Brownie z fasoli
Zobacz jak zrobić najlepsze brownie z fasoli czerwonej z puszki. To moje ulubione ciasto z fasoli, które robię bez mąki pszennej oraz bez mleka. Ten smak warto poznać, zatem zapraszam po fasolowe brownie.
- bez mąki pszennej i produktów mlecznych
- proste i szybkie wykonanie
- z prawdziwym kakao
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia ciasta: 40 minut
Czas szykowania polewy: 10 minut
Liczba porcji: forma 24 x 24 cm - 900 g
Kaloryczność kcal: 310 w 100 g brownie
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na brownie
- 2 puszki fasoli czerwonej - 500 g
- 4 małe lub 3 duże jajka
- 6 łyżek kakao - około 40 g
- około 1/3 szklanki oleju - 90 g
- około 1/3 szklanki cukru - 80 g
- 1 średni banan
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
Składniki na wegańską polewę
- 4 łyżki oleju kokosowego - 40 g
- 3 płaskie łyżki kakao - około 20 g
- 2 łyżki cukru waniliowego
- 8 łyżek wody
Ciasto fasolowe
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka wyjmij wcześniej z lodówki.
Forma do pieczenia: tortownica o średnicy 24-26 cm lub blaszka o wymiarach około 24 x 24 cm.
Pieczenie: 180 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół. Nie polecam funkcji termoobiegu przy ciastach typu brownie, by nie przesuszać wypieku.
Czas pieczenia: około 35-40 minut, do "suchego" patyczka. Przy brownie patyczek nie może być oblepiony rzadkim ciastem, ale może być lekko wilgotny.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach uwzględniłam też polewę z kakao, jednak nie uwzględniłam dodatków w postaci orzechów.
Przed szykowaniem brownie z fasoli polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki. W treści przepisu podaję bowiem zamienniki oraz porady dotyczące poszczególnych składników oraz ich ilości. Zapraszam!
Ciasto z fasoli
Aby uzyskać 500 gramów fasoli czerwonej z puszki, potrzebujesz dwie puszki fasoli o pojemności 420 ml każda. Po całkowitym odsączeniu zalewy i przepłukaniu fasoli, na sitku otrzymasz około 250 gramów fasoli z jednej puszki.
Obierz jednego, średniej wielkości, dojrzałego banana. Po obraniu powinno Ci wyjść około 130 gramów banana. Banana pokrój na mniejsze kawałki i umieść w misce z fasolą. Wlej też około 1/3 szklanki, czyli mniej więcej 90 g oleju.
Całość miksuj kilka minut na gładki krem. Możesz do tego użyć szejkera lub też blendera ręcznego typu żyrafa. Postaraj się bardzo dokładnie zmiksować całą fasolę.
Do miski z kremem fasolowym dodaj 40 gramów, czyli około 6 płaskich łyżek prawdziwego kakao w proszku oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. W tym momencie możesz też dorzucić szczyptę soli.
Porada: Możesz też użyć czekolady gorzkiej minimum 80 %. Użyj wówczas 60 gramów czekolady. Przed dodaniem jej do masy fasolowej, czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej i przestudź.
Całość wymieszaj dokładanie szpatułką lub łyżką.
Do misy miksera wbij cztery mniejsze lub trzy duże jajka i wsyp mniej więcej 1/3 szklanki cukru brązowego lub zwykłego. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach przez kilka minut. Cukier powinien całkowicie rozpuścić się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa.
Porada: Jeśli wolisz słodsze ciasta, to daj trochę więcej cukru.
Do miski z puchem jajecznym dodaj krem fasolowy z kakao. Całość mieszkaj delikatnie szpatułką do połączenia się składników w jednolitą masę.
Ciasto wylałam do formy kwadratowej o wymiarach 24 x 24 cm. Możesz też użyć tortownicy o średnicy 24-26 cm. Przed wylaniem ciasta, dno formy wyłóż papierem do pieczenia a boki wysmaruj tylko odrobiną oleju.
Fasolowe brownie umieść na środkowej półce, w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Ustaw opcję pieczenia góra/dół. Ciasto piecz około 35 - 45 minut. Po około 30 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest "suchy", to znaczy, że ciasto z fasoli jest już upieczone. Moje było upieczone po 40 minutach. Aby uzyskać bardziej wilgotne brownie piecz je o około 5 minut krócej.
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij ciasto z pieca. Uwolnij je z foremki i przełóż na kratkę do przestudzenia.
Porada: Nie piecz brownie za długo, by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta w piekarniku. Im dłużej pieczone ciasto, tym mniej wilgotny wypiek.
Od razu po upieczeniu brownie z fasoli zabierz się za szykowanie polewy. Ponieważ ciasto fasolowe jest pieczone bez mąki oraz bez produktów mlecznych, postanowiłam przygotować polewę wegańską. W rondelku umieść zatem: 4 łyżki oleju kokosowego, 3 łyżki kakao, 2 łyżki dowolnego cukru (u mnie domowy cukier waniliowy) oraz wlej osiem łyżek zwykłej wody.
Zawartość rondelka podgrzewaj na małej mocy palnika. Użyłam oleju kokosowego nierafinowanego, więc całą polewę podgrzałam tylko na tyle, by rozpuścić olej i połączyć razem wszystkie składniki w jednolity krem. Do mieszania całości polecam użyć małej trzepaczki kuchennej. Krem może być gorący, ale nie pozwól, by się zagotował. Nie podgrzewaj go dłużej niż 2-3 minuty.
Porada: Zamiast oleju kokosowego można też użyć masła. Masło dodajesz wówczas w tej samej ilości, co olej koksowy. Polewa nie jest bardzo słodka, więc jeśli wolisz słodsze wypieki, to dodaj więcej cukru.
Ciasto z fasoli uwolnij z formy. Na jeszcze ciepłe brownie zacznij wylewać gorącą polewę. Przykryj nią całą powierzchnię ciasta. Polewa jest dość rzadka. Tak ma być.
To typowe brownie, więc nie wyrasta mocno. Jest za to mokre, aksamitne i mimo wszystko puszyste. Po przestudzeniu można już kroić ciasto z fasoli na kawałki. Polecam przed podaniem udekorować je orzechami pekan lub orzechami włoskimi.
Smacznego!