Pieczone buraczki
Zobacz jak prosto i zdrowo przygotować pieczone buraczki, które możesz potem użyć do wielu wspaniałych przepisów. Poznaj sposób na buraki pieczone bez folii aluminiowej.
- buraki pieczone bez folii
- wiele przepisów na użycie buraków
- ciekawe porady oraz zdjecia przepisów
Czas przygotowania: 5 minut
Czas pieczenia buraków: 1 godzina 30 minut
Liczba porcji: dowolnie
Kaloryczność kcal: 44 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- kilka buraków podobnej wielkości
Pieczone buraki
Za buraczki pieczone w piekarniku biorę się najchętniej pod koniec wakacji, kiedy buraki są idealnie wyrośnięte a do tego nadal młode i super jędrne. Skórka jest delikatna a buraki są najpyszniejsze. Buraki można tez piec zimą, ponieważ przechowuje się je tak samo dobrze jak ziemniaki, czy cebulę.
Do upieczenia buraków potrzebujesz:
Szerokie, ale nie za wysokie naczynie żaroodporne z przykrywką. Może to być naczynie szklane, ceramiczne lub tez żeliwne. Jeśli naczynie nie ma przykrywki, to możesz zamiast niej użyć np. blaszki z wyposażenia piekarnika lub też inne blaszki, która przykryje górę naczynia. W ostateczności też można użyć folii aluminiowej.
Przygotuj sobie taką ilość buraków, jaka zmieści się do naczynia żaroodpornego. Wybierz buraki zdrowe i nieuszkodzone. Dobrze by było, gdyby były one też dość podobnej wielkości. Wówczas upieką się w tym samym czasie. Buraki umyj pod zimną, bieżącą wodą a następnie wytrzyj do sucha przy pomocy ręcznika papierowego i umieść w naczyniu żaroodpornym. Nie odcinaj końców buraków.
Naczynie przykryj i umieść w piekarniku nagrzanym do 200 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Wybierz środkową półkę w piekarniku. Buraki piecz od 60-90 minut. Mniejsze buraczki zazwyczaj są miękkie już po godzinie pieczenia. Te duże zaś potrzebują 1,5 godziny lub nawet dłużej.
Po godzinie pieczenia bardzo ostrożnie uchyl przykrycie naczynia (uwaga na super gorącą parę) i przy pomocy widelca, czy szpikulca sprawdź, czy buraki są już miękkie. Zawsze sprawdzaj miękkość buraków wybierając do tego największą sztukę w naczyniu. Widelec powinien bez większego oporu wbić się w buraka.
Po upieczeniu ostrożnie wyjmij buraki z naczynia. Daj im kilka minut na lekkie przestudzenie. Załóż rękawiczki lateksowe i zdejmij skórkę z buraków. Taka skóra schodzi sama przez lekkie zeskrobywanie jej nożem. Tylko oba końce warto obciąć małym nożykiem.
Porada: Możesz też dopiero co upieczone buraki zalać zimna wodą i od razu obrać ze skórki. Nie trzeba wówczas czekać, aż przestygną i nie będą parzyć w dłonie podczas obierania.
Buraczki upieczone w całości można wykorzystać do wielu przepisów. Oto kilka inspiracji na ich pyszne wykorzystanie:
Domowa ćwikła z chrzanem:
Pyszne buraczki na zimę do słoików:
Wspaniałe Carpaccio z buraków z fetą:
Uniwersalna sałatka z buraków do obiadu:
Na moim Blogu Kulinarnym znajdziesz też wiele innych inspiracji i przepisów, w których użyłam pieczonych buraków. Będą to zarówno pasty, jak i ciekawe kompozycje sałatek z buraczkami pieczonymi.
Jakie są Twoje ulubione przepisy z buraczkami pieczonymi?
Smacznego.