Sałatka nicejska
Jedna z pyszniejszych sałatek kuchni Francuskiej! Sałatka nicejska to przepis, który musisz poznać. Jest piękna, kolorowa i niezwykle pyszna. Możesz ją podać jako przystawkę lub nawet drugie danie. Polecam!
- świetna sałatka na przyjęcia
- oryginalny przepis na sałatkę nicejską
- dokładny opis wykonania i wiele porad
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas gotowania jajek: 8 minut
Czas gotowania fasolki : 10 minut
Liczba porcji: około 1600 g sałatki
W 100 g sałatki:
Wartość energetyczna
120 kcal
Dieta: bezglutenowa
Składniki na sałatkę nicejską
- 500 g ziemniaków - najlepiej młodych i małych
- 250 g zielonej fasolki szparagowej - może być mrożona
- 150 g pomidorów - polecam małe pomidorki typu cherry
- 60 czerwonej cebuli - pół średniej sztuki
- 150 g sałaty rzymskiej lub mieszanki sałat
- 70 g oliwek drylowanych - garść czarnych lub zielonych oliwek
- 160 g tuńczyka z puszki z naturalnej zalewy
- 60 g anchois z korzennej zalewy - można zamienić na kapary
- 4 duże jajka - gotowane na półtwardo lub na twardo
Składniki na sos musztardowy
- 6 łyżek delikatnej oliwy z oliwek
- 1 mały ząbek czosnku
- sok z połowy cytryny lub 3 łyżki octu winnego
- łyżeczka musztardy Dijon
- łyżeczka musztardy francuskiej
- po sporej szczypcie soli i pieprzu
Sałatka nicejska
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz około 1600 gramów pysznej sałatki nicejskiej.
Zanim zaczniesz szykować sałatkę, polecam przeczytać najpierw cały przepis. W treści podałam bowiem kilka zamienników oraz zaznaczyłam produkty, które można pominąć. Zatem zanim pobiegniesz do sklepu by uzupełnić zapasy.. sprawdź czego naprawdę Ci jeszcze potrzeba :)
Sałatka nicejska z tuńczykiem
Zacznij od ziemniaków, ponieważ będą się one gotowały najdłużej. Najlepsze będą młode i małe ziemniaki gotowane w mundurkach. Jeśli jednak masz tylko "stare" ziemniaki, to obierz je i gotuj w osolonej wodzie tak samo, jak te młode.
To jak długo będą się gotowały ziemniaki zależy od ich wielkości, typu oraz tego, czy są stare czy młode. Młode ziemniaki będą się gotowały od 10 do 20 minut. Stare ziemniaki będą się zapewne gotowały trochę dłużej.
Ziemniaki gotujmy w całości. Postaraj się nie rozgotować ziemniaków, by można je było po przestudzeniu pokroić na mniejsze kawałki lub na grube plasterki.
Porada: Gotowane ziemniaki nie są niezbędne w sałatce nicejskiej, więc można je pominąć. Ja jednak uwielbiam je dodawać, więc polecam mimo wszystko nie pomijać ich w składnikach ;)
Kolejny składnikiem jaki trzeba sobie wcześniej ugotować jest zielona fasolka szparagowa. Ona tez nie jest niezbędna w sałatce, jednak warto ją dodać. Możesz użyć zarówno fasolki świeżej, jak i tej mrożonej. Fasolka szparagowa gotuje się około 10 minut. Dokładną instrukcję znajdziesz w poście: fasolka szparagowa.
Jednocześnie ugotuj sobie też jajka na twardo lub na półtwardo. Aby jajka były ugotowane na półtwardo polecam skrócić czas gotowania jajek o 1-2 minut. A tutaj pomocna instrukcja na jajka na twardo.
W trakcie gotowania warzyw i jajek warto przygotować sobie sos winegret. W jednym naczynku umieść razem wszystkie składniki na sos. Oryginalny przepis nie zawiera musztardy francuskie, ale ja bardzo lubię dodawać ją do sosu. Wówczas zamiast dwóch łyżeczek musztardy Dijon, daję jedną łyżeczkę Dijon i jedną łyżeczkę musztardy francuskiej.
Ja daję też zawsze sok z cytryny. Francuzi jednak preferują ciemny ocet winny. Oprócz oliwy z oliwek oraz szczypty soli i pieprzu daję jeszcze mały ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę. Nie jest on konieczny, ale uważam, że warto go dodać.
Do sałatki nicejskiej dodajemy tuńczyka. Jeśli nie mamy świeżego mięsa, z którego możemy usmażyć steki i pokroić je na mniejsze kawałki, to dajemy tuńczyka z puszki.
Najlepszy będzie tuńczyk jednolity lub w kawałkach. Do sałatki użyłam dwóch puszek tuńczyka Nixe: jednolity w zalewie własnej lub ta sama marka z Lidla, ale filety w oleju słonecznikowym. Używałam go już do innych przepisów - np do sałatki z tuńczyka. Jedna puszka tuńczyka ma pojemność 185 gramów. Po odlaniu/odsączeniu oleju lub sosu zostaje minimum 150 gramów tuńczyka.
Oprócz tuńczyka dodaję też anchois. Polecam anchois w zalewie korzennej, które sprzedawane jest w małych, płaskich puszkach o ujemności 90 gramów. Po odlaniu zalewy wychodzi około 60 gramów ryby.
Porada: Anchois w zalewie można zastąpić anchois w oleju, ale ja zdecydowaniem polecam te pierwsze. Filety ze szprotów (anchois) można zastąpić kaparami z zalewy.
Pozostałe składniki sałatki to pomidory, cebula czerwona oraz oliwki i sałata rzymska. Najlepsze będą delikatniejsze oliwki czarne, ale i te zielone będą smaczne.
Sałatę rzymską można zastąpić mieszanką sałat.
Pomidory cherry pokrój na pół. Jeśli masz większe pomidory to podziel je na mniejsze kawałki. Z sałaty zdejmij liście i opłucz każdy pod zimną, bieżącą wodą. Następnie osusz i podziel w dłoniach na mniejsze kawałki. Czerwoną cebulę pokrój w cienkie pół-piórka.
Jajka na półtwardo lub na twardo obierz i przekrój wzdłuż na pół.
Sałatkę nicejską można podać na dużym talerzu wykładając obok siebie poszczególne składniki. Wówczas każdy nakłada sobie na talerz te składniki sałatki, na które ma ochotę.
Talerz z wyłożonymi składnikami polej gotowym sosem winegret.
Możesz też pokroić drobniej ziemniaki oraz fasolkę i wymieszać razem wszystkie składniki.
Polecam wypróbuj też mój przepis sałatka warstwowa z tuńczykiem. Wspaniale wygląda i tak samo smakuje :)
Smacznego!