Przepis na murzynka
Zapraszam po sprawdzony przepis na tradycyjne ciasto murzynek. To ciasto z prawdziwym kakao, z którym poradzi sobie każdy. Jest super proste do upieczenia a do tego smakuje wspaniale. Do kawy, do kakao..
- stary, sprawdzony przepis
- tylko kilka podstawowych składników
- tradycyjny murzynek pieczony z kakao i wodą
Czas przygotowania: 25 minut
Czas pieczenia: 38 minut
Liczba porcji: tortownica średnicy 24-25 cm
Dieta: wegetariańska
Składniki
- 5 średnich lub większych jajek
- 2 pełniejsze szklanki mąki pszennej - 360 g
- 3/4 szklanki cukru - około 170 g (lub trochę więcej)
- kostka masła - 200 g
- 5 łyżek kakao - nie czubate
- pół szklanki wody - 125 ml
- po płaskiej łyżeczce proszku do pieczenia i sody
Murzynek
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do upieczenia murzynka użyj formy: tortownica o średnicy 24-25 cm lub forma 25/25 cm, albo foremka 23/28 cm.
Jajka koniecznie wyjmij wcześniej z lodówki. Powinny mieć temperaturę pomieszczenia.
Gotowe murzynka można również polać dodatkowo gęstszym kremem. Moja polewa czekoladowa z trzech składników będzie świetna.
Murzynek jest jednym z ciast, które najczęściej pojawia się wśród słodkości w prawie każdym domu. Najważniejsze do zrobienia murzynka jest dobrej jakości kakao oraz świeże jajka i dobrze przesiana mąka. W moim domu od zawsze do murzynka dawało się 5 jajek i 5 łyżek kakao oraz pół szklanki wody. Z biegiem lat zmieniały się tylko proporcje cukru. Kiedyś było to aż 1,5 szklanki. Teraz wystarczy dodać 3/4 szklanki cukru, by murzynek był wystarczająco słodki i czekoladowy. Jeśli lubicie tego typu ciasto to ciasto czekoladowe będzie idealne.
Przepis na murzynka
W małym rondelku umieść kostkę masła - 200 gramów, 3/4 szklanki cukru oraz pół szklanki wody (można dać też mleko) i 5 łyżek kakao. Całość podgrzewaj na małej mocy palnika. Krem czekoladowy mieszaj co kilka minut, aż zrobi się całkiem płynny i gładki. U mnie nie trwa to zazwyczaj więcej niż 5 minut. Kremu czekoladowego nie trzeba doprowadzać do wrzenia. Rondelek odstaw do przestudzenia. Możesz też przelać całość do innego naczynia, by przyspieszyć studzenie.
Aby zrobić podstawową polewę do murzynka zawsze odlewam od gorącego kremu czekoladowego 1/4 szklanki płynu. Następnie dodaję 1/4 tabliczki gorzkiej czekolady i mieszam całość, aż powstanie gęsty krem. Taką polewę odstawiam na bok, by czekała do momentu przykrywania nią upieczonego murzynka. Polewa zgęstnieje, jednak w niczym to nie przeszkadza. Taką polewę wykładam bowiem na jeszcze lekko ciepłe ciasto czekoladowe. Pod wpływem ciepła murzynka polewa zaczyna sama rozpływać się po cieście.
Umyj jajka i oddziel żółtka od białek. Żółtka odłóż na bok a białka zmiksuj na sztywno ze szczyptą soli. Białka miksuj zaczynając od małych obrotów i stopniowo je zwiększaj. Pamiętaj też o tym, by użyć czystej i suchej szklanej lub metalowej miski i czystych mieszadeł. Białek nie miksuj dłużej niż 2-3 minuty, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Dodaj wszystkie żółtka i miksuj dalej masę, ale już tylko 10 sekund.
Następnie cienką strużką wlewaj całkiem przestudzony krem czekoladowy (ten rzadszy bez czekolady, którego jest znacznie więcej). Na koniec wsyp mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i sodą. Całość miksuj jak najkrócej, tylko do całkowitego połączenia się składników w ciasto.
Gotowe ciasto przelej do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Ja boki i dno dodatkowo wysmarowałam lekko resztkami masła i obsypałam bułką tartą.
Murzynka umieść w piekarniku nagrzanym do temperatury 175 stopni. Formę umieść na środkowej półce z grzaniem góra/dół. Ciasto murzynek piecz około 35-40 minut.
Po 30 lub 35 minutach lekko uchyl drzwi piekarnika i przy pomocy drewnianego patyczka do szaszłyków sprawdź, czy ciasto jest już gotowe. Patyczek umieść po skosie na środku ciasta. Po wyjęciu nie powinien być mokry. Bardzo ważne, by murzynka nie piec dłużej niż jest taka potrzeba. Będzie wówczas wilgotny i pachnący.
Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika na 5 minut. Następnie otwórz całkiem drzwi piecyka i po kilku minutach wyjmij ciasto. Po lekkim przestudzeniu zdejmij obręcz i wyjmij ciasto na kratkę. Na jeszcze ciepłe ciasto wyłóż gęstą polewę. Polewa pod wpływem ciepła ciasta zacznie się rozlewać po murzynku.
Możesz dodatkowo zetrzeć wiórki czekoladowe bezpośrednio na ciasto. Można to zrobić, gdy jest jeszcze ciepłe (jak u mnie) lub gdy będzie całkowicie przestudzone. Wówczas wiórki czekoladowe nie rozpuszczą się na cieście i będą się odcinać kolorystycznie od polewy.
Jeśli chcesz, by Twoje ciasto murzynek było bardzo wilgotne, to po przestudzeniu polecam nakłuć je patyczkiem do szaszłyków i polać sporą ilością roztopionej czekolady wymieszanej np. z zaparzoną kawą lub mlekiem.. rewelacja!
Sprawdź też moje inne pomysły z czekoladę. Polecam suflet czekoladowy oraz pyszne brownie.
Smacznego.