Krem z brokułów
Poznaj mój ulubiony krem z brokułów, który szykuję tylko z kilku składników. Jeśli używasz bulionu warzywnego, to zupa krem z brokułów gotuje się błyskawicznie. Ten krem brokułowy pokochają również dzieci!
- tylko 20 minut gotowania zupy
- smaczna i super prosta zupa krem
- bez mięsa i dużej ilości składników
Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania: 20 minut
Liczba porcji: 1350 g zupy
Kaloryczność kcal: 60 w 100 g kremu
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 750 ml bulionu bulionu warzywnego - 3 szklanki
- 1 duży brokuł lub dwa małe - 1000 g
- 2 średnie cebule - 200 g
- 3 duże ząbki czosnku
- 3 łyżki masła klarowanego
- 1 łyżka serka typu Philadelphia
- przyprawy: po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Cebula ważona była przed obraniem.
Z tego przepisu otrzymasz około około 1350 gramów zupy, czyli minimum cztery duże porcje zupy krem brokułowej.
Trzydzieści minut to czas szykowania składników, gdy masz już gotowy bulion warzywny. Bulion warzywny szykuje się łącznie około dwóch godzin. Warto ugotować wcześniej wielki garnek i zamrozić odmierzone porcje bulionu. Z warzyw z bulionu polecam zrobić kotleciki warzywne.
Zupa krem z brokułów to chyba najczęściej szykowane przeze mnie danie z użyciem brokułów. Za każdym razem podaję ją z innymi dodatkami, których jest bardzo dużo. Jeśli mam ochotę na słoną zupę z akcentem nabiałowym to podają ją z serem feta lub serem pleśniowym. W wersji delikatniejszej decyduję się na ser kozi lub na mozzarellę. Dzieci bardzo lubią jeść ją z groszkiem ptysiowym lub domowymi grzankami. Polecam przepis na grzanki z chleba tostowego.Czasem wystarczą tylko świeże zioła lub łyżka kwaśnej śmietany. W wersji z mięsem polecam chipsy z boczku.
Krem z brokułów
Aby zrobić zupę krem z brokułów potrzebujesz tylko jednego dużego garnka. Cebulę oraz ząbki czosnku obierz. Ząbki czosnku pokrój w plasterki, cebulę zaś posiekaj na większe kawałki. W garnku umieść trzy łyżki masła klarowanego lub delikatnej oliwy. Ustaw średnią moc palnika i dodaj cebulę. Podsmażaj ją w garnku bez przykrycia przez pięć minut. Dodaj czosnek i zamieszaj całość.
W tym samym czasie przygotuj sobie brokuły. Możesz użyj jednego dużego brokuła lub też sięgnąć po dwa mniejsze. Miałam dwa małe brokuły, które ważyły po 500 gramów każdy. Brokuły umyj. Odetnij nożem wszystkie różyczki. Po odcięciu głąbów zostało mi łącznie 620 gramów różyczek. Te większe możesz podzielić na mniejsze kawałki. Różyczki przepłucz i dodaj do garnka z podsmażoną cebulką i czosnkiem.
Do garnka wlej trzy szklanki bulionu warzywnego. Polecam mój przepis na bulion warzywny. Dodaj też po pół płaskiej łyżeczki soli i pieprzu. Garnek przykryj przykrywką i zagotuj zupę. Po około 20 minutach gotowalnia brokuły powinny być już miękkie. Wyłącz zupę.
Przed zmiksowaniem zupy na gładki krem brokułowy możesz dodać łyżkę serka typu Philadelphia. Możesz też sięgnąć po serek mascarpone lub też słodką śmietankę 30 %. Możesz też pominąć dodatek nabiału. Zupę zmiksuj na gładko przy pomocy blendera ręcznego typu żyrafa lub blendera kielichowego. W tym momencie sprawdź smak zupy. To czy dodasz do niej więcej przypraw zależy od Twojego gustu oraz od tego, jak przyprawiony został wcześniej bulion warzywny. Oprócz soli i pieprzu polecam dodać odrobinę chili, tymianku lub bazylii.
Z czym podawać krem z brokułów:
- sery: parmezan, Philadelphia, gorgonzola, mozzarella, kozi lub feta
- groszek ptysiowy lub domowe grzanki
- świeże zioła: bazylia, pietruszka, szczypiorek lub kolendra
- kwaśna śmietana, jogurt naturalny lub śmietanka słodka 30 %
- czarnuszka, pestki słonecznika lub pestki dyni
- chipsy z boczku lub łosoś wędzony
Jaki jest Twój ulubiony zestaw dodatków do kremu z brokułów?