Mazurek wielkanocny
Mazurek wielkanocny to ciasto, którego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Zapraszam po mój ulubiony i najlepszy przepis na idealne ciasto i pyszne wypełnienie.
- mazurek na dużą blaszkę
- niezawodne ciasto kruche do każdego mazurka
- perfekcyjny, zastygający krem z trzech składników
Czas przygotowania: 30 minut
Czas chłodzenia ciasta: 1 godzina
Czas pieczenia spodu: 20 minut
Liczba porcji: forma 24 x 34 (wym. wewnętrzne)
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
470 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto do mazurka
- 400 g mąki pszennej np. typ. 500 - 2,5 szklanki
- 200 g masła - 1 klasyczna kostka
- 100 g cukru pudru - około pół szklanki
- 2 łyżki śmietany kwaśnej 18 % - do 50 g
- 2 żółtka jajek - do 40 g
Pozostałe składniki
- 1 puszka kajmaku (masa korówkowa) - 460 g
- mały słoik Nutelli lub podobnego kremu - 350 g
- 1 tabliczka czekolady gorzkiej 70 % - 100 g
- 100 g orzechów laskowych prażonych
- ewentualne dodatki: jajeczka czekoladowe; płatki migdałów; jajka w cukrowej skorupce
Mazurek wielkanocny
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma: duża blaszka 24 x 34 cm cm (wymiary wewnętrzne - spód formy). Użyłam blaszki z odpinanymi bokami.
Czas pieczenia ciasta kruchego: 20 minut
Temperatura pieczenia: 200 stopni z opcją pieczenia góra/dół.
Jajka, śmietana i masło mają być zimne, czyli wyjęte prosto z lodówki.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności ciasta nie uwzględniłam dodatków w postaci słodkich jajeczek oraz płatków migdałowych. Z podanej ilości składników otrzymasz mazurka wielkanocnego o wadze do 1650 gramów. Zanim zaczniesz szykować mazurka, zalecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Mazurek wielkanocny przepis
Przygotuj ciasto kruche do mazurka. W dużej misce umieść razem: 400 gramów mąki pszennej (u mnie 160 gramów krupczatki oraz 240 gramów mąki pszennej szymanowskiej); 100 gramów cukru pudru; 200 gramów zimnego masła pokrojonego w kostkę; 50 gramów śmietany kwaśnej 18 %; dwa żółtka średniej wielkości jajek o łącznej wadze do 40 gramów.
Ciasto wyrabiaj dłońmi lub mikserem z hakami do ciasta kruchego. Na początku może Ci się wydawać, że ciasto jest zbyt sypkie, jednak w trakcie rozcierania masła powinno połączyć się w zwartą kulę. Wolę wyrabiać ciasto w dużej misce, ale możesz też zrobić to na desce, czystym blacie lub na stolnicy. Wyrabianie ciasta, by zrobiło się jednolite może trochę potrwać. Nie zrażaj się, jeśli ciasto zacznie się mocno kleić od sporej ilości masła. Po schłodzeniu w lodówce będzie idealnie plastyczne. Kulę ciasta lekko spłaszcz, zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż na godzinę do lodówki.
Porada: Przy tych proporcjach składników ciasto powinno wyjść idealne. Jeśli jednak dodasz za dużo mąki i okaże się, że ciasto nie łączy się w kulę, zalecam dodać łyżkę lodowatej wody lub płaską łyżkę kwaśnej śmietany 18 %.
Do upieczenia mazurka wielkanocnego nie potrzebna jest specjalna foremka. Sprawdzi się nawet zwykła forma do ciasta z odpinanymi bokami. U mnie była to forma metalowa o wymiarach wewnętrznych 24 x 34 cm. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Boków nie trzeba ani natłuszczać, ani wykładać pergaminem.
Po godzinie chłodzenia ciasto podsyp lekko mąką i rozwałkuj na lekko podłużny placek o grubości około 5-7 mm. Placek ciasta powinien być trochę większy niż spód do formy. Placek wyłóż na spód i przy pomocy małego nożyka odetnij nadmiar ciasta. Boki foremki zapnij, a z reszty ciasta wykonaj wyższe ranty. U mnie były to kuleczki ciasta wielkości większego orzecha laskowego. Kulki formowałam w dłoniach, a następnie układałam jedną obok drugiej tak, by stykały się ze sobą oraz ładnie przylegały do wewnętrznych rantów formy. Zamiast kulek można zrobić wałeczek z ciasta. Środek ciasta można ponakłuwać widelcem, by uniknąć ewentualnych wybrzuszeń.
Porada: Jeśli posiadasz np. dwie mniejsze tortownice, to możesz śmiało z tej porcji ciasta przygotować dwa małe mazurki o średnicy np. 20 cm i 23 cm.
Formę z ciastem pod mazurka umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Ciasto kruche piecz w ten sposób do 20 minut (obserwuj ciasto w trakcie pieczenia, by za mocno się nie spiekło). Upieczone możesz od razu wyjąć z piekarnika i odstawić na bok w formie.
Już w trakcie pieczenia ciasta pod mazurek wielkanocny zacznij szykować krem, którym wypełnisz środek ciasta. 100 gramów, czyli całą tabliczkę gorzkiej czekolady 70 % (może być też dobrej jakości czekolada deserowa lub gorzka 60 %) roztop w kąpieli wodnej lub też zetrzyj na tarce, na małych oczkach. W małym rondelku z grubym dnem umieść roztopioną lub starta czekoladę, całą puszkę kajmaku oraz mały słoiczek kremu orzechowo czekoladowego np. Nutelli o wadze 350 gramów.
Całość podgrzewaj na minimalnej mocy palnika do momentu, gdy czekolada się rozpuści i wszystkie składniki połączą w jednolity, gęsty krem. Co chwilę mieszaj krem np. szpatułką lub drewnianą łyżką. Absolutnie nie doprowadzaj kremu do wrzenia. Ma być tylko na tyle ciepły, by zrobił się jednolity.
Jeszcze ciepły krem można wyłożyć na jeszcze ciepłe ciasto.
Porada: Kajmak to gęsta masa krówkowa z puszki. Popularne masy krówkowe jakich możesz użyć: Bakalland, Helio, SM Gostyń. Smaki do wyboru: tradycyjny kajmak, masa orzechowa, masa czekoladowa, masa tiramisu. Ja używam tej klasycznej.
Ostrożnie rozsmaruj cały krem wypełniając nim zagłębienia, aż do kulek z ciasta. Krem nie musi być idealnie gładko rozsmarowany. Specjalnie zostawiam nierówności i "fale" wykonane płaską szpatułką do kremów. Zanim krem całkiem stężeje wyłóż na niego również 100 gramów prażonych i częściowo rozdrobnionych (np. posiekanych nożem lub rozbitych w moździerzu) orzechów laskowych. Orzechy można rozłożyć po całej powierzchni lub tak jak u mnie, tylko po skosie.
Porada: Orzechy laskowe można zastąpić rozdrobnionymi orzechami włoskimi, orzechami pekan, czy nerkowcami. Tych orzechów nie trzeba wcześniej prażyć.
Mazurek wielkanocny udekorowałam jeszcze czekoladowymi jajeczkami z "rzęsami" z płatków migdałów oraz czekoladowymi jajeczkami w cukrowej skorupce. Ciasto odłożyłam do lodówki, do całkowitego schłodzenia kremu. Mazurek jest gotowy do jedzenia już po dwóch godzinach chłodzenia. Ciasto przechowuj w lodówce. Świeżość zachowa przynajmniej przed pięć dni.
Smacznego.