Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Leczo warzywne

Leczo warzywne

Moje ulubione, zdecydowanie najlepsze leczo warzywne. Przepis na leczo bez mięsa dopracowałam do perfekcji. Bardzo często je robię i uwielbiam jego smak. To danie jednogarnkowe, szybkie, pyszne i proste!

Ponieważ z tego przepisu wychodzi cały garnek cudownego leczo, to polecam podać je samo lub z dodatkiem ryżu. Jeśli jadacie mięso, to leczo warzywne będzie smakowało świetnie wymieszane z podsmażonymi plasterkami kiełbasy. Można podzielić je na kilka porcji i podawać na różne sposoby.

Czas przygotowania: 30 minut
Czas smażenia: 40 minut
Liczba porcji: 2,5 kg leczo

Kaloryczność kcal: 80 w 100 gramach
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 2 zielone cukinie - 650 g
  • pół główki czosnku
  • 2 cebule - 250 g
  • 3 papryki - różne kolory 600 g
  • bakłażan - 400 g
  • pieczarki - 200 g
  • 2 duże pomidory - 650 g
  • 300 g passaty z butelki - przetarte pomidory
  • 10 łyżek oliwy
  • zioła: po garści oregano i bazylii
  • przyprawy: łyżka soli, słodkiej papryki i papryki wędzonej oraz łyżeczka pieprzu

Leczo z pieczarkami

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml. 
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. W kaloriach nie uwzględniłam grzanek. Z podanej ilości składników otrzymasz około 2,5 kg leczo z warzywami.

Leczo warzywne, 1

Leczo wegetariańskie

Uwielbiam dania jednogarnkowe, szybkie i kolorowe. Uwielbiam leczo, i to jak uniwersalne jest to danie. Bardzo często szykuję właśnie leczo wegetariańskie, które mogę potem podać z dowolnymi dodatkami. Najczęściej jadam je samo lub z ryżem. Zdarza mi się też podsmażyć plasterki kiełbasy i dodać je do części podgrzanego leczo.. pycha!

Przygotuj sobie duży garnek oraz warzywa. Warzywa umyj dokładnie i wyłóż na blat lub do miski. Do leczo zawsze szykuję wszystkie składniki tak, by mieć je pod ręką. Wiem wówczas, że nie zapomnę dodać żadnego warzywa, czy też przyprawy.

Jeśli masz taką możliwość to użyj 3 papryk, każdą w innym kolorze: czerwona, zielona, żółta. Cebula cukrowa będzie słodsza i ładnie sklei wszystkie warzywa, jednak zwykła cebula też się sprawdzi. 

Leczo warzywne, 2

Zacznij od obrania czosnku i cebuli. Ząbki czosnku pokrój w plasterki a cebulę poszatkuj. Do nagrzanego garnka lub dużej patelni z wysokim rantem wlej olej. Dodaj cebulę oraz czosnek i podsmażaj je na średniej mocy palnika. 
Leczo warzywne, 3

Cebula z czosnkiem się podsmaża, a Ty w tym czasie kroisz papryki. Usuń gniazda nasienne i ogonki i pokrój papryki na mniejsze kawałki, np. 2/3 cm. U mnie tak to właśnie wygląda. Jedne warzywa się podsmażają, a ja szykuję w tym czasie kolejne.
Leczo warzywne, 4

Do garnka z zeszkloną cebulą i czosnkiem dodaj pokrojoną paprykę. Zamieszaj całość drewnianą łyżką i podsmażaj tak samo, na średniej mocy. Garna nie przykrywaj przykrywką.
Leczo warzywne, 5

Kolejne idą do garnka pieczarki i bakłażan. Małych i jędrnych pieczarek nie trzeba obierać. Wystarczy pokroić je np. w ćwiartki. Te duże zawsze obieram i kroję na mniejsze kawałki. Bakłażana pokrój w kostkę bez obierania. Odetnij tylko oba końce. 
Leczo warzywne, 6

Tak samo jak poprzednio.. zamieszaj warzywa i podsmażaj dalej bez przykrywania ich przykrywką.
Leczo warzywne, 7

Jeśli masz bardzo młode cukinie, to wystarczy że odetniesz im oba końce i pokroisz je w kostkę bez obierania. Te większe możesz cienko obrać. Zioła lekko poszatkuj. 
Leczo warzywne, 8

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i gotuj/podsmażaj na średniej mocy trochę dłużej niż wcześniej, czyli około 10 minut. Oczywiście cały czas bez przykrywki. 
Leczo warzywne, 9

Na koniec dodaj pomidory oraz passatę i przyprawy. Polecam pomidory malinowe, szczególnie w sezonie letnim. Pomidory obierz cienko ze skórki (możesz je wcześniej sparzyć, by ułatwiać sobie obieranie). Obrane pomidory poszatkuj grubo usuwając tylko zgrubienie po szypułce. Do pomidorów dodaj też wszystkie przyprawy: łyżka soli, słodkiej papryki i papryki wędzonej oraz łyżeczka pieprzu. Jeśli lubisz ostre leczo, to możesz dodać też płaską łyżeczkę chili lub pieprzu cayenne. 
Leczo warzywne, 10

Pomidory razem z całym sokiem i przyprawami dodaj do leczo. Wlej też pełną szklankę passaty. Możesz użyć przecieru z butelki lub kartonika. Ma to być przecier - nie koncentrat. Zamieszaj leczo i gotuj jeszcze tak długo, aż wszystkie warzywa będą miękkie, ale nie rozpadające się. Moje leczo jest gotowe zazwyczaj w łącznie 40 minut od nagrzania garnka z olejem.
Leczo warzywne, 11

Na końcu sprawdź smak leczo. Ponieważ dodajesz do leczo sporo czosnku oraz papryki nie ma potrzeby dodawania cukru, który bardzo często pojawia się w przepisach. Oczywiście jeśli czujesz potrzebę doprawienia leczo, to możesz to zrobić. Dla mnie jest to smak idealny. 



Leczo warzywne, 12

Leczo warzywne, 13

Jeśli zaś masz ochotę na to, by przygotować sobie zapas pysznego leczo na zimę, to wypróbuj też przepis na leczo do słoików.  
Smacznego!
Średnia 4.8 / 5 (1539 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Leczo warzywne

Leczo jest daniem typowo węgierskim. Duszone warzywa z ulubionymi dodatkami są pyszne. Bardzo ważne są w leczo kolorowe papryki oraz papryka w proszku. Ja do leczo dodaję też paprykę wędzoną, która pasuje do tego dania, jak do żadnego innego. Mój przepis na leczo wegetariańskie jest dopracowany do perfekcji. Bardzo często szykuję leczo bez mięsa, ponieważ jest to danie jednogarnkowe i można je długo przechowywać w lodówce. Super pyszne jest też moje leczo z kiełbasą. A największy klasyk, to moje pyszne leczo węgierskie. Zapraszam też po przepis na pyszna, dietetyczne leczo z kurczakiem

Leczo z pieczarkami

Wegetariańskie leczo warzywne szykuję zazwyczaj na oliwie z oliwek. Czasem też na zwykłym oleju roślinnym. Takie leczo z pieczarkami, papryką oraz innymi warzywami można też podzielić na kilka porcji i podać na różne sposoby. Część leczo można podać z podsmażoną kiełbasą. Bardzo często tak właśnie robię. Ja do leczo dodaję też bakłażana. Bardzo lobię jego smak w leczo bez mięsa. Gorąco zapraszam też po inne moje przepisy na dania bez mięsa. W szczególności polecam szakszukę z serem mozzarella. A może szukasz super przepisu na wiosenną zupę? Zupa szparagowa z młodymi ziemniakami jest cudowna! Myślę, że spodoba Ci się też moja pyszna i super bogata w składniki zupa gulaszowa. Bardzo dobre jest też leczo z cukinii. Moje przepisy kulinarne powinny Ci się spodobać!