Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Szaszłyki warzywne

Szaszłyki warzywne

Szaszłyki warzywne to jedno z ważniejszych dań, które szykuję na przyjęcia w sezonie grillowym. To bardzo uniwersalny przepis na idealne, kolorowe i super smaczne szaszłyki wegetariańskie. 

- można je szykować dzień wcześniej
- do zrobienia na patelni, w piekarniku lub na grillu
- wiele zamienników do warzyw oraz ciekawych dodatków 

Czas przygotowania: 1 godzina
Liczba porcji: 7 szaszłyków

Kaloryczność kcal: 210 w 1 szaszłyku
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki na szaszłyki warzywne

  • 1 mniejsza papryka czerwona - około 200 g
  • 1 średnia papryka żółta lub pomarańczowa - około 280 g
  • 1 średnia cukinia - około 280 g
  • 200 g małych pieczarek
  • 1 średnia cebula - około 200 g

Składniki na marynatę

  • do 80 ml oleju roślinnego do smażenia
  • 2 ząbki czosnku - około 10 g
  • 1 łyżka miodu lub cukru
  • 2 łyżki soku z cytryny lub łyżka octu jabłkowego
  • przyprawy i zioła: 1 łyżeczka oregano; 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki; pół łyżeczki soli; 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego; 1/4 łyżeczki chili; po szczypcie kuminu, rozmarynu i tymianku

Szaszłyki warzywne

Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych idealnie co do grama. Wagi podaję po to, by łatwiej było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.

Do zrobienia szaszłyków z warzyw użyłam drewnianych patyczków o długości około 20 cm. Możesz też użyć dłuższych patyczków lub też metalowych szpikulców do szaszłyków. 

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 7 sporych szaszłyków. 

Przed szykowaniem domowych szaszłyków wegetariańskich zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników. Być może zapragniesz cukinię zamienić na bakłażana lub też dodać do swoich szaszłyków np. kawałki ananasa.

Szaszłyki warzywne, 1

Szaszłyki warzywne przepis

Przygotuj marynatę do szaszłyków warzywnych. W jednej misce umieść razem: około 80 ml oleju roślinnego do smażenia; obrane i przepuszczone przez praskę dwa ząbki czosnku; łyżkę delikatnego miodu lub płaską łyżkę zwykłego cukru; dwie łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub octu jabłkowego. Do tego jeszcze przyprawy: 1 łyżeczka oregano; 1 płaska łyżeczka słodkiej papryki; pół łyżeczki soli; 1/3 łyżeczki pieprzu czarnego; 1/4 łyżeczki chili; ewentualnie jeszcze po szczypcie kuminu (kmin rzymski), rozmarynu i tymianku, ale te przyprawy nie są konieczne. Jeśli zatem nie masz którejś z nich, to możesz ją pominąć. 

Szaszłyki warzywne, 2

Pora na warzywa. Młodą cukinię wystarczy umyć, osuszyć, obciąć końce i pokroić w takie kawałki, by nie były one dużo większe od reszty składników oraz nie były za cienkie, ponieważ mogą pękać w trakcie nakładania na patyczek. Tak samo reszta warzyw. Uważaj szczególnie przy pieczarkach oraz przy cebuli. Młoda cebula lub cebula cukrowa będzie najlepsza, ponieważ grilluje się szybciej niż cebula stara. 

Jeśli zaś chodzi o paprykę, to możesz użyć wyłącznie paprykę czerwoną lub tak jak ja, sięgnąć po kilka rożnych papryk (u mnie jedna czerwona, oraz po pół żółtej i pomarańczowej). Papryki oczyść z gniazda nasiennego oraz białych, miękkich fragmentów i pokrój w podobnej wielkości "płytki". 

Porada: Zamiast zwykłej lub cukrowej cebuli można sięgnąć po cebulę czerwoną. W sezonie na nowalijki możesz też użyć miększych wierzchołków szparagów oraz młode kukurydze i całe, małe szalotki. Dodatkowo lub w zastępstwie cukinii sprawdzą się też kawałki bakłażana. Sama tego raczej nie robię, ale można tez nałożyć na szaszłyki mini pomidorki. Jeśli lubisz owocowe akcenty, to polecam nadziewać na szaszłyki kawałki świeżego ananasa. 

Szaszłyki warzywne, 3

Do swoich szaszłyków użyłam siedem drewnianych patyczków o długości 20 cm. Możesz śmiało sięgnąć po dłuższe patyczki. Drewniane patyczki do szaszłyków polecam namoczyć wcześniej w wodzie, by nie czerniały i nie spalały się podczas grillowania. Jeśli zaś masz metalowe szpikulce, to oczywiście możesz ich użyć. 

Zacznij nabijać składniki na patyczki. Jako pierwsze polecam kawałki cukinii, cebuli lub papryki, które nie pękają tak łatwo. Pozostałe składniki lepiej też do nich przylegają. Postaraj się nabijać warzywa na środku. Nabijając pieczarki rób to powoli, ponieważ szybko pękają na pół.

Staraj się zachować różnorodność składników. Możesz dowolnie komponować szaszłyki warzywne. Przygotuj sobie np. kilka z większą ilością cukinii lub też pomiń jakieś warzywo, jeśli szykujesz je również dla kogoś, kto czegoś nie jada lub nie przepada np. za cebulą. 

Szaszłyki warzywne, 4

Szaszłyki warzywne obtocz w marynacie. Zazwyczaj używam do tego łyżeczki oraz pędzelka kuchennego. Można też całą marynatę wylać wcześniej do miski z pokrojonymi warzywami. Ja jednak wolę nakładać marynatę na gotowe już szaszłyki z warzywami. 

Porada: Tak przygotowane szaszłyki można od razu grillować lub przykryć tylko lekko folią i trzymać w lodówce do jednej doby. 
Szaszłyki warzywne, 5

Szaszłyki warzywne układaj na nagrzanym grillu lub na patelni grillowej. W trakcie grillowania pamiętaj o tym, by kontrolować stopień przypieczenia szaszłyków. Warto co kilka minut lub częściej przekręcać je na druga stronę. To jak szybko będą gotowe do zjedzenia zależy od wielkości kawałków oraz tego, jakiego grilla używasz. Na grillu ogrodowym na węgiel szaszłyki są gotowe nawet w kilka minut, zaś na grillu elektrycznym może to potrwać znacznie dłużej. 

Jeśli robisz szaszłyki z piekarnia, to nagrzej go go 185 stopni z pieczeniem góra/dół lub 170 stopni z termoobiegiem. Szaszłyki z warzyw układaj na kratce (pod kratką ewentualnie naczynie, by sok miał gdzie kapać), mniej więcej na środkowej półce w komorze piekarnika. Po około 10 minutach możesz je przekręcić na drugą stronę i piec je jeszcze około 10 minut. Pod koniec warto ustawić na chwile grillowanie od góry. Cały czas jednak zalecam kontrolować stopień zarumienienia i w razie potrzeby skrócić lub wydłużyć czas podpiekania szaszłyków. 

Szaszłyki warzywne, 6

Szaszłyki warzywne, 7

Szaszłyki warzywne podawaj od razu po upieczeniu. Najlepsze do szaszłyków są sosy na bazie śmietany lub jogurtu np. sos czosnkowy, sos tzatziki lub sos tatarski. 
Smacznego!
Średnia 4.9 / 5 (473 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Szaszłyki warzywne

Bardzo lubię szykować różne szaszłyki. Zazwyczaj robię to w sezonie wiosennym, gdy wyciągamy grille i szykujemy przyjęcia na świeżym powietrzu. Szaszłyki można też śmiało szykować nawet na patelni grillowej oraz w piekarniku. Najpopularniejszym przepisem są moje szaszłyki z kurczakiem i warzywami. Bardzo ciekawym przepisem jest też kofta z mięsa mielonego. Do wszelkich dań z grilla zawsze warto przygotować też pyszny i uniwersalny sos tzatziki, który robię też właśnie wtedy, gdy mam w planach szaszłyki z warzyw. Domowe szaszłyki warzywne z grilla, czy też szaszłyki warzywne z piekarnika mogą stanowić samodzielny posiłek np. dla osób, które nie jadają mięsa. Szaszłyki warzywne będą też idealne jako pyszny i kolorowy dodatek do innych dań, np. do karkówki czy innego mięsa z grilla. Swoje szaszłyki z warzywami na grilla szykuję zazwyczaj tak, jak przedstawiłam do w przepisie. W samej treści podam jednak jeszcze jakie warzywo można zastąpić innym lub co też dodać do szaszłyków, by wyszły jeszcze ciekawsze. Koniecznie wypróbuj też ziemniaczki z grilla w aromatycznych ziołach. W sezonie letnim warto też przygotować Panini, czyli pyszną przekąskę na ciepło. Koniecznie wypróbuj też super przepis na Souvlaki, czyli szaszłyki greckie. 

Szaszłyki warzywne na grilla

Jeśli zatem planujesz grilla w ogrodzie, to szaszłyki warzywne będą ciekawym i smacznym dodatkiem. Ponieważ warzywa nadziewamy na patyczki, to znacznie łatwiej jest je podpiec i podawać. Swoje szaszłyki z warzyw na grilla bardzo często szykuję nawet dzień wcześniej, a dopiero w dniu podania piekę je na grillu. Można bowiem śmiało nadziać ostrożnie warzywa i obtoczyć je w marynacie, by potem tylko wyjąć wszystko wcześniej z lodówki i grillować. Szaszłyki wegetariańskie szykuję bardzo często. Zauważyłam, że goście chętnie sięgają po szaszłyki wegetariańskie z piekarnika, niż po same warzywa pieczone umieszczone w jednej misce. Moje szaszłyki wegetariańskie na grilla zawsze znikają ze stołu, a nawet jeśli coś zostanie, to można je potem pokroić i przygotować ciekawą pastę. Jeśli nie masz pomysłu na to, co jeszcze można przygotować na grilla, to zachęcam do przeglądania moich przepisów. Blog Kulinarny AniaGotuje to kopalnia przeróżnych, pysznych dań oraz słodkości i napojów.