Zupa jarzynowa
Super prosta i super pyszna zupa jarzynowa, to moja całoroczna propozycja na smaczną zupę dla całej rodziny. Przepis jest sprawdzony i zapewniam, że każdy poradzi sobie z ugotowaniem tej zupy.
- można z niej zrobić krem
- zupa ugotowana w 25 minut
- bardzo dokładny opis i wiele porad
Czas przygotowania: 20 minut
Czas gotowania łącznie: 25 minut
Liczba porcji: około 2600 ml zupy
Kaloryczność kcal: 50 w 100 ml zupy
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- pół średniego kalafiora - około 600 g lub 450 g mrożonego
- 4 średnie ziemniaki - około 400 g
- 2 mniejsze marchewki - około 200 g
- 1 średnia cebula - około 200 g
- 200 g fasoli szparagowej - mrożonej lub świeżej
- 100 g groszku zielonego - mrożony lub świeży
- 1,5 litra wody lub delikatnego bulionu drobiowego
- niecałe pół szklanki śmietany kwaśnej 18 % - 150 g
- 2 łyżki masła klarowanego
- garść siekanego koperku
- przyprawy: 2 płaskie łyżeczki soli; pół płaskiej łyżeczki pieprzu; po szczypcie gałki muszkatołowej, kurkumy i mielonego kminku lub kuminu
Zupa jarzynowa
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Śmietanę kwaśną 18 % wyjmij wcześniej z lodówki.
Do ugotowania zupy jarzynowej z podanej przeze mnie ilości składników wybierz garnek o pojemności minimum 3,5 litra.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 2600 ml pysznej zupy jarzynowej. Zanim zaczniesz szykować zupę, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
To moja ulubiona zupa jarzynowa, ale możesz też pominąć groszek lub też zastąpić go innym warzywem. Ewentualne dodatkowe warzywa do wyboru: brukselka, korzeń selera, korzeń pietruszki, brokuły, szparagi, pieczarki, kukurydza konserwowa, fasola konserwowa, cieciorka z puszki, soczewica z puszki. Co i kiedy dodać opisuję na bieżąco w przepisie poniżej.
Zupa jarzynowa przepis
Zacznę od podsmażenia na maśle poszatkowanej cebuli, ponieważ warto szykować ją na samym początku. Średniej wielkości cebulę obierz i bardzo drobno poszatkuj (u mnie była to zwykła żółta cebula, ale można też sięgnąć po cebulę czosnkową). Nagrzej patelnię z grubszym dnem. Wyłóż na nią dwie łyżki masła klarowanego oraz całą posiekaną cebulkę. Możesz też dodać małą garść siekanego, grubego szczypiorku. Cebulę podsmażaj tak na niedużej mocy palnika nawet przez 15 minut. Ma się ładnie zeszklić i tylko delikatnie zarumienić. Całą zawartość patelni dodasz do zupy, pod koniec jej gotowania.
Porada 1: Jeśli do zrobienia zupy jarzynowej użyjesz bulionu/rosołu zamiast wody, to możesz zmniejszyć ilość masła klarowanego do jednej łyżki. Zamiast cebuli można też podsmażyć poszatkowany kawałek pora.
Porada 2: Po pięciu minutach podsmażania cebulki można też dołożyć kilka pokrojonych drobniej pieczarek i podsmażyć je razem z cebulką lub zarumienić na osobnej patelni. Takie podsmażone pieczarki również dodajemy pod koniec gotowania zupy.
Umyte marchewki obierz i pokrój w cieńsze półplasterki. Umyte ziemniaki również obierz i pokrój w drobną kostkę. Warzywa umieść w garnku. Wlej 1500 ml (6 szklanek o pojemności 250 ml każda) wody. Garnek przykryj przykrywką i zagotuj całość, a następnie zmniejsz moc palnika do takiej, by wywar tylko lekko mrugał i gotuj go tak przez 10 minut.
Porada 1: Zamiast wody można też wlać delikatny bulion drobiowy. Twój bulion/rosół może być jednak mniej lub bardziej doprawiony, dlatego też uważaj potem z przyprawami. Nie polecam od razu dodawać całej soli i pieprzu, którą podałam w składnikach. Lepiej dodać połowę przypraw a potem ewentualnie dosypać resztę, jeśli uznasz, że możesz jeszcze podkręcić smak zupy.
Porada 2: Na tym etapie można też dodać kawałek obranej i pokrojonej w kostkę bulwy selera lub korzeń pietruszki.
Po 10 minutach gotowania można już dodać około 200 gramów fasolki szparagowej żółtej lub zielonej (można je też wymieszać pół na pół). Jeśli masz świeżą fasolkę, to wystarczy ją tylko umyć a następnie odciąć oba końce i pokroić na kilka mniejszych kawałków. Fasolkę mrożoną wystarczy wsypać do garnka (bez rozmrażania). Z połówki świeżego kalafiora odkrój same różyczki. Połówka ważyła 600 gramów a same różyczki, które dodałam do zupy ważyły łącznie 450 gramów. Jeśli masz kalafior mrożony, to dodajesz do zupy 450 gramów zamrożonych różyczek kalafiora.
Na tym etapie dodajemy też przyprawy: 2 płaskie łyżeczki soli; pół płaskiej łyżeczki pieprzu; po szczypcie gałki muszkatołowej, kurkumy i mielonego kminku lub kuminu (kmin rzymski). Pamiętaj o tym, że jeśli zamiast wody wlany został bulion/rosół, to zalecam dać mniej przypraw a potem ewentualnie dosolić zupę w razie potrzeby. Zupę ponownie przykryj przykrywką i gotuj przez pięć minut.
Porada: Razem z fasolką i kalafiorem można też dodać do wyboru: różyczki brokułów (razem z kalafiorem lub zamiast różyczek kalafiora); garść małych brukselek (większe przekrój na pół); szparagi (jeśli jest na nie sezon i lubisz ich smak w zupie).
Po pięciu minutach gotowania do zupy dodaj też 100 gramów groszku zielonego (mrożony lub świeży). Możesz też śmiało dać nawet dwa razy więcej groszku. Do zupy jarzynowej dodaj również całą zawartość patelni z podsmażoną cebulką. Zamieszaj zupę i raz jeszcze przykryj ją przykrywką. Zupę gotuj na małej mocy przez 10 minut.
Porada: Razem z groszkiem i rumianą cebulką można też dodać garść kukurydzy konserwowej, soczewicy lub fasoli z puszki.
Zupa praktycznie jest już gotowa. Wystarczy jeszcze dorzucić garść siekanego koperku i zabielić ją śmietaną. Zupę gotuj jeszcze na bardzo niskiej mocy palnika. Niecałe pół szklanki śmietany kwaśnej 18 % umieść w trochę większym, szklanym naczyniu. Do śmietany dodaj trochę wywaru z garnka i od razu mieszaj śmietanę z gorącym wywarem. Dodaj jeszcze dwie porcje bulionu, by dobrze zahartować śmietanę przed dodaniem jej do zupy. Wlewając śmietanę rozrobioną z bulionem do garnka, od razu mieszaj jego zawartość. Poczekaj jeszcze dwie minuty i wyłącz zupę jarzynową.
Sprawdź jej smak i zdecyduj, czy chcesz dodać do niej więcej soli lub pieprzu.
Zabielenie zupy jarzynowej nie jest jednak konieczne i można pominąć ten etap. Jakie warzywa najbardziej lubisz w jarzynowej a jakich raczej unikasz?
Smacznego.