Sernik z jabłkami
Sernik z jabłkami i pyszną kruszonką to idealna propozycja dla miłośników serników pieczonych oraz szarlotek. Przepis ten jest bowiem połączeniem obu tych wypieków.
- sernik bez spodu
- można użyć jabłek ze słoika
- bardzo dokładny opis ze zdjęciami
Czas przygotowania: 30 minut
Czas prażenia jabłek: 10 minut
Czas pieczenia sernika: 1 godzina 10 minut
Liczba porcji: tortownica 26 cm
W 100 g sernika:
Wartość energetyczna
245 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na masę serową
- 1 kg półtłustego lub tłustego twarogu lub sera twarogowego mielonego
- 3 średnie jajka i dwa białka jajek
- 50 g masła - 1/4 kostki
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy
- 150 g cukru pudru - około 3/4 szklanki
Składniki na prażone jabłka
- 3 większe jabłka np. antonówka - do 1 kg
- 3 łyżki cukru wanilinowego
- 1/3 płaskiej łyżeczki cynamonu - można pominąć
Składniki na kruszonkę
- 200 g mąki pszennej - pełna szklanka
- 100 g cukru pudru lub cukru drobnego
- 100 g masła - pół kostki
- 2 żółtka średnich jajek
Sernik z jabłkami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Masło wyjmij wcześniej z lodówki, by naturalnie zmiękło.
Forma na ciasto: u mnie była to tortownica 26 cm, jednak śmiało sprawdzi się też trochę mniejsza tortownica, forma 24 x 24 cm lub nawet foremka 20 x 30 cm.
Czas pieczenia sernika: około 60-70 minut.
Temperatura pieczenia: 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 165 stopni z termoobiegiem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności sernika, nie uwzględniłam posypki z cukru pudru. Z podanej ilości składników otrzymasz sernik jabłkowy o wadze około 2450 gramów. Zanim zaczniesz szykować sernik z jabłkami, zalecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Sernik z jabłkami przepis
Szykowanie sernika zaczynam od uprażenia jabłek. Wczesną jesienią polecam antonówki, zaś późniejszą jesienią lepsza będzie szara reneta. Tę szarlotkę piekłam z początkiem września, użyłam więc niecały kilogram antonówki. Jabłka cienko obierz i podziel na ćwiartki, a następnie usuń gniazda nasienne i każdą ćwiartkę pokrój jeszcze w kostkę nie większą niż 2 cm.
Tak przygotowane jabłka umieść na dużej patelni z grubym dnem. Niczym nie natłuszczaj patelni. Ustaw trochę niższą niż średnia moc palnika i zacznij prażyć jabłka. Swoje jabłka prażyłam łącznie około 10 minut. Mieszałam je drewnianą łyżką. Na kilka minut przed końcem prażenia dodaj trzy łyżki cukru waniliowego (może być też cukier wanilinowy). Sprawdzi się też miód oraz erytrol. Przed samym wyłączeniem jabłek wsyp też około 1/3 płaskiej łyżeczki cynamonu. Odstaw patelnię na bok. Jabłka mają być miękkie, ale nie rozpadające się.
Porada: Jeśli mieszkasz w u UK, to polecam sięgnąć pod odmiany jabłek: Bramleys albo Granny Smith. Cynamon można pominąć lub zastąpić dobrej jakości przyprawą do piernika, w której nie ma w składzie mąki i cukru. Jeśli posiadasz gęste jabłka ze słoika (najlepiej z dużymi kawałkami owoców), to pomijasz etap prażenia jabłek, a tylko szykujesz sobie około 800 gramów gotowych jabłek ze słoika.
Przygotuj kruche ciasto/kruszonkę. W misce umieść razem: 200 gramów mąki pszennej (pełna szklanka); 100 gramów cukru pudru lub cukru drobnego (około 8 pełnych łyżek lub też więcej, jeśli wolisz słodsze ciasta); 2 żółtka średnich lub dużych jajek; 100 gramów zimnego, pokrojonego w kostkę masła (pół klasycznej kostki).
Porada: Użyłam tym razem 200 gramów mąki pszennej tortowej. Na kruche ciasto sprawdzi się też mieszanka mąki pszennej klasycznej z krupczatką w proporcji 150 gramów mąki zwykłej i 50 gramów krupczatki. Idealna będzie też mąka pszenna luksusowa typ. 550 oraz mąka typ. 500, czyli mąka poznańska i wrocławska. Białka, które zostaną Ci po szykowaniu kruszonki odłóż na bok, ponieważ użyjesz ich potem do masy serowej.
Całość wyrabiałam dłońmi i rozcierałam masło z cukrem i resztą składników, aż wszystkie składniki połączyły się w kruche ciasto. To ciasto ma taką strukturę, że śmiało uformujesz z niego zwartą kulę (szczególnie wtedy, gdy użyty był cukier puder). Ja zostawiłam tym razem pokruszone grudki ciasta i miskę z tak przygotowaną kruszonką odłożyłam do lodówki. Jeśli jednak wolisz potem ścierać ciasto na dużych oczkach, zamiast wykładać grudki kruszonki, to kulę ciasta zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż do lodówki.
Można już zacząć nagrzewać piekarnik. Przypominam, że ustawiamy 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 165 stopni z termoobiegiem.
Pora na masę serową. W dużej misce umieść 1000 gramów twarogu półtłustego lub tłustego, uprzednio zmielonego dwukrotnie w maszynce. Możesz też użyć dobrej jakości, tłustego lub półtłustego i nie rzadkiego sera z wiaderka. Ja używam zazwyczaj twarogu z wiaderka Piątnica lub Mlekovita. Do miski wsyp jedną saszetkę/opakowanie proszku budyniowego waniliowego lub śmietankowego bez cukru, czyli około 35 gramów proszku. W misce umieść też 50 gramów bardzo miękkiego lub roztopionego i przestudzonego masła. Całość wymieszaj dokładnie na gładką masę serową. Polecam mikser lub blender ręczny.
Porada: Można też śmiało wymieszać np. 800 gramów mielonego twarogu z 200 gramami serka mascarpone. Jeśli nie masz budyniu, to wsyp 3 płaskie łyżki skrobi/mąki ziemniaczanej. Wówczas dodaj też kilka kropel olejku/aromatu waniliowego lub śmietankowego albo odrobinę pasty lub esencji waniliowej.
W osobnej misce umieść 150 g cukru pudru, czyli około 3/4 szklanki. Dodaj dwa białka jajek, które zostały podczas szykowania kruszonki oraz wbij jeszcze trzy średniej wielkości jajka. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Puch jajeczny przełóż do naczynia z gładką masą serową. Całość wymieszaj delikatnie przy pomocy szpatułki lub miksera na najniższych obrotach.
Porada: Jeśli nie masz cukru pudru, to daj tyle samo cukru drobnego. Masę jajeczną z cukrem należy wówczas miksować trochę dłużej, by cukier całkowicie rozpuścił się w jajkach.
Przygotuj sobie formę na sernik. Użyłam klasycznej tortownicy o średnicy około 26 cm. Spód wyłożyłam papierem do pieczenia. Boki tylko lekko natłuściłam odrobiną masła. Jeśli wolisz, to swoją blaszkę wyłóż papierem do pieczenia również od wewnątrz przy rantach. Pamiętaj o tym, że kawałki papieru do pieczenia będą się trzymać wewnętrznych boków formy, jeśli formę od środka wysmarujesz najpierw np. masłem.
Masę serową przełóż do foremki, a następnie wyrównaj powierzchnię.
Na masę serową wyłóż całe uprażone wcześniej i przestudzone jabłka (mogą być jeszcze lekko ciepłe). Łyżka po łyżce wykładaj delikatnie jabłuszka, by równo pokryć całą powierzchnię masy.
Na samym końcu rozłóż też kruszonkę, która chłodziła się w lodówce. W razie potrzeby rozdrabniaj w dłoniach kawałki ciasta. Jeśli było one uformowane na kształt kuli, to wystarczy zetrzeć je na tarce na dużych oczkach, a następnie rozłożyć równo na jabłkach.
Formę z sernikiem jabłkowym umieść troszkę niżej niż na środkowej półce piekarnika nagrzanego do temperatury 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Ciasto piecz tak około 60-70 minut, do ładnego zarumienienia się kruszonki. Następnie bez sprawdzania ciasta patyczkiem wyłącz piekarnik. Po 5 minutach uchyl odrobinę drzwi pieca, a po 20 minutach powolnego wytracania temperatury możesz już wyjąć sernik z piekarnika. Sernik możesz uwolnić z foremki dopiero po całkowitym przestudzeniu, ponieważ jeszcze ciepła masa serowa będzie miękkie i delikatna.
Porada: Mój sernik z jabłkami, w wybranej przeze mnie formie, piekł się godzinę i dziesięć minut. Jeśli użyjesz formy o podobnych wymiarach, to powinno się upiec w takim samym czasie, co u mnie. Pamiętaj jednak o tym, że każdy piekarnik trochę inaczej grzeje. Polecam już po około 50 minutach pieczenia zerkać na wypiek, by sprawdzić np. czy nie przypieka się za mocno od góry.
Całkowicie przestudzony sernik z jabłkami oprószyłam cukrem pudrem. Sprawdzi się też mielony cukier waniliowy lub cukier puder wymieszany z odrobiną cynamonu lub szczyptą kardamonu. Jeśli sernik nie będzie zjedzony do wieczora, to odłóż go do lodówki i trzymaj pod przykryciem.
Sprawdź też mój przepis szarlotka sypana, jest przepyszna!
Smacznego.