Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Babka marmurkowa

Babka marmurkowa

Babka marmurkowa to niesamowicie pyszne i puszyste ciasto. Przepis jest niezwykle prosty a babka nie tylko długo zachowuje świeżość. Jest też piękna i uniwersalna.

- pieczona na oleju
- babka dwukolorowa
- bardzo prosta w przygotowaniu

Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia: 40 minut
Liczba porcji: 720 g ciasta

Kaloryczność kcal: 425 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 1 szklanka mąki pszennej tortowej - 160 g
  • pół szklanki skrobi ziemniaczanej - do 110 g
  • 150 g oleju rzepakowego - trochę ponad pół szklanki
  • 130 g cukru drobnego - około pół szklanki
  • 4 duże jajka lub 5 małych
  • 1,5 łyżki kakao - 15 g
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 3 łyżki mleka lub wody

Babka marmurkowa

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jeśli jajka trzymasz w lodówce, to wyjmij je wcześniej by nabrały temperatury pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.  

Do pieczenia: forma na babkę z kominem o pojemności około 1300-1500 ml lub tortownica o średnicy 23-24 cm 
Pieczenie babki: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 180 stopni; czas pieczenia - około 40 minut

Przed szykowaniem babki zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do kakaowej masy garść suszonej żurawiny lub też pastę waniliową do masy jasnej. 

Babka marmurkowa, 1

Ciasto marmurkowe

W jednej misce umieść razem: szklankę mąki pszennej tortowej, czyli 160 gramów mąki; pół szklanki skrobi (mąki) ziemniaczanej, czyli do 110 gramów skrobi oraz jedną łyżeczkę proszku do pieczenia. Wymieszaj mąki z proszkiem. Polecam dodatkowo przesiać je do drugiej miski, by jeszcze dokładniej wymieszać mąki z proszkiem i napowietrzyć składniki sypkie. 

Babka marmurkowa, 2

Połowę przesianej mieszanki mąk i proszku przesyp do drugiego naczynia. Do jednego naczynia nic nie dodawaj, zaś do drugiego wsyp 1,5 łyżki, czyli około 15 gramów kakao (surowe, miałkie kakao). Dokładnie wymieszaj mieszankę mąk z kakao.
Babka marmurkowa, 3

W ten sposób masz już przygotowaną miskę z sypkimi składnikami na jasną masę oraz miskę z sypkimi składnikami na ciemną masę. Pora na ubicie jajek z cukrem i olejem. 

Do większego szklanego lub metalowego naczynia wsyp pół szklanki drobnego cukru. Będzie to koło 130 gramów cukru. Wbij cztery duże jajka. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut. 

Po tym czasie zmniejsz obroty do średnich i cienką strużką wlewaj olej rzepakowy. Wlej łącznie trochę ponad pół szklanki, czyli około 150 gramów oleju rzepakowego. Dodawanie oleju powinno trwać chwilkę, czyli łącznie nie dłużej niż 30 sekund. 

Babka marmurkowa, 4

Wyłącz mikser. Połowę puchu jajecznego z olejem przelej ostrożnie do drugiej miski. Do jednej miski z częścią puchu wsyp przygotowaną wczesnej jasną mieszankę mąk. Do jasnej masy możesz dodać odrobinę pasty lub olejku waniliowego. Całość delikatnie wymieszaj przy pomocy rózgi kuchennej lub szpatułki.

Do drugiej część słodkiego puchu jajecznego wsyp mieszankę z dodatkiem kakao. Wlej też trzy łyżki wody lub mleka o temperaturze pokojowej. W tym momencie możesz też dodać małą garść siekanej suszonej żurawiny lub czekolady. Całość delikatnie wymieszaj przy pomocy rózgi kuchennej lub szpatułki.
Babka marmurkowa, 5

Przygotuj sobie formę do pieczenia. U mnie była to forma na babkę z kominem o średnicy 23 cm i pojemności 1500 ml. Spód i boki formy wysmaruj od środka odrobiną oleju rzepakowego a następnie obsyp bułką tartą. Możesz też całą formę wyłożyć od środka wyłącznie papierem do pieczenia (jeśli np. używasz tortownicy).

Zacznij wylewać do formy ciasto. Przekładaj trochę jasnej masy na zmianę z ciemnym ciastem, aż wyłożysz do foremki całe ciasto z obu misek. Ciasto powinno mieć konsystencję zbliżoną do budyniu.
Babka marmurkowa, 6

Ciasto marmurkowe piecz około 40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Formę umieść na środkowej półce lub o półkę niżej. Po około 40 minutach (lub wcześniej) sprawdź, czy babka jest już upieczona. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w nie drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe.

Wyłącz piekarnik i odrobinkę uchyl drzwiczki, by temperatura w komorze piekarnika powoli opadła. Po 10 minutach możesz wyjąć z piekarnika formę z babką marmurkową. Po lekkim przestudzeniu (10-15 minut) wyjmij babkę z formy i przełóż na kratkę do studzenia wypieków. 

Porada: Nie piecz ciasta w piekarniku dłużej dla tzw. pewności. Jeśli patyczek jest suchy, to wyłącz piekarnik. Ciasto pieczone za długo będzie się niepotrzebnie wysuszać.

Babka marmurkowa, 7

Babka marmurkowa, 8

Przed podaniem babkę marmurkową można dodatkowo oprószyć cukrem pudrem lub cukrem pudrem wymieszanym z cynamonem. 
Sprawdź też moje inne przepisy na babki. Polecam w szczególności te dwa: babka bananowa, babka jogurtowa i babka drożdżowa.
Smacznego.
Średnia 4.8 / 5 (2901 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Babka marmurkowa

Zapraszam po przepyszny przepis na babkę marmurkową. Możesz ją upiec na każdą okazję i całkowicie bez okazji. Ponieważ jest to babka marmurkowa na oleju, to naprawdę długo zachowuje świeżość. Jeśli nie dodamy mleka tylko wodę, to będzie to też rewelacyjny przepis na ciasto marmurkowe bez nabiału. Do upieczenia babki marmurkowej użyłam olej rzepakowy. Olej rzepakowy charakteryzuje się wysoką stabilnością i jego temperatura dymienia wynosi 240-250°C, dzięki czemu świetnie nadaje się do smażenia i pieczenia. Pod względem zawartości i struktury kwasów tłuszczowych oraz witamin, pomiędzy olejem rafinowanym a olejem tłoczonym na zimno nie ma znaczących różnic. Proces rafinacji nie wpływa na profil kwasów tłuszczowych, więc ich zawartość i proporcje są na analogicznym poziomie jak w olejach tłoczonych na zimno. Ponieważ olej rzepakowy ma wysoką, najbardziej zbliżoną do oliwy z oliwek zawartość kwasu oleinowego bywa nazywany „oliwą Północy”. Zatem moja babka marmurkowa pieczona jest właśnie na oleju rzepakowym. Babka marmurkowa z kakao to najprostsza i najszybsza wersja babki dwukolorowej. Nie trzeba roztapiać czekolady w kąpieli wodnej. Wystarczy dokładnie wymieszać surowe, kakao w proszku z połową mieszanką mąki, skrobi i proszku do pieczenia. Rewelacyjna jest również babka na oleju, którą gorąco polecam piec nie tylko na Wielkanoc. Babka zebra to przepis na kolejną kolorową i pyszną babkę.

Ciasto marmurkowe

Obie nazwy, czyli babka marmurkowa i ciasto marmurkowe można stosować zamiennie. Ciasto marmurkowe można bowiem upiec w dowolnej foremce dostosowanej objętościowo do proporcji na ciasto. Potrzebujesz zatem formę o pojemności około 1200-1500 ml. Możesz sięgnąć zarówno po zwykłą prostokątną blaszkę, po tortownicę o wymiarach 23-24 cm, czy też po foremkę na babkę z kominem lub bez komina. Babka marmurkowa przepis, który bardzo często szykowany jest na Wielkanoc. Wówczas faktycznie warto upiec ją w foremce na babkę i udekorować cukrem pudrem lub lukrem waniliowym. Babka marmurkowa przepisy z różnymi dodatkami w postaci kawałków czekolady, czy też z suszoną żurawiną też są możliwe. Polecam jednak zacząć od klasycznego przepisu na babkę marmurkową. Ciasto marmurkowe piekę z olejem rzepakowym oraz z dodatkiem skrobi ziemniaczanej. Dzięki skrobi (u nas tak samo wszyscy mówią na mąkę ziemniaczaną) ciasto dodatkowo wydłuża swoją świeżość. Zapraszam do pieczenia i życzę smacznego. 

Babka marmurkowa na oleju

Ciasta pieczone na oleju rzepakowym są proste do wykonania. Olej rzepakowy ma neutralny smak i aromat a ciasta na nim pieczone są wilgotne i długo zachowują świeżość. Olej rzepakowy zawiera bardzo korzystny skład i proporcje kwasów tłuszczowych, m.in. wysoką zawartość kwasu oleinowego oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) – linolowego i linolenowego (omega-6 i omega-3). Pszczelarze chętnie przywożą swoje ule w pobliże pól rzepakowych, gdyż jest to korzystne dla obu stron. Wydajność miodowa pola rzepaku jest 4-krotnie wyższa niż kwitnącego sadu owocowego, z kolei plon rzepaku na którym pracują pszczoły jest wyższy nawet o 40%.

Zapraszam serdecznie po moje inne przepisy na babki. Wypróbuj na przykład przepis babka czekoladowa oraz zobacz moje inne pomysły na ciasta.