Leczo
Zapraszam po mój najlepszy przepis na najbardziej klasyczne leczo. Takie leczo to fantastyczny i bardzo sezonowy pomysł na obiad. Leczo można podawać z ryżem, pieczywem lub zajadać samo. Jest zdrowe i pyszne.
- prosty przepis na leczo
- dokładny opis i zdjęcia krok po kroku
- najpyszniejsze leczo z papryki z dodatkiem kiełbasy
Czas przygotowania: 30 minut
Czas gotowania leczo: 45 minut
Liczba porcji: 1750 gramów leczo
W 100 gramach leczo:
Wartość energetyczna
80 kcal
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- papryki: 2 żółte, 2 czerwone, 1 zielona = 850 g
- 6 średnich pomidorów malinowych - 850 g
- 3 średnie cebule - 350 g
- 4 średnie ząbki czosnku
- 1 pętko kiełbasy - 200 g
- 4 łyżki oleju lub smalcu
- garść świeżego oregano
- przyprawy: płaska łyżka słodkiej papryki, płaska łyżeczka papryki wędzonej, pół płaskiej łyżeczki papryki ostrej, 1 płaska łyżeczka soli, 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu
Leczo
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz ponad 1700 gramów pysznego leczo.
Leczo to danie wywodzące się z kuchni węgierskiej. Można jednak śmiało stwierdzić, że to danie, które stało się również i naszym, polskim popularnym posiłkiem. Co kraj to obyczaj i u nas również istnieje wiele wersji i wariacji na leczo. Tym razem postarałam się pokazać przepis na leczo, który według mnie jest tym najbardziej typowym i podstawowym przepisem z uwzględnieniem naszych polskich upodobań smakowych.
Przepis na leczo
Leczo szykuję od początku do końca w jednym, większym garnku. Nie podsmażam warzyw ani mięsa osobno na patelni. Można to śmiało zrobić w garnku docelowym z zachowaniem odpowiedniej kolejności dodawania składników. Zanim zaczniesz szykować leczo, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
W pierwszej kolejności obieram i kroję na większe kawałki cebule. Można wybrać zwykłe cebule lub sięgnąć po cebule cukrowe. Z cebul cukrowych leczo wyjdzie słodsze i delikatniejsze. Cebula jest mniej wyczuwalna.
Ustaw średnią moc palnika i zacznij nagrzewać garnek. Do garnka wlej cztery łyżki oleju roślinnego do smażenia (możesz użyć popularny olej rafinowany rzepakowy, olej z pestek winogron, czy też olej ryżowy) lub też użyj smalcu. Polecam też delikatną oliwę z oliwek. Ustaw średnią moc palnika. Gdy tłuszcz jest już nagrzany, dodaj pokrojoną cebulę. Podsmażaj ją przez pięć minut. Co jakiś czas zamieszaj cebulę przy pomocy drewnianej łyżki.
W trakcie podsmażania cebuli przygotuj sobie czosnek i kiełbasę. Cztery średniej wielkości ząbki czosnku obierz i pokrój w plasterki. Dobrej jakości kiełbasę (brocka, podwawelska) pokrój na grubsze plasterki i jeszcze na pół. Czosnek i kiełbasę dodaj do garnka z cebulą. Całość podsmażaj tak przez dziesięć minut.
Porada: Jeśli nie przepadasz za czosnkiem, to możesz pominąć go w przepisie. Jeśli zaś zamiast oleju został użyty smalec, to możesz też pominąć kiełbasę. W moim przepisie, w stosunki do ilości warzyw, jest niewiele kiełbasy. Chodziło mi głównie o to, by uzyskać w leczo smak umami.
Cebula, czosnek i kiełbasa podsmażają się przez dziesięć minut (cały czas bez przykrywki). Możesz w tym czasie przygotować papryki. Papryki umyj pod zimną, bieżącą wodą i oczyść z gniazda nasiennego. Pokrój je na mniejsze kawałki a następnie na nie za długie paski o szerokości nie większej niż 1 cm.
Porada 1 : Do mojego leczo nie dodaję ani odrobiny cukru. Leczo wychodzi dość słodkie, ponieważ jest w nim sporo papryki. Jeśli użyjesz tylko żółtych i zielonych papryk, to będzie mniej słodkie. Im więcej czerwonej papryki, tym słodsze leczo.
Porada 2: W tym momencie możesz też wzbogacić swoje leczo o dodatek cukinii, pieczarek lub bakłażana.
Gotowe papryki umieść w garnku z leczo. Dodaj też papryki w proszku: płaska łyżka słodkiej papryki, płaska łyżeczka papryki wędzonej, pół płaskiej łyżeczki papryki ostrej. Do garnka możesz teraz dodać jednego obranego i posiekanego pomidora razem z całym sokiem i odrobiną wody lub też pół szklanki przecieru z pomidorów. Trzeba bowiem dodać do leczo trochę płynu, by papryka nie przypaliła się podczas duszenia.
Na tym etapie przykryj już garnek przykrywką i duś warzywa na mniejszej niż średnia mocy palnika przez 20-25 minut. Co pięć minut możesz zamieszać leczo przy pomocy drewnianej łyżki. Skontrolujesz przy okazji, czy jest potrzeba dodania do leczo odrobiny wody, czy soku pomidorowego.
Porada: Jeśli nie przepadasz za papryką wędzoną, to możesz ją pominąć.
Tradycyjnie w trakcie duszenia leczo możesz zabrać się za ostatni jego składnik, czyli pomidory. Ja wybieram pomidory malinowe. Pomidory możesz obrać cienko ze skórki lub dodać je ze skórką. Ja skórkę obieram przy pomocy specjalnej obieraczki do warzyw. Możesz też lekko naciąć pomidory przy wgłębieniu po szypułce. Następnie sparzyć je wrzątkiem i zdjąć palcami cienką skórkę.
Pomidory pokrój na większe kawałki u umieść w naczyniu z garścią świeżego oregano. Dodaj do nich płaską łyżeczkę soli oraz 1/4 płaskiej łyżeczki świeżo mielonego pieprzu.
Porada: Możesz też użyć oregano suszonego lub oregano zastąpić tymiankiem.
Po 20-25 minutach duszenia papryki powinny być już miękkie. Do garnka z leczo dodaj pomidory. Całość zamieszaj i gotuj przez ostatnie pięć minut, już bez przykrywki.
Leczo jest już gotowe. Polecam na koniec sprawdzić jeszcze smak dania. Być może wolisz dodać jeszcze trochę soli lub też pieprzu. Być może wolisz leczo z większą ilością sosu. Wówczas dodaj do garnka więcej pomidorów, soku z pomidorów, passaty czy też pomidorów z puszki. Aby leczo było bardziej kwaśne możesz dodać sok z cytryny lub koncentrat pomidorowy.
Takie leczo możesz jeść samo, bez żadnych dodatków. Bardzo dobrze smakuje też z kromką pieczywa, z ryżem lub ulubioną kaszą.
Leczo podaję zazwyczaj ze świeżą bagietką lub białym ryżem basmati.
Jeśli zaś masz ochotę na to, by przygotować sobie zapas pysznego leczo na zimę, to wypróbuj też przepis na leczo do słoików.
Smacznego!