Sałatka z buraków
Oto jedna z najlepszych sałatek obiadowych. Ta sałatka z buraków pieczonych lub gotowanych to prawdziwy smak tradycji. Uniwersalna, pyszna i super zdrowa. Przepis godny zapisania i zapamiętania. Zapraszam!
Do sałatki możesz też dodać na końcu:
- sok z cytryny lub ocet jabłkowy
- majonez
- tarty chrzan
- więcej oleju oraz soli
Polecam podzielić sałatkę na kilka porcji i każdą z porcji wzbogacić smakowo o inny dodatek. Możesz w ten sposób sprawdzić, która wersja sałatki będzie Twoją ulubioną. Dodatki dodawaj po trochu i sprawdzać, czy smak jest odpowiedni. Lepiej jest dodać np. dwa razy po łyżeczce chrzanu niż dodać go na raz za dużo.
Uwielbiam buraki, co widać po moich przepisach. Lubię szykować z nich różne ciekawe dania. Pieczone buraczki to świetna baza pod wiele sałatek i past.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: 1600 gramów sałatki
Kaloryczność kcal: 80 w 100 gramach sałatki
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 3 duże buraki ćwikłowe - 1200 g
- 2 średnie cebule cukrowe - 320 g
- 2 średnie jabłka - do 400 g
- 3 średnie ogórki kiszone - 170 g
- 1/4 szklanki oleju - 60 g
- przyprawy: po płaskiej łyżeczce cukru, soli i pieprzu
- ewentualne dodatki do wyboru: tarty chrzan, sok z cytryny lub ocet jabłkowy, majonez
Sałatka z buraków
Kalorie policzone zostały bez składników dodatkowych/opcjonalnych (tarty chrzan, sok z cytryny lub ocet jabłkowy, majonez).
Czasem się zastanawiam czy to jest sałatka z buraków, czy raczej surówka z buraków. Wygląda jak surówka, jednak głównym jej składnikiem są buraki pieczone. Niemniej jednak to jest pyszne, zdrowe... i jeszcze raz pysze! :) Tę sałatkę mogę jeść nawet samą.
Podałam przepis bazowy na sałatkę z buraków pieczonych. W składnikach i treści zaznaczyłam jednak, że możesz jej smak lekko wyostrzyć dodając na końcu np. tarty chrzan. Zacznij od jednej łyżki i wymieszaj sałatkę. W razie potrzeby dodaj więcej chrzanu. Inna opcja to dodatkowe zakwaszenie sałatki z buraków. Możesz użyć świeżo wyciskanego soku z cytryny lub octu jabłkowego. Tutaj również zacznij od 2 łyżek i ewentualnie dodaj więcej. Ale to już na samym końcu... Zaczynamy!
Sałatka z buraków przepis
Tę sałatkę szykowałam pod koniec lipca, więc skorzystałam z najpyszniejszych buraków ćwikłowych. Buraki w tym okresie są duże i super świeże. Aby zrobić sałatkę z buraków musisz najpierw upiec lub ugotować buraki. Najpierw umyj je dokładnie.
Ja buraki wolę upiec, więc osuszam ręcznikiem papierowym każdą sztukę i zawijam w kawałek folii aluminiowej, spożywczej. Dla wygody umieszczam buraki w foremce do pieczenia/keksówce, czy też innym naczyniu zabezpieczającym piekarnik przed ewentualnym wyciekiem soku z buraka.
Tak przygotowane buraki piekę około 60-90 minut. Małe sztuki do godziny, zaś te duże nawet do 1,5 godziny. Umieszczam je na środkowej półce z opcją grzania góra/dół i temperaturą 200 stopni. Po upieczeniu ostrożnie zdejmuję folię a buraki odkładam na talerz do przestudzenia, by obrać je potem ze skóry.
Jeśli zaś wolisz ugotować buraki, to wystarczy, że umieścisz je w garnku i będziesz gotować na małej mocy pod przykryciem. Czas gotowania i pieczenia jest podobny. Tutaj również nie obierasz buraków przed obróbką termiczną. Po ugotowaniu buraków odlewasz zabarwioną wodę i odstawiasz buraki do przestudzenia, by je potem obrać.
Buraki nie muszą być bardzo miękkie.
Przestudzone buraki obierz ze skóry. Taka skóra schodzi sama przez lekkie zeskrobywanie jej nożem. Tylko oba końce warto obciąć. Obierz też jabłka i wytnij gniazda nasienne. Wybierz twarde i lekko kwaśne jabłka.
Buraki i jabłka zetrzyj na tarce na grubych oczkach. Jeśli masz maszynkę z nakładką do ścierania warzyw, to warto z niej skorzystać. Polecam też do pracy z burakami zakładać rękawiczki kuchenne.
Ogórki kiszone oraz cebulę cukrową posiekaj drobno. Jeśli ogórki są jędrne i małe, to nie musisz ich obierać. Wystarczy, że odetniesz oba końce. Jeśli chcesz użyć cebuli zwykłej, nie cukrowej to pamiętaj o tym, że jest ona znacznie ostrzejsza i należy dodać jej wtedy o połowę mniej.
W dużej misce umieść razem tarte buraki oraz jabłka; siekaną cebulę wraz z ogórkami kiszonymi; po płaskiej łyżeczce cukru, soli i pieprzu. Wlej też 1/4 szklanki oleju roślinnego - rzepakowy, słonecznikowy, z pestek winogron, czy ryżowy. Wszystko dokładnie zamieszaj i sprawdź smak sałatki obiadowej.
Wcześniej pisałam już o ewentualnych dodatkach do sałatki. Pamiętaj o tym, że lepiej jest dodać np. sól na kilka razy w małych porcjach, niż dodać jej na raz za dużo. Możesz też podzielić sałatkę z buraków na dwie lub trzy duże porcje. Do jednej dodać trochę chrzanu tartego i odrobinę więcej oleju lub łyżkę majonezu. Do drugiej wlać sok z cytryny lub ocet jabłkowy...
Jaką wersję sałatki Ty wybierasz?
- podstawową i delikatniejszą
- z chrzanem i majonezem
- z dodatkiem soku z cytryny
Smacznego!