Zupa gołąbkowa
Zupa gołąbkowa to jeden z przepisów, które trzeba poznać. Jak sama nazwa wskazuje, jest to zupa, która ma dużo wspólnego z polskimi, tradycyjnymi gołąbkami. Możesz ją ugotować w wersji z ryżem lub też bez.
- zupa zamiast gołąbków
- szyki i pyszny pomysł na obiad
- bardzo sycąca, tania i sezonowa zupa
Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania zupy: 45 minut
Liczba porcji: ponad 4 litrów zupy
Kaloryczność kcal: 75 w 100 ml zupy
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 500 g mielonej łopatki wieprzowej
- pół małej główki kapusty - 700 g
- 2 średnie cebule - 330 g
- 3 małe marchewki - 220 g
- 1 puszka krojonych pomidorów - 400 g
- 4 łyżki koncentratu pomidorowego
- 8 szklanek wody - 2 litry
- niecałe pół szklanki ryżu - do 130 g (można pominąć)
- 2 łyżki oleju roślinnego
- przyprawy i zioła: 2 duże liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 płaskie łyżki słodkiej papryki, po płaskiej łyżce soli i cukru, łyżka majeranku, płaska łyżeczka pieprzu
Zupa gołąbkowa
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych idealnie co do grama. Wagi podaję po to, by łatwiej było zorientować się jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia zupy.
Do ugotowania zupy polecam garnek o pojemności minimum 6 l.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 4000 ml zupy gołąbkowej. Jeśli więc jest to dla Ciebie za duża porcja, to od razu polecam ugotować tę zupę z połowy składników.
Pyszna i prosta zupa z białej kapusty oraz mięsa mielonego w sosie pomidorowym.. Zapraszam po przepis na zupę gołąbkową, którą można ugotować w wersji z ryżem lub tez bez ryżu. Jeśli więc nie masz pewności, czy chcesz zjeść taką zupę z ryżem, to nie dodawaj go do zupy a ugotuj osobno i umieść odrobinę już na talerzu. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy gołąbkowa z ryżem to Twoje smaki, czy też nie.
Zupa gołąbkowa przepis
Pół kilograma łopatki wieprzowej zmiel w maszynce do mielenia mięsa. Wybierz średnie oczka. Nagrzej średniej wielkości patelnię i wlej jedną łyżkę oleju.
Na patelni umieść mięso mielone oraz przyprawy: 2 płaskie łyżki słodkiej papryki, po płaskiej łyżce soli i cukru, łyżkę majeranku i płaską łyżeczkę pieprzu. Całość wymieszaj dokładnie. Mięso z przyprawami smaż do 7 minut na średniej mocy palnika a następnie wyłącz i odstaw na bok.
Porada: Do zupy gołąbkowej zawsze sięgam po łopatkę wieprzową, ale możesz też użyć szynki (chude mięso) lub karkówki.
Do garnka, w którym będziesz gotować zupę (pojemność około 6 litrów) wlej łyżkę delikatnej oliwy lub olej roślinny. Cebule obierz i posiekaj drobno. Możesz sięgnąć po zwykłą cebulę, cebulę czosnkową lub po delikatniejszą cebulę cukrową. Ja użyłam cebuli żółtej, czyli tej najbardziej pospolitej.
Do garnka dodaję poszatkowaną cebulę i podsmażam na bardzo małej mocy palnika. Cebula ma się tylko zeszklić. Przez cały proces podsmażania cebuli nie przykrywam garnka przykrywką. Mieszam też co jakiś czas całość przy pomocy drewnianej łyżki.
Podczas gdy cebula się podsmaża, obieram i kroję w drobną kostkę wszystkie marchewki. Dodaję je do zeszklonej cebuli. Od momentu wrzucenia cebuli do momentu dodania marchewki powinno minąć około 10 minut.
Zdejmij wierzchnie liście z kapusty oraz usuń twardy głąb. Odetnij kawałek kapusty o wadze nie większej niż 700 gramów. Kapustę poszatkuj i umieść w garnku z cebulą i marchewką. Dodaj też dwa duże liście laurowe oraz cztery ziarna ziela angielskiego.
Do garnka wlej dwa litry wody lub bulionu warzywnego. Garnek przykryj przykrywką i gotuj całość przez 15 minut na średniej mocy palnika.
Po tym czasie do zupy dodaj też całą puszkę pomidorów oraz niecałe pół szklanki suchego ryżu. Zupę gotuj jeszcze około 15 minut.
Porada: Jeśli nie używasz ryżu do gołąbków, to możesz go pominąć. Warto zaznaczyć, że ryż dodany do zupy mocno pęcznieje i zagęszcza zupę. Po każdym podgrzaniu zupy będzie się bardziej rozpadał. Jeśli więc wolisz zwarty ryż, to ugotuj go osobno i dodawaj na talerze dopiero podczas serwowania zupy.
Na koniec dodaj jeszcze mięso mielone z patelni oraz cztery łyżki koncentratu pomidorowego. Całość zamieszaj i sprawdź smak zupy. Być może wolisz ostrzejsze zupy i dodasz jeszcze odrobinę pieprzu, więcej soli albo szczyptę chili..
Sama tego nie robię, ale zupę tę można dodatkowo zaprawić odrobiną śmietany.
Smacznego.