Sernik z rabarbarem
Sernik z rabarbarem i polewą z białej czekolady jest wart każdej minuty poświęconej na jego wykonanie. Przy tym jest bardzo prosty i niebiańsko smaczny :-) Aksamitny, rozpływający się w ustach delikatnie owocowy i zwyczajnie piękny.
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: tortownica 22 cm
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na sernik
- 500 g dobrego mielonego twarogu np. Piątnica
- 250 g serka mascarpone
- 1 budyń waniliowy (proszek o wadze około 60 g)
- pół szklanki śmietanki słodkiej 30-36 %
- 3 średnie jajka
- 1/3 szklanki cukru
Rabarbarowy syrop
- 1 kg rabarbaru - najlepiej różowy
- 3 łyżki cukru
- pół szklanki wody
Składniki na mleczną polewę
- tabliczka białej czekolady - 100 g
- 100 ml śmietanki 30-36 %
Na spód opcjonalnie
- masło do wysmarowania formy od wewnątrz
- niecałe pół szklanki pełnotłustej "mąki" kokosowej do obsypania
Dekoracja
- polewa z białej czekolady, suszone bądź świeże truskawki lub poziomki
Sernik z rabarbarem przepis
Spód
Jeśli planujesz piec sernik z lekkim spodem kokosowym, wysmaruj formę masłem a następnie obficie obsyp od środka "mąką" z kokosa. Na dnie zostaw grubszą warstwę.
Masa serowa z syropem z rabarbaru:
Rabarbar obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Zalej w rondelku wodą - nie więcej niż pół szklanki oraz wsyp 3 łyżki cukru. Gotuj pod przykryciem 20 minut. Po tym czasie cały syrop dobrze odcedź przez sitko i odstaw do wystudzenia. Możesz również zredukować ilość wody poprzez dodatkowe podgrzewanie go bez przykrywki. Jeśli Twój rabarbar nie miał pięknej różowej barwy możesz do syropu dodać sok z buraka lub ewentualnie różowy barwnik spożywczy.
W tym czasie w misce zmiksuj oba sery, proszek budyniowy oraz pół szklanki śmietanki. Jajka zaś ubijaj osobno 3 minuty razem z 1/3 szklanki cukru.
Do miski z serami dodaj przestudzony syrop z rabarbaru oraz jajka ubite z cukrem. Całość dobrze wymieszaj. Masa będzie dość rzadka.
Masę serową ostrożnie wylej do tortownicy.
Sernik piecz na środkowej półce, 90 minut w temperaturze 160 stopni. Po upieczeniu sernik zostaw w zamkniętym piekarniku na 10 minut. Mimo iż ten sernik jest bardzo "mokry" polecam wstawić na dno piekarnika keksówkę z wrzątkiem. Sernik długo się piecze, dlatego też może lekko popękać na samym środku.
Polewa z białej czekolady
Śmietankę umieść w rondelku i podgrzej prawie do wrzenia. Zdejmij z palnika i dodaj pokruszoną czekoladę. Mieszaj do całkowitego rozpuszczenia czekolady.
Przy proporcji 1-1 polewa nawet po schłodzeniu zachowa płynność. Jeśli chcesz by była sztywniejsza musisz dodać 2 tabliczki czekolady zamiast jednej ;-)
Sernik po upieczeniu należy przestudzić oraz schłodzić w lodówce - minimum 2 h a najlepiej na całą noc. Po schłodzeniu można udekorować go polewą z białej czekolady oraz owocami.
Uwaga
Przy diecie bezglutenowej można pominąć polewę z białej czekolady bądź zakupić białą czekoladę na mleku ryżowym - są takie ;-)
Budynie bez glutenu są znacznie łatwiej dostępne.
Sernik przechowuj w lodówce "pod kloszem" do 7 dni :-)
Polecam sprawdź też mój przepis na sernik krakowski, sernik na zimno z brzoskwiniami oraz pyszny sernik kawowy również w wersji dla dzieci..
Smacznego!