutenowymi (w zależności od diety). 

Porada: Miłośnikom ostrych smaków polecam dodać jeszcze siekaną cebulę, szczypior lub papryczkę chili. 



Chłodnik pomidorowy, 7

Chłodnik pomidorowy, 8

Wpis zawiera lokowanie produktu.

Wypróbuj też mój przepis na oryginalne, hiszpańskie gazpacho czyli chłodnik z surowych pomidorów.

Smacznego.

Średnia 4.9 / 5 (247 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Chłodnik pomidorowy

W lato bywa tak gorąco, że włączanie piekarnika, czy nawet palnika w kuchence bywa wyczerpujące, czy nawet zniechęcające. Częściej sięgamy po napoje chłodzące. Domowa lemoniada pojawia się prawie każdego dnia, zaś lody truskawkowe można by jest codziennie. Staramy się jak najmniej czasu spędzać w kuchni a w szczególności nad gorącymi garnkami i piekarnikiem. Sama częściej wybieram sałatki oraz dania szybkie, czy też dania z grilla. Bardzo chętnie szykuję wszelkie chłodniki. Chłodnik litewski, czyli chłodnik z botwiny szykuję dość często i tak długo, póki można zakupić młodą botwinkę. Jednak już w połowie czerwca zaczynam się przestawiać na chłodnik ogórkowy oraz na chłodnik z pomidorów i ogórków. Głownie dla urozmaicenia oraz dlatego, że botwina robi się coraz większa i z młodych buraczków trzeba już raczej gotować zupę, niż szykować chłodnik. A na słodko polecam makaron z truskawkami. Bardzo gorąco polecam też przepis na chłodnik z awokado

Chłodnik z pomidorów

Mój domowy chłodnik pomidorowy niesamowicie posmakował rodzinie. Przyznam, że szykuję go od niedawna. Ostatnio jednak pojawia się u nas bardzo często. Jest pyszny i niesamowicie zdrowy. To świetny posiłek, który polecam szykować po wysiłku fizycznym np. po wycieczce rowerowej. Uzupełnisz potas, sól oraz schłodzisz organizm nie obciążając go. Taki chłodnik z pomidorów i papryki jest delikatny, ponieważ zawsze obieram pomidory, ogórki i paprykę. Każdy składnik jest niesamowicie ważny i sprawia, że chłodnik pomidorowy smakuje rewelacyjnie. Czosnek nadaje ostrości, przyprawy i cytryna wydobywają smak, zaś oliwa Gallo Clássico jest pysznym łącznikiem i nośnikiem witamin. Ma wspaniały, głęboki smak z delikatnie wyczuwalną goryczką. To rewelacyjna oliwa z oliwek pierwszego tłoczenia. Świetne w tym chłodniku jest też to, że ma on bardzo mało kalorii. Chłodnik z pomidorów mogą jeść osoby na diecie bezglutenowej i bezmięsnej. Mój chłodnik pomidorowy przepis, który jest też super uniwersalny. W składnikach na dodatki podałam moja ulubioną wersję z jaką najchętniej podaję chłodnik pomidorowy. Pod koniec przepisu podaję jeszcze inne propozycje podania tego przepysznego dania. Zapraszam!