Krem z białych warzyw
Zupa krem z białych warzyw to jedna z lepszych kremowych zup warzywnych. Przepis jest wyjątkowo prosty a sama zupa niezwykle zdrowa, aksamitna i przyjemna dla oka. Można ją też podać na dużo różnych sposobów.
- bez potrzeby użycia bulionu
- można też użyć mrożonych warzyw
- tylko tanie i łatwo dostępne składniki
Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 45 minut
Liczba porcji: 2200 ml gęstej zupy
Kaloryczność kcal: 90 w 100 ml zupy
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- pół kalfiora - około 450 g
- biała cześć sporego pora - około 200 g
- 2 spore cebule - około 400 g
- 6 średnich ziemniaków - około 500 g
- 1/4 korzenia selera - około 180 g
- 2 korzenie pietruszki - około 250 g
- 4 ząbki czosnku - około 20 g
- 3 szklanki wody lub bulionu - 750 ml
- 200 g serka mascarpone, śmietany lub mleka
- 2 łyzki masła klarowanego
- 4 łyżki oliwy
- 4 łyżki soku z cytryny
- przyprawy: 2 płaskie łyżeczki soli; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu, gałki muszkatołowej i imbiru; szczypta kminu rzymskiego
Krem z białych warzyw
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Do ugotowania kremu z białych warzyw polecam użyć garnek o pojemności minimum 3,5 l.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 2200 ml gęstej kremowej zupy.
Zupa krem z białych warzyw
Przygotuj sobie wszystkie warzywa oraz czosnek. Do tej zupy pasują również: kalarepka, topinambur, biała fasola, biała papryka oraz ciecierzyca. Jeśli wiec masz ochotę na któryś z wymienionych przeze mnie składników, to możesz śmiało dołożyć go do zupy. Około 200 gramów powinno wystarczyć. Kalarepkę, paprykę oraz topinambur dodajesz w tym samym momencie co ziemniaki, seler i pietruszkę. Białą fasolę oraz ciecierzycę dodajesz pod koniec gotowania zupy, razem z kalafiorem - jeśli fasola i ciecierzyca są z puszki.
Krem z białych warzyw szykuję w jednym garnku, więc i cebulę z porem podsmażam w garnku na maśle i oliwie.
W garnku, w którym będziesz gotować zupę roztop dwie łyżki masła, najlepiej klarowanego. Wlej też cztery łyżki delikatnej oliwy z oliwek (może być również olej z pestek winogron lub olej ryżowy, czy też inny olej do smażenia). Do garnka dodaj obrany i posiekany biały kawałek pora oraz obraną i poszatkowaną cebulę i podsmażaj je przez dziesięć minut na średniej mocy palnika. Garnka nie przykrywam przykrywką a całość mieszam przy pomocy drewnianej łyżki.
Po dziesięciu minutach dodaj też obrane i pokrojone w plasterki cztery ząbki czosnku. Całość zamieszaj i podsmażaj jeszcze pięć minut.
Po tym czasie do garnka wlej trzy szklanki wody lub też domowego bulionu warzywnego (w wersji dla osób, które jadają mięso, polecam bulion drobiowy lub trzy szklanki odlane z rosołu).
Dodaj też obrane pokrojone w kostkę: ziemniaki, kawałek selera i dwie pietruszki oraz przyprawy: dwie płaskie łyżeczki soli; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu, gałki muszkatołowej i imbiru; szczypta kminu rzymskiego. Garnek przykryj przykrywką. Doprowadź zupę do wrzenia a następnie zmniejsz moc palnika do takiej, by zupa lekko mrugała. Gotuj ją przez 10 minut.
Po tym czasie dodaj do zupy różyczki kalafiora i gotuj zupę przez ostatnie 10-15 minut, do miękkości kalafiora.
Przed samym wyłączeniem zupy wlej jeszcze cztery łyżki soku z cytryny (lub mniej jeśli wolisz delikatniejszą zupę) i dodaj 200 g serka mascarpone. Zamiast mascarpone możesz też wlać mleko lub śmietankę kremówkę 30 %.
Gotową zupę zmiksuj na gładko. Polecam użyć do tego blendera ręcznego typu żyrafa. W tym momencie oceń najpierw samą konsystencję zupy. Jeśli chcesz, by była rzadsza, to wlej więcej mleka lub bulionu. Sprawdź też smak zupy i zdecyduj, czy chcesz do niej dodać jeszcze trochę soli lub też może pieprzu lub gałki. Moja zupa krem z białych warzyw była idealna, więc nie dodawałam więcej przypraw. Wyszła też dość gęsta, co również mi odpowiada.
Jeśli jednak lubisz ostrzejszy smak zupy, ale niekoniecznie przez dodanie większej ilości pieprzu, to więcej mielonego lub świeżego i tartego imbiru będzie najlepszym wyborem.
Swoją zupę podałam z oliwą, listami bazylii i szczyptą ziołowego pieprzu.
Polecam też kilka innych dodatków do zupy:
- ulubione zielone pesto + oliwa
- plasterki smażonego bekonu lub prażonej cebulki
- prażone pestki słonecznika, dyni lub płatki migdałów
- groszek ptysiowy lub domowe grzanki + płatki chili i oliwa
- szczypiorek, koperek, natka pietruszki lub kolendra + oliwa
- oliwa truflowa + orzechy włoskie lub piniowe (polecam szczególnie do wersji zupy z dodatkiem topinambura)
Jaka jest Twoja ulubiona zupa krem?
Smacznego.