Brownie z malinami
To jest najlepsze ciasto brownie z malinami jakie tylko można upiec. Perfekcyjnie dobrane składniki oraz czas pieczenia. Brownie z malinami wychodzi idealnie wilgotne, ale i wyrośnięte. To jest świetny przepis!
Zachowałam balans między słodyczą ciasta a wytrawnym smakiem gorzkiej czekolady i kakao. Do tego świetnie podbity smak słodko kwaśnych malin! Warto.. zdecydowanie warto upiec to brownie.
Czekoladowe z owocami, jednak nieco lżejsze jest też ciasto murzynek brownie z porzeczkami. Gorąco polecam i ten przepis.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 50 minut
Liczba porcji: forma 22/34 cm - 1,5 kg ciasta
W 100 gramach ciasta:
Wartość energetyczna
380 kcal
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 3 tabliczki gorzkiej czekolady - 300 g
- 3 pełne łyżki kakao
- kostka masła - 200 g
- 7 średnich jajek
- pełna szklanka mąki pszennej - 190 g
- szklanka mleka - 250 ml
- 3/4 szklanki cukru - 200 g
- łyżeczka sody oczyszczonej
- 4 łyżki spirytusu lub rumu
- 2 pełne szklanki malin - 300 g
Brownie z malinami
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Do upieczenia brownie z malinami użyłam formy o wymiarach 22/34 cm. Możesz też użyć tortownicy z wyższymi rantami o średnicy 26 cm.
Do zrobienia tego brownie z malinami polecam użyć wysokiej jakości gorzkiej czekolady o zawartości miazgi kakaowej minimum 70 %. Kakao w proszku oczywiście surowe, nie takie mleczne do picia dla dzieci, które ma w składzie mleko w proszku. Polecam też użyć prawdziwe masło i nie zastępować go masłem roślinnym. Bardzo ciekawym znamiennikiem może być jednak olej kokosowy, który ewentualnie polecam użyć zamiast masła.
Zamiast cukru zwykłego możesz użyć cukier trzcinowy. Do brownie polecam mąkę pszenną tortową, zaś jeśli chodzi o dodatek alkoholu, to lepszy będzie rum niż spirytus.
Brownie z malinami przepis
Szykowanie brownie zacznij od roztopienia masła z czekoladą i mlekiem. W rondelku umieść podzielone na kawałki tabliczki czekolady. Pokrój też masło, by szybciej połączyło się w jednolitą masę. Wlej szklankę mleka i podgrzewaj całość kilka minut na małej mocy palnika. Co jakiś czas zamieszaj masę. Pamiętaj jednak o tym, by nie zagotować kremu.
Rondelek z jednolitym kremem czekoladowym odstaw do przestudzenia. Krem będzie dość rzadki.
Do sporej miski wbij siedem jajek. Dodaj też 3/4 szklanki cukru, czyli około 200 gramów. Jajka ubijaj z cukrem na puszystą i jasną pianę. Ubijaj całość nie krócej niż 4 minuty. Ma powstać jasny puch jajeczny. Krem bardzo zwiększy objętość.
W osobnej misce wymieszaj razem pełną szklankę mąki (taka szklanka o pojemności 250 ml wypełniona mąką z lekkim "czubem"), 3 pełne łyżki kakao oraz łyżeczkę sody.
Mieszankę mączną przesyp w całości do ubitej piany jajecznej i delikatnie wymieszaj całość szpatułką lub ręczną rózgą kuchenną.
Na samym końcu wlej rum oraz całkowicie przestudzony krem czekoladowy (jest dość rzadki). Wlewaj go cienką strużką, jednocześnie powoli mieszając ciasto.
Dwie szklanki malin, czyli około 300 gramów owoców umyj ostrożnie i osusz ręcznikiem papierowym. Przyznaję, że jeśli używam swoich malin z ogródka, to zazwyczaj ich nie myję przed pieczeniem.
Dno formy wyłóż papierem do pieczenia. Boki formy również wyłóż pergaminem. Wytnij paski papieru do pieczenia i dopasuj do wewnętrznych boków. Mogą być wyższe niż ranty. Boki trzeba wcześniej od wewnątrz lekko natłuścić, by papier ładnie się ich trzymał. Polecam użyć miękkiego masła lub margaryny roślinnej do kanapek. Ciasto przelej do tak przygotowanej formy.
Maliny wrzucaj do ciasta. Rozrzucaj je po całej powierzchni. Owoce zatopią się i prawdopodobnie opadną na dno, co absolutnie w niczym nie przeszkadza przy pieczeniu brownie. Powstanie nawet takie odwrócone brownie z malinami.. jeszcze ciekawiej.
Formę z ciastem na brownie z malinami przenieś ostrożnie na środkową półkę piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni. Wybierz opcję pieczenia góra/dół. Brownie z malinami piecz tak całe 50 minut. Następnie bez sprawdzania ciasta patyczkiem, wyłącz piekarnik. Po 5 minutach uchyl odrobinę drzwi pieca a po 20 minutach powolnego wytracania temperatury możesz już wyjąć ciasto z piekarnika.
Ciasto możesz uwolnić z foremki i papieru do pieczenia już po lekkim przestudzeniu go na kratce, na blacie kuchennym.
Bardzo lubię jeść to brownie jeszcze lekko ciepłe. Po schłodzeniu też jest przepyszne. Po przestudzeniu oraz jeśli nie zostanie zjedzone w całości jeszcze tego samego dnia, przechowuję brownie w lodówce. Staramy się je zjeść w ciągu czterech dni. Chociaż rzadko kiedy tak długo u nas poleży.
Brownie z malinami można dodatkowo udekorować świeżymi malinami lub polać czekoladą. Polecam mój przepis na krem ganache. Jeśli zaś lubisz ciasta mocno czekoladowe, to koniecznie upiecz ciasto murzynek - to jest najlepszy przepis!
Smacznego!