Ciasto wiewiórka
Ciasto wiewiórka to niesamowicie wilgotne i puszyste ciasto z dużą ilością bakalii i jabłek lub gruszek. Przepis na to ciacho zwane również ciasto amerykańskie zachwyci Cię też prostotą wykonania.
- pieczone na oleju
- wypiek, który zawsze się udaje
- bardzo dokładny opis wykonania
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 40 minut
Liczba porcji: blaszka 24 x 24 cm
Kaloryczność kcal: 320 w 100 g ciasta
Dieta: wegetariańska
- 2 szklanki mąki pszennej tortowej - 320 g
- 5 średniej wielkości jajek
- pół szklanki oleju - około 125 g
- pół szklanki jogurtu naturalnego - około 125 g
- pół szklanki cukru drobnego - do 130 g
- 80 g suszonej żurawiny lub ewentualnie rodzynek
- 100 g orzechów włoskich
- 50 g gorzkiej czekolady - np. 60 %
- 2 średnie jabłka - około 400 g (najlepiej kwaśne)
- 2 płaskie łyżki kakao - do 20 g (lub mniej)
- 1 łyżeczka cynamonu (lub trochę więcej)
- 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
Ciasto amerykańskie
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Forma do pieczenia: u mnie była to forma 24 x 24 cm z odpinanymi bokami. Sprawdzą się też foremki o wymiarach 20 x 30 cm lub też tortownice o średnicy 24-25 cm.
Pieczenie ciasta: opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 40 minut (lub nieco dłużej).
Jogurt oraz jajka wyjmij wcześniej z lodówki, by nabrały temperatury pomieszczenia.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Przed szykowaniem ciasta wiewiórka zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu, by odpowiednio wcześniej przygotować się do kolejnych kroków szykowania ciasta.

Ciasto z jabłkami i orzechami
W jednej misce umieść 100 gramów łuskanych orzechów włoskich (mniej więcej dwie garście), około 80 gramów suszonej żurawiny oraz około 50 gramów czekolady gorzkiej 60 %. Orzechy warto lekko rozdrobnić, a czekoladę połamać na mniejsze kawałki.
Obierz dwa średniej wielkości jabłka o łącznej wadze około 400 gramów. Usuń gniazda nasienne, a miąższ pokrój w kostkę o wielkości około 1,5 cm. Wyszło mi tak około 300 gramów pokrojonego jabłka gotowego do dodania do ciasta.
Porada: Orzechy włoskie można zamienić na orzechy pekan. Zamiast żurawiny można wsypać rodzynki lub dać 40 gramów rodzynek i 40 gramów suszonej żurawiny (ja wolę kwaśniejszą żurawinę). Czekoladę gorzką można zamienić na dobrej jakości czekoladą: deserową, mleczną lub białą. Można też zrobić mieszankę czekolad o łącznej wadze około 50 gramów (pewnie śmiało można i trochę więcej). Jabłka można zastąpić średnio twardymi gruszkami lub też wymieszać razem jabłka i gruszki.
Gdy masz już wstępnie przygotowane składniki, a jajka i jogurt nie są zimne, to zrobienie samego ciasta zajmuje do kilkunastu minut. Dlatego też możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw około 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół.

Do większego, szklanego lub metalowego naczynia wsyp około pół szklanki drobnego cukru. Będzie to do 130 gramów cukru. Wbij 5 średnich lub 6 małych jajek. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (z dobrym mikserem do 5 minut).
Zmniejsz obroty miksera do średnich. Do puchu jajecznego dodaj pół szklanki jogurtu naturalnego oraz wlej pół szklanki oleju roślinnego o delikatnym smaku. Całość miksuj króciutko (do 10 sekund) i wyłącz mikser.

Dwie szklanki mąki pszennej tortowej wymieszaj dokładnie z dwiema, płaskimi łyżkami kakao, łyżeczką cynamonu, dwiema łyżeczkami proszku do pieczenia i łyżeczką sody oczyszczonej (najlepiej jest przesiać razem składniki sypkie, by otrzymać idealną mieszankę). Do miski z puchem wsyp zatem całą mąkę z dodatkami. Od razu dodaj też czekoladę, żurawinę i orzechy, a także pokrojone na kawałki jabłka. Ciasto wymieszaj przy pomocy szpatułki.
Porada: Aby ciasto było mniej czekoladowe i jaśniejsze, można dać o jedną łyżkę kakao mniej. Cynamon i kakao można też zastąpić 2 płaskimi łyżkami mieszanki dobrej jakości przypraw do piernika. Ponieważ dałam dwie łyżki kakao, to moje ciasto wyszło dość gęste. Z mniejszą ilością kakao może wyjść nieco luźniejsze.

Dno formy o wymiarach około 24 x 24 cm wyłóż papierem do pieczenia (boki tylko natłuszczam przed pieczeniem, ale można je wyłożyć paskami papieru do pieczenia). Wyłóż ciasto (u mnie dość gęste). Formę z ciastem umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 40 minut. Po około 35 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta. U mnie po 35 minutach ciasto było jeszcze mokre w środku, ale pięć minut później już się piękne dopiekło.

Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć placek z pieca. Warto uwolnić ciasto z formy i odłożyć je na kratkę do całkowitego przestudzenia. Ciasto wiewiórka oprószam przed podaniem cukrem pudrem. Można też oblać je polewą z czekolady lub oprószyć kakao.

Ciasto wiewiórka, to ciasto które bardzo długo zachowuje świeżość. Po przestudzeniu polecam zawinąć je luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w szafce do dwój dni. Jeśli planujesz przechowywać je dłużej, to po dwój dniach umieść je w lodówce.
Wypróbuj też mój przepis na pyszny porzeczkowiec, doskonałe ciasto jogurtowe oraz bardzo ciekawe ciasto kinder bueno.
Smacznego.