Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pascha wielkanocna

Pascha wielkanocna

Pascha wielkanocna to bardzo smaczny rodzaj ciasta, który szykujemy głównie z twarogu oraz masła, żółtek i cukru. Przepis na to niezwykle piękne i pyszne danie jest bardzo prosty i nie wymaga pieczenia. 

- tradycyjny przepis
- ciasto podawane na zimno
- wiele porad oraz zdjęcia krok po kroku

Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia w lodówce: 12 godzin
Liczba porcji: średnica 20 cm - około 1800 g

Kaloryczność kcal: 265 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki

  • 1 kg twarogu tłustego lub półtłustego
  • 1 kostka prawdziwego masła - 200 g
  • 100 g śmietanki kremówki 30 % - trochę mniej już 1/3 szklanki
  • 6 żółtek średniej wielkości jajek
  • 130 g cukru pudru - około 8 pełnych łyżek
  • 1 buteleczka ekstraktu z wanilii Dr. Oetker [zobacz]
  • 60 g kandyzowanej skórki pomarańczowej - około 3 łyżki
  • 80 g migdałów - około 2 małe garście
  • 120 g rodzynek - u mnie pół na pół z żurawiną

Pascha 

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Twaróg, jajka, masło oraz śmietankę koniecznie wyjmij wcześniej z lodówki. Masło należy wyjąć z lodówki znacznie wcześniej, by zdążyło całkowicie zmięknąć. 

Do uformowania paschy wielkanocnej potrzebujesz też: sitko o średnicy około 20 cm; ściereczka muślinowa, spora gaza lub nowa pielucha tetrowa; miska lub garnek do umieszczenia w nim sitka; płaski talerzyk do obciążenia paschy

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz sporą paschę wielkanocną o wadze około 1800 gramów. Zanim zaczniesz szykować ciasto paschalne, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Pascha wielkanocna, 1

Pascha wielkanocna, 2

Pascha przepis

Pascha to ciasto, którego głównym składnikiem jest twaróg. Dlatego też im lepszy twaróg, tym lepsza pascha. Używam zatem wyłącznie twarogu tłustego lub półtłustego (często daję 500 gramów twarogu tłustego i 500 gramów twarogu półtłustego) sprzedawanego z trójkątach lub kostkach. To twarogi, które należy samodzielnie zmielić w maszynce. Kupuję wyłącznie najlepszej jakości twaróg z lokalnych mleczarni. Twaróg powinien być jak najświeższy i zwarty. Twaróg mielę zazwyczaj nie więcej niż dwukrotnie, używając do tego maszynki do mielenia mięsa na średnich oczkach. Po zmieleniu otrzymuję aksamitny, gładki ale zwarty twaróg. 

Porada: Do paschy nie polecam używać twarogów śmietankowych, ani tych z wiaderka, ponieważ zazwyczaj są one zbyt luźne. Bardzo często twarogi z kubełka są też zbyt kwaśne i zawierają w składzie nie tylko twaróg.

Pascha wielkanocna, 3

Do zmielonego twarogu wlej 100 gramów śmietanki kremówki 30 %. Dodaj również całą buteleczkę, czyli 30 ml naturalnego ekstraktu z wanilii Dr. Oetker. Zawiera on wyciąg z lasek wanilii Bourbon z Madagaskaru. Tak samo dobrze sprawdzi się tutaj również pasta waniliowa. Wymieszaj dokładnie twaróg z ekstraktem np. przy pomocy szpatułki lub miksera na niskich obrotach. 
Pascha wielkanocna, 4

W osobnej, niedużej misce umieść miękkie masło, czyli 200 gramów masła. Masło ucieraj mikserem przez kilka minut, by lekko się napuszyło. Do maślanego puchu dodawaj po łyżce cukru pudru. Do masła dodaj łącznie połowę porcji cukru pudru ze składników, czyli 4 pełne łyżki. Cały czas ubijaj masło z cukrem. U mnie trwa to około 5 minut.

Twaróg z wanilią i śmietanką przełożyłam do większej miski. Dołożyłam również puch z masła i cukru pudru. 
Pascha wielkanocna, 5

W misie miksera umieść same żółtka sześciu średniej wielkości jajek. (Z białek polecam upiec bezy. Rolada bezowa tez będzie super). Wsyp też resztę cukru cukru pudru - cztery pełne łyżki, czyli około 65 gramów. Zacznij ubijać cukier puder z żółtkami, aż zamienią się w jasną i puszystą masę. Ubijanie może trwać nawet dłużej niż pięć minut. Jasny puch jajeczny dodaj do miski z twarogiem i kremem maślanym. 
Pascha wielkanocna, 6

Na koniec jeszcze bakalie. Wsyp zatem 60 gramów kandyzowanej skórki pomarańczowej, czyli około 3 łyżki oraz około 120 gramów rodzynek. Ja wymieszałam rodzynki drobne pół na pół z suszoną żurawiną. Na koniec dodałam jeszcze 80 gramów migdałów blanszowanych, czyli około 2 małe garście migdałów. Wszystkie składniki dokładnie, ale powoli wymieszaj np. przy pomocy szpatułki. Słodka masa powinna być bardzo gęsta. 

Porada: Migdały można zamienić na orzechy włoskie, pekan lub nerkowce. Rodzynki można też mieszać z suszonymi morelami, które polecam wcześniej drobno pokroić. Jeśli używasz migdałów naturalnych, nieblanszowanych, to należy je wcześniej zalać wrzątkiem, by przed dodaniem do masy usunąć z nich ciemną skórkę (np. kawałkiem gazy). Jeśli chodzi o bakalie, to nie ma potrzeby wcześniejszego moczenia ich w 
gorącym mleku, czy też w rumie. Bakalie umieszczone na wiele godzin w wilgotnej masie serowej i tak zmiękną. Jeśli jednak zapragniesz je wcześniej namoczyć, to pamiętaj o tym, by przed dodaniem do miski z masą serową, bardzo dokładnie je odcisnąć z nadmiaru płynu/wilgoci.
Pascha wielkanocna, 7

Całą masę pod paschę wielkanocną wystarczy już tylko umieścić w lodówce, by po schłodzeniu nabrała określonego kształtu. Przygotuj sobie ściereczkę muślinową, dużą gazę złożoną przynajmniej na dwa razy albo nową pieluszkę tetrową. Wyłóż nią od środka spore sitko (u mnie metalowe o średnicy 20 cm). Wyścielone sitko umieść w misce lub w garnku o podobnej średnicy, by stało stabilnie i miało możliwość "pocenia się" od dołu. Słodką masę serową z bakaliami przełóż do tak przygotowanego sitka i wyrównaj powierzchnię. Na górze umieść płaski talerzyk, który można dodatkowo obciążyć w razie potrzeby. 

Tak przygotowaną konstrukcję umieść w lodówce najlepiej na około 12 godzin, czyli np. na całą noc. Po tym czasie pascha wielkanocna powinna "stężeć" na tyle, by bez problemu zachowała nadany jej kształt. Jeśli użyty był dobrej jakości, świeży i zwarty twaróg, to w naczynie, w którym umieszczone zostało sitko powinno się tylko lekko od środka zrosić. Jeśli masa była za rzadka, to na dnie może się zebrać woda/serwatka. 
Pascha wielkanocna, 8

Przygotuj sobie płaski talerz lub paterę o trochę większej średnicy niż 20 cm, na którą wyłożysz paschę. Sitko z zawartością wyjmij z miski. Zdejmij też talerzyk, który miał za zadanie dociskać słodką masę. Talerz do wyłożenia paschy przyłóż idealnie na środek płaskiej strony paschy i całość odwróć na druga stronę tak, by szeroki talerz/paterę można było swobodnie położyć na stole razem z paschą. Zdejmij sitko oraz delikatnie usuń też ściereczkę. Pascha wielkanocna jest już gotowana do ozdabiania i podawania.
Pascha wielkanocna, 9

Pascha wielkanocna, 10

Swoją paschę odrobiłam stokrotkami - jadalnymi opłatkami, oraz mini jajeczkami w cukrowej skorupce. Paschę wielkanocną należy trzymać w lodówce. Im świeższa pascha, tym lepiej. Polecam zatem szykować ją na dzień przed podaniem i nie przechowywać dłużej niż trzy dni (zawsze w lodówce pod przykryciem). Przepis na paschę pochodzi z książki kucharskiej Olgi Klikowicz, "Goście przy rodzinnym stole". 

Polecam też sprawdź sernik wielkanocny oraz mój przepis babka gotowana.

Zapraszam!

Wpis zawiera lokowanie produktu.

Średnia 4.8 / 5 (1198 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pascha

Pascha to albo Święto, albo też potrawa. W tym przypadku będziemy mówić o bardzo ciekawej potrawie wielkanocnej, jaka pojawia się dość często na naszych stołach. Ciasto paschalne, czyli pascha wielkanocna to tradycyjna potrawa wielkanocna pochodząca z północnej Rosji oraz z Ukrainy. Na Ukrainie mówi się na nią częściej chleb wielkanocny. Przepis na paschę znają też Polacy. W niektórych regionach naszego kraju ciasto pascha jest bardzo popularne. Pascha wielkanocna przygotowywana jest zazwyczaj na dwa sposoby. Albo więc szykujemy paschę na zimno i wówczas paschalne ciasto składa się głównie z twarogu, masła, cukru oraz żółtek i bakalii. Albo szykowana jest pascha na ciepło i robi się ją z mleka zamiast twarogu. Reszta składników jest dość podobna. Pascha ciasto szykowana jest tak, by była dość mocno słodka. Pascha wielkanocna składa się więc ze sporej ilości cukru i bakalii. Ponieważ jest do ciasto, które podajemy na stół wielkanocny, to oczywiście należy je odpowiednio i atrakcyjnie podać. Pascha wielkanocna przepis podany może być więc w formie piramidki lub też w formie krągłej. Pascha wielkanocna przyozdabiana jest odpowiednio bakaliami lub innymi wielkanocnymi ozdobami. Polecam Ci też niezwykle ciekawy przepis na ciasto bez pieczenia góra lodowa. Takie ciasto również można podać na Wielkanoc. Z ciast na Wielkanoc polecam też ciasto jajko sadzone.

Pascha wielkanocna

Pascha wielkanocna to bardzo specyficzne ciasto, ponieważ szykowana jest raz do roku, właśnie na Wielkanoc. Mleko i jajka są uznawane w Rosji, jako symbol odrodzenia się przyrody. Nowy cykl wiosenny i pobudzenie wszystkiego do życia. Klasycznymi dodatkami, jakie zawiera w sobie pascha, są cukier i bakalie, a od niedawna również wanilia. Kiedyś to właśnie cukier i różne suszone owoce i orzechy symbolizowały bogactwo oraz dobrobyt, więc dobrze, by taka pascha wielkanocna miała ich w sobie jak najwięcej. U nas w Polsce rzadziej szykuje się paschę na kształt piramidki, ale warto wiedzieć, że ścięta piramidka ma za zadanie symbolizować grób Chrystusa. W jakich zatem rejonach Polski najbardziej znany jest przepis na pascha? Będą to rejony kresów wschodnich. Mimo, że pascha jest daniem typowo wielkanocnym, to można zauważyć, że pojawia się ona coraz częściej nie tylko na tę specjalną okazję. W kuchni Rosyjskiej znajdziemy znacznie więcej odmian oraz dodatków do paschy. W nas szykowana jest tylko ta najbardziej podstawowa wersja, jednak w Rosji można spróbować paschy bogatej, czyli takiej z ogromną ilością słodkich dodatków. Takie paschy nazywane są odpowiednio: pascha bojarska lub też pascha carska. Sama nigdy nie używam takich składników, ale do rosyjskiej paschy dodaje się często również czekoladę, różne marmolady i więcej suszonych owoców. Bardzo smaczna i warta upieczenia jest też pyszna babka wielkanocna, którą przy okazji polecam upiec. Jeśli zaś chodzi o serniki, to dla mnie takim typowo wielkanocnym sernikiem jest sernik krakowski z kratką. Bardzo ważna na moim stole jest też babka drożdżowa wielkanocna, którą piekę zawsze z dużą ilością rodzynek oraz z lukrem zwykłym lub cytrynowym.

Pascha przepis

Tak więc co to jest pascha chyba już wiemy, a przynajmniej mamy takie wyobrażenie. Warto teraz wiedzieć jak zrobić paschę wielkanocną. Jak już wcześniej o tym wspomniałam, są dwa główne przepisy na paschę wielkanocną. Pascha na zimno, której przepis pokażę w tym właśnie wpisie, oraz pascha na gorąco. W największym skrócie ciasto pascha szykuje się przez ucieranie ze sobą twarogu oraz śmietany lub śmietanki, masła, żółtek jajek oraz cukru. Pascha na gorąco powstaje przy użycia mleka, które podczas gotowania warzy się, ponieważ wlewa się do niej kwaśną śmietanę lub śmietanę z jajkami. Co jednak jest najważniejsze, to to, by używać najlepszej jakości twarogu. To właśnie twaróg w wersji paschy na zimno jest głównym jej składnikiem. Twaróg ma być super świeży i nie może być rzadki, czyli wszelkie lejące się twarogi z nadmiarem serwatki nie są wskazane. Jeśli moja pascha powstaje z dobrej jakości, zwartego twarogu, to nie musze jej odsączać. Całą masę pod paschę trzymam w sitku wyłożonym gazą lub świeżą tetrą tylko po to, by pascha zachowała swoją formę. Zazwyczaj szykuję dwoją paschę wieczorem lub po południu i zostawiam na noc w lodówce. Po nocy w chłodnym miejscu jest już idealna do wyjęcia na talerz i dekorowania. Pascha wielkanocna najczęściej przystrajana jest w to, co dajemy do środka, czyli w orzechy takie jak migdały oraz rodzynki, czy skórkę pomarańczową, kandyzowaną. Gotowa pascha najlepiej smakuje jeszcze tego samego dnia, po wyjęciu jej z naczynia do formowania. Im świeższa pascha wielkanocna, tym lepiej.