Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Ryba po japońsku

Ryba po japońsku

Nieziemski przepis! Ryba po japońsku to danie, które musisz zrobić. Prosta do zrobienia, niezwykle pyszna oraz super uniwersalna. Zrobisz ją wyłącznie ze składników, które z łatwością kupisz w każdym sklepie.

Czas przygotowania: 30 minut
Czas smażenia ryby: 25 minut
Czas smażenia warzyw: 25 minut
Liczba porcji: 1650 g dania

Kaloryczność kcal: 150 w 100 g potrawy [ więcej ]

Składniki podstawowe [ więcej ]

  • 600 g filetów mintaja, dorsza, miruny.. - bez skóry
  • 3 połówki papryki konserwowej ze słoika - około 140 g
  • 3 średnie ogórki konserwowe - około 170 g
  • 3 duże cebule zwykłe lub czosnkowe - 450 g
  • 8 łyżek oleju do smażenia ryby i warzyw

Składniki na ciasto naleśnikowe do smażenia ryby

  • 1 duże jajko
  • pół szklanki wody - około 125 ml
  • pół szklanki mąki - do 90 g
  • po sporej szczypcie soli i pieprzu

Składniki na zalewę do warzyw

  • 4 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
  • pół szklanki wody - około 125 ml
  • 2 łyżki oleju
  • 4 łyżki octu spirytusowego
  • przyprawy: 3 łyżki cukru, płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki słodkiej papryki

Ryba po japońsku
Ryba po japońsku, 1

Krok 1: Pokrój rybę

Przygotuj sobie 600 gramów filetów rybnych bez skóry oraz ości. Do ryby po japońsku używam zawsze filetów z mintaja, ponieważ nie są za szerokie i są dość cienkie. Nie trzeba ich długo smażyć i nie mają ości.

Możesz też sięgnąć po filety z dorsza, morszczuka, miruny.. Jeśli chcesz użyć filetów mrożonych, to po rozmrożeniu, koniecznie wylej roztopioną glazurę i odciśnij z nich nadmiar wody. Filety pokrój na mniejsze kawałki nie dłuższe niż 5 cm. 

Pokrój rybę

Krok 2: Przygotuj ciasto naleśnikowe

Kawałki filetów należy najpierw usmażyć w cieście naleśnikowym. W jednej misce umieść zatem: jedno duże jajko; po pół szklanki wody oraz mąki pszennej np. uniwersalnej; po sporej szczypcie soli i pieprzu. 

Całość bardzo dokładnie wymieszaj na jednolite ciasto naleśnikowe. Możesz do tego użyć rózgi kuchennej lub blendera ręcznego. Powinno Ci powstać trochę gęstsze ciasto, niż na klasyczne naleśniki. W razie potrzeby dolej trochę wody.

Przygotuj ciasto naleśnikowe

Krok 3: Usmaż rybę

Ciasto naleśnikowe raz jeszcze bardzo dokładnie wymieszaj a następnie zanurzaj w nim kawałki ryby. Oblepione ciastem fileciki smaż porcjami: Przygotuj sobie większą patelnię i zacznij ją nagrzewać. Wlej cztery łyżki oleju do smażenia. Ustaw średnią moc palnika i zacznij kłaść kawałki ryby w cieście. 

Fileciki smaż z obu stron na rumiano. Uważaj, by kotleciki nie przypalały się za szybko. W razie potrzeby zmniejsz moc palnika. Kawałki ryby nie powinny się za szybko rumienić. To jak długo będą się smażyć, zależy do patelni i jej grubości oraz od ustawionej mocy palnika. Moje smażyły się po około dwie minuty na stronę. 

W ten sposób usmaż wszystkie kotlety rybne. Chłoną one niewiele tłuszczu, więc zapewne nie będzie potrzeby dolewania go na patelnię. Talerz z usmażonymi filetami rybnymi odłóż na bok. 

Usmaż rybę

Krok 4: Zrób zalewę

Zalewę do warzyw na patelnię polecam przygotować sobie jeszcze przed smażeniem cebuli. Do jednej miski wlej: pół szklanki wody, 2 łyżki oleju, 4 łyżki octu spirytusowego. Dodaj też 4 czubate łyżki koncentratu pomidorowego oraz przyprawy: 3 płaskie łyżki cukru, płaska łyżeczka soli, pół łyżeczki słodkiej papryki. Wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na bok. 

Zrób zalewę

Krok 5: Podsmaż cebulę

Trzy duże cebule zwykłe lub też czosnkowe o łącznej wadze około 450 gramów obierz i przekrój na pół. Każdą połówkę pokrój nożem w cienkie piórka. Przygotuj sobie średnią patelnię i zacznij ją nagrzewać. Wlej cztery łyżki oleju do smażenia. Ustaw średnią moc palnika i po chwili dodaj cebulę. Smaż ją tak około 15 minut. Co jakiś czas zamieszaj cebulę. Po tym czasie powinna się ładnie zeszklić i lekko zarumienić.

Podsmaż cebulę

Krok 6: Pokrój ogórki i paprykę

W trakcie podsmażania cebuli przygotuj warzywa marynowane. Trzy średnie ogórki konserwowe o łącznej wadze około 170 gramów pokój w grubsze, ale nie za długie paski. Tak samo pokrój trzy połówki papryki konserwowej ze słoika (przepis: papryka konserwowa). Potrzebujesz około 140 gramów papryki.

Pokrój ogórki i paprykę

Krok 7: Dokończ zalewę

Gdy cebulka jest już podsmażona, na patelnię dodaj też pokrojone w paski ogórki oraz paprykę. Zamieszaj wszystko i podsmażaj minutę. Następnie wlej wcześniej przygotowaną zalewę. Zamieszaj zawartość patelni. Gdy wszystko ponownie się zagotuje, poczekaj jeszcze minutę i zdejmij patelnię z palnika.

Dokończ zalewę

Krok 8: Dokończ danie

Na szerszy półmisek wyłóż część usmażonych wcześniej filetów rybnych w naleśnikowej panierce. Na filety wyłóż część warzyw w sosie. Następnie kolejna warstwa kawałków ryby oraz reszta sosu. 

Dokończ danie

Ryba po japońsku świetnie smakuje podana na gorąco. Można ją też serwować nawet całkowicie przestudzoną.
Smacznego!

Średnia 4.8 / 5 (4602 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Ryba po japońsku

Ryba po japonsku to potrawa, która powstała trochę na wzór kurczaka w sosie słodko kwaśnym. W tym daniu znajdują się tylko takie składniki, które z łatwością kupisz nawet w lokalnym sklepie. Jest wiele przepisów na rybę po japońsku. Wszystkie są do siebie dość podobne, ponieważ składają się z popularnych i tylko niezbędnych składników. Mój przepis na rybę po japońsku jest super prosty. Używam sporej ilości cebuli pokrojonej w piórka. Nigdy też nie dodaję do warzyw ketchupu. Uważam bowiem, że jest on całkowicie zbędny, skoro dodaję do zalewy cukier, koncentrat i ocet. Jeśli lubisz ryby i smakuje Ci mój sposób na rybę po japońsku, to z całą pewnością lubisz też inne podobne kompozycje smakowe. Do takich należy ryba po grecku. Oba te dania gorąco polecam podawać na Święta. To super pomysł na zastąpienie znanego wszystkim karpia. Śledź w śmietanie to również rybka, którą polecam na Świąteczny stół oraz jako przekąska na Sylwestra lub całą masę innych okazji. Koniecznie zobacz też przepis na śledzie po japońsku. Zapraszam też po przepis tradycyjny, czyli pyszny i soczysty schab ze śliwką

Ryba po japońsku przepisy

Zatem moja ryba po japońsku przepis bez ketchupu, za to z dużą ilością pysznie podsmażonej cebuli. Inne przepisy na rybę po japońsku z jakimi się spotkałam są dość podobne, jednak zazwyczaj maja w składzie ketchup oraz większą ilość oleju niż u mnie. Spotkałam się z użyciem tradycyjnej panierki z bułki tartej do usmażenia ryby. Osobiście jednak uważam, że usmażenie kawałków filetów rybnych z cieście naleśnikowym jest w tym przepisie zdecydowanie kluczowe. Ryba po japońsku z filetami smażonymi w gęstszym cieście naleśnikowym smakuje fantastycznie. Ryba po japońsku to danie, którym zaskoczysz swoich domowników oraz gości. Smakuje niesamowicie. Gorąco zachęcam do szykowania tego dania zarówno na obiad, jak i na przyjęcia. To przepis idealny, ponieważ ryba po japońsku smakuje cudownie nawet po przestudzeniu. Można ją zatem podać na przyjęciu, na stole razem z zimnymi przekąskami. Zapraszam też po inne moje przepisy na dania rybne np. kotlety rybne, mięsne i wegetariańskie. Znajdziesz też u mnie pyszne ciasta, ciasteczka oraz sałatki i nieziemskie sosy. Ryba po japońsku może być dla wielu moich Czytelników czymś zupełnie nowym. Zaufajcie mi. Jej smak Was zaskoczy. To danie jest przepyszne! Nie bójcie się dodawać marynowanych ogórków oraz papryki na patelnię z podsmażoną cebulą. Tutaj każdy składnik ma swoje miejsce i jest niezwykle potrzebny. Zaczynajmy!