Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sałatka gruzińska

Sałatka gruzińska

Sałatka gruzińska to bardzo aromatyczna, przepyszna i kolorowa sałatka, którą gorąco polecam szykować latem. Przepis ten sprawdzi się do wielu obiadów oraz do dań z grilla. 

- świetnie połączenie smaków
- bardzo uniwersalna sałatka na lato
- dokładny opis wykonania i apetyczne zdjęcia 

Czas przygotowania: 20 minut
Liczba porcji: około 750 g sałatki

Kaloryczność kcal: 135 w 100 g sałatki
Dieta: wegańska, wegetariańska

Składniki podstawowe sałatki

  • 300 g małych ogórków gruntowych
  • 250 g dojrzałych pomidorów - dowolne
  • 40 g cebuli cukrowej lub czerwonej - mały kawałek
  • 50 g orzechów włoskich - spora garść
  • 25 g świeżo siekanej kolendry - spora garść
  • 25 g świeżo siekanych listków mięty - spora garść
  • 2 łyżki ulubionej oliwy
  • spora szczypta świeżo mielonego pieprzu

Składniki sosu do sałatki

  • 30 g orzechów włoskich - mała garść
  • 3 łyżki dowolnego octu winnego
  • 2 ząbki czosnku - około 10 g
  • 4 łyżki wody
  • 1 łyżka oliwy
  • pół płaskiej łyżeczki soli

Sałatka gruzińska

Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 750 gramów sałatki gruzińskiej.

Przed szykowaniem sałatki z ogórków i pomidorów zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz dodać do swojej sałatki np. szczyptę kozieradki, by nadać sałatce więcej aromatu.

Sałatka gruzińska, 1

Sałatka gruzińska przepis

Jak najmłodsze, małe ogórki gruntowe umyj dokładnie. Odetnij im oba końce. Każdą sztukę pokrój w plasterki o grubości około 3-5 mm. Pomidory również umyj, usuń szypułki i pokrój je w kawałki na jeden kęs. Mogą to być pomidory duże np. malinowe, ale i malutkie pomidory typu cherry. Małe pomidorki tylko przekrój na pół. Nie trzeba ważyć pomidorów ogórków co do grama. Zwróć jednak uwagę na to, by ogórków było jednak więcej niż pomidorów. 

Sałatka gruzińska, 2

Bardzo ważnymi składnikami sałatki gruzińskiej są świeże zioła, czyli kolendra oraz mięta. Umyj i posiekaj drobno świeże listki mięty oraz kolendrę. Na podane proporcje warzyw potrzebujesz łącznie około 50 gramów świeżo siekanych ziół. Kawałek cebuli o wadze około 40 gramów pokrój w cienkie piórka lub odrobinę grubszą kostkę. Jeśli masz cebulę cukrową, to możesz jej dać nieco więcej. Jeśli zaś sięgasz po ostrzejszy typ cebuli, to możesz dodać jej więcej, ale dopiero pod koniec szykowania sałatki, po jej wypróbowaniu. 
Porada: W ostateczności kolendrę można zamienić na natkę pietruszki, zaś cebulę na szczypior.  
Sałatka gruzińska, 3

Do miski z warzywami i ziołami dodaj też około 50 gramów lekko rozdrobnionych w dłoniach orzechów włoskich. Wlej również dwie łyżki oliwy i całość oprósz świeżo mielonym pieprzem. Wymieszaj wszystkie składniki.
Porada: Do sałatki można też dodać szczyptę mielonej kozieradki. 
Sałatka gruzińska, 4

Składniki sosu zmiksuj na pastę przy pomocy blendera ręcznego o wysokiej mocy lub innego rozdrabniacza typu malakser z blenderem. Będą to: dwa obrane ząbki czosnku; 3 łyżki dowolnego octu winnego; 30 gramów orzechów włoskich; 4 łyżki wody; 1 łyżka oliwy; pół płaskiej łyżeczki soli. 
Porada: Jeśli wolisz nie szykować pasty do sałatki, to zawsze możesz też tylko przecisnąć przez praskę czosnek i wymieszać go z oliwą, wodą, solą i octem. Takim sosem polej sałatkę, zaś resztę orzechów oddaj do sałatki, tak samo jak wcześniej 50 gramów.
Sałatka gruzińska, 5

Pastę do sałatki możesz wyłożyć na podzielone porcje lub też umieścić w osobnej, małej misce, by każdy mógł sobie nałożyć jej tyle, ile ma ochotę. Pamiętaj, że zawsze możesz dodać do sałatki odrobinę więcej pieprzu lub też np. świeżo wyciśniętego soku z cytryny. 

Sałatka gruzińska to sałatka idealna do wielu tradycyjnych dań oraz do potraw z grilla. Można ją przechowywać w lodówce do dnia następnego. Przed podaniem zawsze zamieszaj sałatkę. 

Sałatka gruzińska, 6

Sałatka gruzińska, 7

Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (213 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sałatka gruzińska

Zacznijmy naszą przygodę kulinarną od zaproszenia do egzotycznego świata kuchni gruzińskiej. Przepis na sałatkę gruzińską to dojrzałe, soczyste pomidory oraz chrupiące ogórki, które razem tworzą jedyne w swoim rodzaju "płótno", na którym nasza kreatywność smaku może się rozwinąć. Wbrew pozorom, to właśnie te proste składniki, które często przyjmujemy za oczywiste, ukrywają w sobie potężny potencjał smaku. Sałatka gruzińska, gdzie królują pomidory, ogórki i zioła, jest prawdziwym arcydziełem prostoty i świeżości. Jest to super pyszna sałatka z pomidorów i ogórków z dodatkiem cebuli, orzechów włoskich oraz kilku innych składników, dzięki którym całość nabiera wyrazistości i charakteru. Dopełnieniem tego arcydzieła są dwie nieocenione zioła – natka pietruszki i kolendra. Prosty dodatek, który przekształca całe danie, dodając mu smaku, którego inne sałatki mogą tylko zazdrościć. Ta subtelną, lecz wyrazistą mieszankę można opisać jako symfonię smaku, która rozpoczyna się od łagodności pomidorów i ogórków, przechodząc przez pikantną nutę ziół. Sałatka z ogórków i pomidorów z wyjątkowymi dodatkami sprawia, że można ją podać jako bardzo wykwintny dodatek. Również warsztat jest tutaj ważny. Chodzi o to, aby podkreślić naturalne piękno składników, nie przytłaczając ich nadmierną obróbką. Sałatka z pomidorów i ogórka to sałatka, która pozwala nam doświadczyć pełni smaku natury. Latem bardzo gorąco polecam też przepisy na szybkie ciasta. Na śniadanie zaś polecam przepis na placuszki bananowe. Świeży ogórek zawiera enzym askorbinowy (askorbinazę), który utlenia witaminę C z pomidorów. Dlatego też tak powszechne i powtarzane jest przez wiele osób to, że nie można łączyć ogórka i pomidora. Każdy region i kuchnia na świecie ma swoje unikalne kombinacje i połączenia smaków, a łączenie ogórków i pomidorów nie jest niczym dziwnym ani niezdrowym. W rzeczywistości, to jest klasyka większości sałatek śródziemnomorskich, nawet naszych. Jeśli chodzi o zdrowie i trawienie, nie ma żadnych naukowo udowodnionych dowodów na to, że jedzenie pomidorów i ogórków razem jest szkodliwe. Oba te składniki są niezwykle zdrowe: pomidory są pełne licopenu, witaminy C i potasu, a ogórki są świetnym źródłem witamin z grupy B, cukrów złożonych, białka i błonnika. Oba produkty są niskokaloryczne i wysokowodne, co sprawia, że są doskonałym dodatkiem do każdej diety. Aktualnie nasza dieta jest (powinna być) tak bogata w składniki odżywcze, że enzym askorbinowy z ogórka, który utlenia witaminę C z pomidorów nie powinien w żaden istotny sposób wpłynąć na nasze zdrowie. Rewelacyjna i bardzo zdrowa jest też sałatka z pomidorów, idealna na lato. Sałatka Shirazi to również ciekawa i prosta propozycja na kolorową i pyszną sałatkę o uniwersalnym zastosowaniu. Bardzo smaczna i godna polecenie jest też sałatka z makaronem i szynką. Zapraszam też po przepis na gruzińskie pierogi Chinkali. Są super!