Sernik wielkanocny
Delikatny i super puszysty sernik wielkanocny, to moja propozycja na pyszny sernik pieczony. Sam sernik zrobisz tylko z pięciu składników i to bez użycia masła. Jest niesamowity!
- tylko 5 składników
- ze śmietanką kremówką w masie
- wyjątkowa polewa z białej czekolady
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia sernika: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: tortownica 28 cm - 2 kg sernika
W 100 g sernika:
Wartość energetyczna
225 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na sernik wielkanocny
- 1 kg półtłustego lub tłustego twarogu lub sera twarogowego mielonego
- 7 średniej wielkości jajek
- 200 g cukru drobnego - około 4/5 szklanki
- 200 g śmietanki kremówki 30 % - 200 ml
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy bez cukru - około 40 g
Składniki na polewę z białej czekolady
- 150 g dobrej jakości białej czekolady
- 100 g śmietanki kremówki 30 % - 100 ml
Składniki dodatkowe
- ewentualnie 100 g herbatników na spód
- jajeczka czekoladowe z cukrowej posypce
- maliny, listki mięty do dekoracji
Sernik wielkanocny
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Twaróg oraz jajka i śmietankę wyjmij z lodówki. Mają mieć temperaturę pokojową.
Forma na sernik: u mnie była to tortownica 28 cm, jednak śmiało sprawdzi się też trochę mniejsza tortownica (z podniesionymi rantami), forma 24 x 24 cm lub nawet foremka 20 x 30 cm.
Czas pieczenia sernika: około 80 minut w kąpieli wodnej.
Temperatura pieczenia: 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności sernika uwzględniłam też polewę z białej czekolady. Z podanej ilości składników otrzymasz sernik wielkanocny o wadze około 2000 gramów. Zanim zaczniesz szykować sernik, zalecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Sernik wielkanocny przepis
W pierwszej kolejności polecam przygotować sobie formę do upieczenia sernika w kąpieli wodnej. Użyłam tortownicy o średnicy 28 cm z odpinaną obręczą. Dno oraz boki formy wyłożyłam papierem do pieczenia (ranty od środka wysmaruj odrobiną masła, by paski pergaminu dobrze trzymały się wnętrza formy). Od zewnątrz wyłożyłam też folię aluminiową do pieczenia (kilka kawałków zachodzących na siebie), by woda z formy, w której będzie się piekł sernik nie wyciekła do wypieku.
Na dno formy wysypałam drobno pokruszone herbatniki (u mnie 18 sztuk ważyło około 100 gramów). Spód z herbatników nie jest jednak konieczny i można upiec sernik wielkanocny bez spodu.
W dużej misce umieść kilogram twarogu półtłustego lub tłustego, uprzednio zmielonego dwukrotnie w maszynce. Możesz też użyć dobrej jakości, tłustego lub półtłustego i nie rzadkiego sera z wiaderka. Ja używam zazwyczaj twarogu z wiaderka Piątnica lub Mlekovita.
Do osobnego, wysokiego naczynia wlej 200 gramów śmietanki kremówki 30 %. Śmietankę ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez około 20 sekund. Ponieważ śmietanka nie jest schłodzona, to nie ubije się na sztywno, a tylko ładnie napuszy i lekko zgęstnieje. Wlej ją do miski z serem i całość miksuj chwilę tylko do połączenia sera ze śmietanką.
Do miski wsyp jedną saszetkę/opakowanie proszku budyniowego waniliowego lub śmietankowego bez cukru, czyli około 35-40 gramów proszku. Wszystko raz jeszcze miksuj chwilę na średnich obrotach.
Porada: Proszek budyniowy można zamienić na 30 gramów (3 płaskie łyżki) skrobi ziemniaczanej oraz płaską łyżeczkę pasty lub esencji waniliowej, czy też kilak kropli olejku, np. śmietankowego.
Oddziel dokładnie żółtka od białek siedmiu jajek. Białka przelej do osobnej miski i odstaw na bok. Żółtka umieść w jednej misce z połową cukru drobnego (100 gramów). Żółtka ubijaj z cukrem na wysokich obrotach miksera tak długo, aż cukier się rozpuści i całość zamieni się w puszysty, jasny krem. Może to potrwać nawet kilka minut. Przy pomocy szpatułki delikatnie wymieszaj puch z żółtek z masą serową.
Można już zacząć nagrzewać piekarnik do 175 stopni z grzaniem góra/dół. Na cztery półki w piekarniku wybierz tę druga od dołu. Umieść w niej głębszą szufladę z wyposażenia piekarnika. Wlej do niej gorącą wodę (nie do pełna). Sernik wielkanocny będzie pieczony w kąpieli wodnej.
Pora na ubicie na sztywno odłożonych wcześniej białek. Białka ubijaj najlepiej w szklanej lub w metalowej misce. Użyj bardzo dobrze umytych i osuszonych mieszadeł. Ubijaj je mikserem zaczynając od mniejszych obrotów miksera i stopniowo je zwiększaj. Białka ubijaj tak chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Sztywne białko gotowe na dodanie cukru wygląda jak piana z kąpieli w wannie.
Zacznij dodawać cukier drobny. Po każdej łyżce miksuj białko na najwyższych obrotach, aż cukier połączy się z pianą i całkowicie się w niej rozpuści. Po dodaniu jednej łyżki miksuj całość około minuty lub dłużej. W taki sposób dodaj łącznie 100 gramów cukru drobnego. Proces ubijania bezy jest dość długi i może trwać łącznie nawet kilkanaście minut. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa białkowa, którą zacznij dodawać do miski z masą serową. Robię to zazwyczaj w 3-4 porcjach. Masę serową delikatnie mieszam za każdym razem przy pomocy szpatułki.
Gotową, puszystą masę serową przełóż do przygotowanej wcześniej formy. Wyrównaj powierzchnię.
Porada: Aby nie owijać formy folią, można też zastosować pieczenia z funkcją pary (jeśli ktoś posiada taki piekarnik) lub też foremkę z wrzątkiem umieścić na dnie piekarnika, zaś na środkowej półce tylko formę z sernikiem (na kratce z wyposażenia piekarnika).
Tortownicę z sernikiem umieść w nagrzanym piekarniku (u mnie opcja z kąpielą wodą, czyli formę kładę na środek szuflady z wrzątkiem). Przez cały czas pieczenia sernika wielkanocnego nie zmieniaj temperatury pieczenia. Przez cały czas pieczenia nie otwieraj też piekarnika. Sernik piekę równo 80 minut. Po upieczeniu nie otwieraj piekarnika przez 15 minut. Potem uchyl drzwi i usuń szufladę/formę z wodą, a tortownicę zostaw przy uchylonych drzwiczkach do całkowitego wystudzenia sernika. Czasem sernik nie opada mi wcale, a czasem opada do pozycji wyjściowej. Zawsze jednak zachowuje niesamowicie puszystą strukturę.
Po przestudzeniu zdejmij boki tortownicy i usuń paski papieru do pieczenia. Można go już obłożyć plewą z białej czekolady. Aby ją zrobić wystarczy, że 100 gramów śmietanki kremówki 30 % (taka rzadka) zaczniesz podgrzewać na małej mocy w rondelku. Gdy śmietanka będzie gorąca, ale nie zacznie się jeszcze gotować, dodajesz do niej 150 gramów połamanej lub posiekanej czekolady białej. Zdejmij garnek z palnika i cierpliwie mieszaj całość, aż polewa zrobi się jednolita. Poczekaj, aż polewa przestygnie i lekko zgęstnieje i dopiero wyłóż ją na sernik. Zanim zastygnie wyłóż też ewentualne jadalne ozdoby wielkanocne, a następnie odłóż sernik do lodówki, by polewa stężała.
Sernik wielkanocny przechowuj w lodówce nawet do tygodnia.
Smacznego.