Jak ugotować jajka na twardo

Jak ugotować jajka na twardo

Zobacz jak gotować jajka na twardo, by nie były gotowane ani za krótko, ani za długo. Co zrobić, by jajka nie pękały w czasie gotowania. jak sprawić, by skorupka odchodziła z łatwością bez uszkodzenia jajka.

Reklama

Czas przygotowania: 5 minut
Czas gotowania: 9 minut
Ilość porcji: tyle ile jajek

Kalorie: 85 w 1 średnim jajku
Dieta: wegetariańska

Składniki:
  • jajka

*Rozmiar jajka:
Małe "S"- do 5 cm
Średnie "M" - około 6 cm
Duże "L"- około 7 cm

* Na centymetry - mierząc np. suwmiarką, od czubka do czubka.

Czas gotowania jajek na twardo w zależności od ich wielkości:
Małe - 8 minut
Średnie - 9 minut
Duże - 10 minut

Jajka najlepiej wyjąć wcześniej z lodówki, by nabrały temperatury pomieszczenia. Ja czasem, gdy się spieszę myję je dłużej pod ciepłą wodą.

Jak ugotować jajka na twardo?

Garnek powinien być na tyle duży, by pomieścić na dnie jajka ułożone jedno obok drugiego. Nalej do garnka wodę i lekko ją posól. Jajka umieszczaj w garnku z jeszcze zimną wodą. Kładź je przy pomocy łyżki. Ustaw średnią moc palnika.

Od momentu zagotowania się wody odczekaj tyle minut ile potrzebują Twoje jajka, w zależności od ich wielkości. Nigdy nie gotuj jajek dłużej niż 10 minut. Postaraj się ustawić taką moc palnika, by woda tylko lekko bulgotała. Jajka nie powinny podskakiwać, bo istnieje ryzyko, że popękają. Jak tylko wyznaczony czas gotowania minie garnek z jajkami przenieś nad zlew. Odlej część wody. Zalej jajka zimną wodą z kranu. Zatrzymasz w tej sposób proces gotowania. Po paru minutach wyjmij jajka z garna.

Aby jaka obrały się idealnie i bez żadnych uszkodzeń, warto dodatkowo lekko uszkodzić każdą skorupkę uderzając jajkiem o wnętrze zlewu. Każde jajko z lekko uszkodzoną skorupką odłóż ponownie do garnka z zimną wodą i odczekaj chwilę. Obierz jajka.

Nie polecam zostawiać nieobranych jajek w zimnej wodzie na dłużej niż kilka minut. Wówczas problem ze źle odchodzącą skorupką znów się pojawi. 

Idealnie obrane i nieuszkodzone jajka wyglądają pięknie, gdy planujemy podać je na stół np. faszerowane. 

Jak ugotować jajka na twardo, 1

Jak ugotować jajka na twardo, 2

Jak poznać, że jajka gotowały się za długo?
Po przekrojeniu jajka żółto jest bardziej sypkie i ciemniejsze. Wokół żółtka obrysowuje się obwódka w kolorze szarozielonym.

Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże bez rozbijania go?
Wystarczy, że zanurzysz surowe jajka w misce z zimną wodą. Świeże jajka opadną na dno, zaś te mniej świeże wypłyną na powierzchnię. Mniej świeże jajka w ostateczności polecam do jajecznicy lub omleta. Jeśli jednak minęła już data ich przydatności do spożycia polecam je wyrzucić.

Jak długo gotować jajka, które mają się ufarbować do Święconki?
Jajka do koszyczka gotuje się tak samo. Niektórzy myślą, że aby jajka potem dłużej poleżały w koszyczku lub na paterze, należy je gotować znacznie dłużej. Oczywiście jeśli nie planujesz ich potem zjeść, to proszę bardzo.
Zobacz też jak ugotować jajka na miękko.

Gorąco polecam mój przepis jajka faszerowane awokado i szczypiorkiem.


Smacznego.

Średnia 4.9 / 5 (75 głosów) Oceń!
Dziękuję za wspólne gotowanie, Ania z AniaGotuje.pl
p.s. Nie zapomnij zrobić zdjęcia gotowej potrawy i dodać go w komentarzu pod przepisem 📷

Link do przepisu: https://aniagotuje.pl/go/14505
Reklama

Komentarze

2017-04-14 17:50
Pani jest niesamowita!!!!
Ania z AniaGotuje.pl
2017-04-15 08:43
Dziękuję :-)
2017-04-18 12:39
Zwykłe jajka a tyle można się o nich dowiedzieć i zabłysnąć gronie rodzinnym :) Dzięki :)
Reklama
Ania z AniaGotuje.pl
2017-04-18 18:42
Bardzo proszę :-)
2017-10-11 22:00
"Jaka umieszczaj w garnku z jeszcze zimną wodą. Kładź je przy pomocy łyżki. Włożone bezpośrednio do wrzątku mogą popękać" -. Zatem do zimnej czy do wrzątku?
Ania z AniaGotuje.pl
2017-10-12 09:36
Jajka umieszczamy w garnku z zimną wodą. "Włożone bezpośrednio do wrzątku mogą popękać" - To jest ostrzeżenie, by nie wkładać jajek do wrzątku, ponieważ skorupka może od razu popękać. Ps. Oczywiście gotując jajka na miękko umieszczam je we wrzątku, jednak zanurzam je przy pomocy łyżki ostrożnie i powoli.
2019-01-08 02:38
Wystarczy zrobić dziurkę w bardziej zaokrąglonym końcu jajka. Będzie się dobrze obierać i nie pęknie
-- Ania z AniaGotuje.pl 👍

Jak gotować jajka na twardo żeby się dobrze obierały

Im jajka świeższe, tym trudniej się je obiera. Jeśli od razu po ugotowaniu zalejesz jajka zimną wodą i dodatkowo lekko uszkodzisz skorupkę, to będą się one łatwiej obierały. Można również do gotującej się wody dodać odrobinę sody lub soli. 

Jajka na twardo czas

Idealnie dobrany czas gotowania ma znaczenie. Nie można bowiem przegotować jajek. Będą niesmaczne. Małych jajek nie gotuje się dłużej niż 8 minut. Te największe potrzebują 10 minut gotowania. Warto wiedzieć również jak ugotować jajka na miękko, czy też jajka na półtwardo. Tutaj ważne jest doświadczenia i odrobina wyczucia. Można zrobić jajka na twardo wkładając je do gotującej wody. Ja jednak wolę je gotować zaczynając od wody zimnej. Ile kalorii ma ugotowane na twardo jajko? Jajko o wadze około 60 gramów ma 93 kalorie. 

Z czym jeść jajka na twardo

Przepisów z wykorzystaniem jajek na twardo jest bardzo dużo. Jajka na twardo można dodać do wielu sałatek np. do zielonej sałatki z jakiem i awokado. Z jajek na twardo można zrobić pastę np. pastę awokado i jajka. Moje ulubione kotlety jajeczne szykuje się właśnie z jajek na twardo. Wszystkie jajka faszerowane, to również jajka gotowane na twardo z dodatkami. Pamiętaj, że idealnie ugotowane na twardo jajka zarówno do koszyczka wielkanocnego, jak i do jajek faszerowanych i sałatek wielkanocnych, to podstawa. Zobacz moje przepisy na dania Wielkanocne