Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Babka gotowana

Babka gotowana

Babka gotowana to ciasto, które zachwyci Cię niezwykłym smakiem oraz wspaniałym wyglądem. Przepis jest super sprawdzony, a babeczka będzie idealna nie tylko na Wielkanoc. 

- bez użycia piekarnika
- super wilgotna, puszysta i delikatna
- ciasto, które bardzo długo zachowuje świeżość

Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: około 1100 g z polewą

Kaloryczność kcal: 285 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska

Składniki na babkę gotowaną

  • 1 szklanka mąki pszennej np. Szymanowskiej typ. 480 - 160 g
  • około 4/5 szklanki cukru drobnego - 200 g
  • około 4/5 szklanki skrobi ziemniaczanej - 160 g
  • 250 g masła lub ewentualnie margaryny
  • 6 większych jajek lub 7 malutkich
  • 2 łyżki spirytusu lub wódki
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2-3 krople olejku np. cytrynowego lub pomarańczowego
  • odrobina masła i bułki tartej do wysmarowania od środka formy

Składniki na czekoladową polewę

  • 80 g śmietanki kremówki 30%
  • 80 g dobrej czekolady gorzkiej lub deserowej

Babka gotowana

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma na ciasto: Specjalna metalowa foremka na babkę gotowaną o pojemności około 1500 ml i wymiarach około: 17 cm wysokości, 16 cm od góry, w najszerszym miejscu. Foremka musi zawierać w komplecie przykrywkę z możliwością zamknięcia. Oprócz specjalnej foremki potrzebny jest również garnek o wysokości minimum 18 cm i średnicy minimum 25 cm. 
Czas gotowania: 90 minut od zagotowania wody w garnku. 

Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, zaś masło rozpuść i odstaw do przestudzenia. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz babkę gotowaną o wadze około 1100 gramów już z polewą czekoladową. Zanim zaczniesz szykować babkę, zalecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Babka gotowana, 1

Babka gotowana, 2

Babka gotowana przepis

W misce umieść razem: jedną szklankę mąki pszennej np. Szymanowskiej typ. 480, czyli około 160 gramów; około 4/5 szklanki skrobi/mąki ziemniaczanej, czyli około 160 gramów; 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia oraz symboliczną szczyptę soli. Całość dokładnie wymieszaj rózgą kuchenną lub też przesiej do drugiej miski. 

Babka gotowana, 3

Dokładnie oddziel żółtka od białek. Białka z sześciu sporych jajek ważyły u mnie łącznie około 210 gramów, zaś żółtka 130 gramów. Białka odłóż na bok w osobnej misce (będziesz je ubijać na sztywno na samym końcu, przed wylaniem masy do formy). 

Żółtka umieść w misie miksera. Wsyp też 200 gramów cukru drobnego lub też tyle samo cukru pudru. Żółtka ubijaj z cukrem na wysokiej mocy miksera tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w żółtkach i powstanie Ci puszysta masa. Jeśli używasz cukru pudru, to efekt ten osiągniesz zapewne w ciągu kilku minut. 

Zmniejsz odrobinę moc miksera i do puchu z żółtek i cukru dodaj bardzo miękkie lub roztopione i całkowicie przestudzone masło (250 gramów). Po chwili powstanie Ci jednolita masa jak na zdjęciu poniżej. Po dodaniu masła należy dodać dwie łyżki spirytusu lub wódki oraz kilka kropel ulubionego olejku, np. cytrynowego. Miksuj całość tylko chwilę. 

Porada: Alkohol można w ostateczności zamienić na łyżkę octu lub szczyptę kwasku cytrynowego, zaś zamiast masła można użyć dobrej jakości roślinną kostkę do pieczenia. 

Babka gotowana, 4

Do masy maślanej zacznij dodawać mieszankę mąk, która została przygotowana w pierwszej kolejności. Sypkie składniki wsypuj na kilka razy. Po każdej porcji mieszaj ciasto przy pomocy szpatułki. 
Babka gotowana, 5

Po dodaniu całej mieszanki mąk pora na ubicie na sztywno odłożonych wcześniej białek. Białka ubijaj najlepiej w szklanej lub w metalowej misce. Użyj bardzo dobrze umytych i osuszonych mieszadeł. Zacznij od niskich obrotów miksera, a po około 5 sekundach zacznij je zwiększać, aż do najwyższych. Białka ubij na sztywno. Zajmie Ci to około minuty (może krócej). Sporo zależy od mocy miksera i użytych mieszadeł. Bardzo ważne jest to, by nie miksować białek za długo, ponieważ można je przebić i ponownie zrobią się rzadkie. Białka są gotowe, gdy wyglądają jak gęsta piana z wanny i są sztywne. 

Porcjami dodawaj ubite na sztywno białka. Robię to zazwyczaj w 4-5 porcjach. Ciasto delikatnie mieszam za każdym razem przy pomocy szpatułki. 
Babka gotowana, 6

Przygotuj formę do babki gotowanej (można to zrobić też na samym początku). Przypominam: Specjalna metalowa foremka na babkę gotowaną o pojemności około 1500 ml i wymiarach około: 17 cm wysokości, 16 cm od góry, w najszerszym miejscu. Foremka musi zawierać w komplecie przykrywkę z możliwością zamknięcia. 

Foremkę bardzo dokładnie wysmaruj od środka miękkim masłem. Staraj się dotrzeć do każdego zakamarka. Posmaruj też komin formy. Wsyp bułkę tartą. Obtocz nią cały środek, a nadmiar wysyp. 
Babka gotowana, 7

Delikatnie przełóż ciasto do formy i wyrównaj jego powierzchnię. Ciasto jest dość gęste, nie lejące. 
Babka gotowana, 8

Formę z babką zamknij przykrywką od kompletu. Duży garnek (minimum 18 cm wysokości i 25 cm średnicy) wypełnij do połowy wodą (najlepiej gorącą). W garnku umieść zamkniętą foremkę z babką (foremka ma być zanurzona mniej więcej do 3/4, by nie dotarła do zamknięcia). Garnek przykryj następnie dobrze dopasowaną przykrywką z odprowadzaniem pary (mały otwór w przykrywce, by ta nie poodskakiwała w trakcie gotowania). Garnek z foremką i przykrywką umieść na płycie. Ustaw wysoką moc palnika, by woda w garnku jak najszybciej się zagotowała. Od tego momentu gotuj babkę przez równo 90 minut. Ustaw taką moc palnika, by woda cały czas się gotowała (nie za mocno, ale też nie może tylko lekko "mrugać"). Przez cały czas gotowania babki nie zdejmuj przykrywki z garnka. 

Porada: Po umieszczeniu formy w garnku z wodą, ta zapewne zacznie wypływać. Jeśli przykrywka od garnka nie dociąży idealnie formy, by ta stabilnie stała na dnie garnka, należy ją czymś dociążyć. 
Babka gotowana, 9

Po półtorej godziny gotowania, można od razu wyjąć formę z garnka i otworzyć przykrywkę od foremki. Po kilku minutach ostrożnie przełóż babkę na kratkę do studzenia wypieków. Podczas studzenia babki przygotuj polewę czekoladową. Tym razem zrobiłam polewę na bazie śmietanki i czekolady, ale można też przygotować plewę na bazie masła i czekolady. Zapraszam po garść inspiracji - polewa czekoladowa

80 gramów śmietanki kremówki 30 % (taka rzadka) zacznij podgrzewać na małej mocy w rondelku. Gdy śmietanka będzie gorąca, ale nie zacznie się jeszcze gotować, dodaj do niej 80 gramów połamanej lub posiekanej czekolady deserowej lub gorzkiej, a nawet mlecznej (lub mieszankę kilku rodzajów czekolad). Zdejmij garnek z palnika i cierpliwie mieszaj całość tak długo, aż polewa zrobi się jednolita i aksamitna. Jeśli wolisz rzadszą polewę, to dolej więcej śmietanki lub odrobinę zwykłego mleka. 

Babkę gotowaną oblej jeszcze ciepłą polewą. Jeśli używasz jadalnych ozdób, to wysyp je na polewę zanim ta całkowicie zastygnie na cieście. 

Babka gotowana, 10

Babka gotowana, 11

Babka gotowana jest bardzo wilgotna i puszysta. Jeśli nie zostanie zjedzona w dniu pieczenia, ale planujesz całą babkę podać dnia następnego, to zawiń ją luźno w papier śniadaniowy i trzymaj w torbie spożywczej w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Jeśli zaś chcesz podawać ją po dwóch lub trzech dniach, to po całkowitym przestudzeniu zalecam trzymać ją w lodówce pod kloszem. Babkę gotowaną wyjmij z lodówki na minimum dwie godziny przed podaniem, by osiągnęła temperaturę pomieszczenia i idealną strukturę.
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (1182 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Babka gotowana

Od dawna już miałam ochot pokazać moim Czytelnikom jak prosta do zrobienia jest babka gotowana. Przepis na tę niezwykle pyszną, delikatną babeczkę gotowaną przyda się zarówno dla osób, które uwielbiają nowości w kuchni i bardzo lubią eksperymentować. Babka gotowana wilgotna i pyszna przyda się też każdemu, kto nie ma piekarnika lub też nie przepada za pieczeniem w piecu. Moja babka gotowana to również jedna ze wspanialszych propozycji na wypiek na Wielkanoc. Na Wielkanoc piekę naprawdę róże ciasta i babki. Moja babka wielkanocna jest wspaniała i wszystkim ją polecam. Babka piaskowa również zawsze robi furorę na każde Święta. Mazurek kajmakowy jest wspaniały i bez tego wypieku nie ma Wielkanocy. Od jakiegoś czasu na Wielkanoc gotuję też właśnie babkę gotowaną. Wiele osób zastanawia się jak można ugotować babkę. Przecież woda dostanie się do formy. Otóż na wszelkie zapytania typu: babka gotowana forma mam odpowiedzi. Babka gotowana wymaga użycia przeznaczonej tylko do tego celu foremki. Foremka do babki gotowanej nie jest duża, bo jej wymiary wynoszą około: 17 cm na wysokość oraz około 16 cm od góry, w najszerszym miejscu. Foremka na babkę gotowaną ma pojemność około 1,5 litra. Wykonana jest i ma być z cienkiego metalu, by szybko łapała temperaturę. Foremka do babki gotowanej musi mieć też przykrywkę z zamknięciem, by do środka nie dostała się woda. W sicie znajdziecie bardzo dużo sprzedawców oferujących foremki do babki gotowanej po przystępnej cenie. Z użyciem tego pysznego ciasta możesz zrobić super bajaderki

Babka gotowana przepisy

Aby zrobić babkę gotowaną potrzebujecie oprócz formy również wysoki garnek. W wysokim garnku musi się bowiem w całości (razem z przykrywką) zmieścić cała foremka na babkę. Garnek powinien mieć minimum 18 cm wysokości. Moja babka gotowana przepis, który zna chyba każdy. Jeśli zakupicie nową foremkę to zapewne razem z formą na babkę gotowaną dostaniecie też wydrukowany przepis na samą babkę. Sama taki dostałam i prawie nie różni się on mojego starego przepisu, który miałam jeszcze od mojej Babci od strony Mamy. Super babka gotowana wilgotna będzie wspaniała na Wielkanoc nie tylko ze względu na jej walory smakowe i wspaniały wygląd. Babka gotowana bardzo długo zachowuje świeżość. Sama trzymam ją zawsze w lodówce. Moja Babcia przechowywała ciasta w specjalnym pokoju, który został jakby doklejony do domku i wchodziło się do niego przez mini drzwiczki. Pomieszczenie powstało z grubych cegieł i nie było ogrzewane. To była taka pseudo piwniczka. Nie na słoiki, ale na wypieki, mięsa itp. Babka gotowana może mieć różne w smaki. Wystarczy dodać do ciasta inny olejek, albo otartą skórkę z cytrusów. Można też przygotować polewę z dowolnej czekolady. Zapraszam po mój sprawdzony przepis na wspaniałą babkę gotowaną. Niezawodny mazurek wielkanocny też jest super. Powodzenia i smacznego.