Leczo z kurczakiem
Leczo z kurczakiem to niesamowicie proste do zrobienia, super pyszne i delikatne leczo, które zrobisz dosłownie z kilku warzyw z przyprawami plus filet. Przepis będzie idealny na lato.
- dietetyczny i szybki posiłek
- wszystko szykujesz w jednym garnku
- tylko niezbędne składniki i wiele porad
Czas przygotowania: 30 minut
Czas duszenia łącznie: 50 minut
Liczba porcji: 2900 g dania
Kaloryczność kcal: 85 w 100 g dania
Dieta: bezglutenowa
Składniki
- 1 spora, podwójna pierś z kurczaka - około 700 g
- 460 g cebuli cukrowej - około 3 średnie sztuki
- 440 g cukinii - jedna większa sztuka, cukinia zielona
- 800 g papryki - około 4 sztuki (mogą być różne kolory)
- 800 g dojrzałych pomidorów - około 3 spore sztuki
- 4 ząbki czosnku - około 20 g
- 200 g koncentratu pomidorowego - mały słoiczek
- 50 ml oleju roślinnego do smażenia - 1/5 szklanki
- przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli, oregano i słodkiej papryki; po 1/3 łyżeczki majeranku, pieprzu i chili
Leczo z kurczakiem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Do zrobienia tego leczo polecam wybrać większy garnek o pojemności minimum 4 litrów.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymałam 2900 gramów pysznego leczo z kurczakiem. Zanim zaczniesz szykować leczo z kurczaka i warzyw, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. Warto bowiem przygotować sobie wcześniej wszystkie warzywa (umyć, pokroić..).
Leczo z kurczakiem przepis
Pierś z kurczaka (dwa filety) o łącznej wadze około 700 gramów lub więcej, oczyść z ewentualnych żyłek i chrząstek i pokrój na średnie kawałki wielkości około 2 cm. Kawałki kurczaka posyp przyprawami: po płaskiej łyżeczce soli, oregano i słodkiej papryki; po 1/3 łyżeczki majeranku, pieprzu i chili. Całość dobrze wymieszaj i odstaw na bok.
Porada: Leczo z kurczakiem z taką ilością przypraw wychodzi słodkie i delikatne. Jeśli wolisz nieco ostrzejsze dania, to dodaj więcej pieprzu, chili oraz soli. Jeśli lubisz smak wędzonej papryki, to możesz wsypać śmiało minimum pół łyżeczki takiej papryki w proszku. Dodatkowe przyprawy zawsze też można dodać na koniec, gdy leczo będzie już prawie gotowe.
Do dużego garnka z grubym dnem wlej 50 ml oleju roślinnego do smażenia lub oliwy. Ustaw średnią lub nieco niższą moc palnika. W garnku z nagrzanym tłuszczem umieść obrane i pokrojone w średniej wielkości kostkę cebule o łącznej wadze około 460 gramów (waga przed obraniem). Cebulę podsmażaj bez przykrywki około 10-15 minut. Ma się tylko zeszklić, ale nie zarumienić. Jeśli zaczyna się rumienić, to zredukuj moc palnika.
Po około 10-15 minutach do garnka dołóż również kawałki piersi z kurczaka w przyprawach oraz obrane i pokrojone drobno cztery ząbki czosnku. Całość zamieszaj i podsmażaj na nieco już wyższej mocy palnika przez około 5 minut.
Po pięciu minutach do garnka można już dodać wszystkie pozostałe składniki. Około 800 gramów papryk umyj, wytnij gniazda nasienne i pokrój na kawałki na jeden kęs. Użyłam dwóch papryk czerwonych, jednej pomarańczowej i jednej zielonej. Sporą cukinię (u mnie o wadze 440 g) umyj, odetnij oba końce i pokrój ją na mniejsze kawałki, na jeden kęs. Około 800 gramów dojrzałych pomidorów obierz ze skórki, wytnij twardsze miejsca po szypułce i pokrój na małe kawałki. Miąższ z pomidorów dodaj do garnka razem z całym sokiem. Na koniec dodaj jeszcze mały słoiczek (200 gramów) koncentratu pomidorowego.
Porady: Młodej cukinii nie musisz obierać. Wystarczy ją umyć i obciąć oba końce. Zamiast jednej dużej, możesz użyć dwóch małych. Pokrój je wówczas w plasterki. Dużą cukinię przykrój wzdłuż na 4 części a następnie w kostkę. Jeśli nie masz obieraczki lub wolisz inaczej zdjąć skórę z pomidorów, to najpierw sparz je wrzątkiem, a dopiero potem zdejmij skórę palcami (będzie schodzić sama). Jeśli wolisz mniej słodkie leczo, to zamiast papryki czerwonej dodaj tylko żółtą lub zieloną paprykę. Paprykę zieloną polecam podkroić nieco drobniej, ponieważ potrzebuje więcej czasu by zmięknąć.
Całość zamieszaj. Garnek przykryj przykrywką i gotuj tak leczo przez kolejne 25-30 minut. Co pięć minut warto zamieszać w garnku. Z czasem warzywa zaczną puszczać sok. Leczo powinno cały czas gotować się na nieco niższej niż średnia moc palnika.
Porada: Jeśli chcesz dodać pieczarki, to polecam podsmażyć je osobno na patelni z niewielką ilością oleju i dodać do garnka na ostatnie 10 minut gotowania. Dałabym nie więcej niż 500 gramów pieczarek.
Po około 25-30 minutach sprawdź smak dania. Jeśli leczo wyszło delikatne, to dodaj nieco pieprzu i/lub chili. Jeśli wolisz miększe warzywa, to wydłuż nieco czas gotowania.
Leczo podawaj z ulubionym pieczywem lub z ryżem.
Jesli zaś masz ochotę na to, by przygotować sobie zapas pysznego leczo na zimę, to wypróbuj też przepis na leczo do słoików.
Smacznego!