Ciasto czekoladowe ze śliwkami
Ciasto czekoladowe ze śliwkami to przepyszne, sezonowe i mocno czekoladowe ciasto, które wychodzi super wilgotne i puszyste. Przepis jest prosty, a ciasto pełne soczystych owoców.
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia ciasta: 55 minut
Liczba porcji: tortownica 24 cm - około 1600 g
W 100 g ciasta:
Wartość energetyczna
300 kcal
Węglowodany 32 g
- W tym cukry 16 g
Białko 5 g
Tłuszcze 17 g
Dieta: wegetariańska
Składniki na ciasto [ więcej ]
- mąka pszenna tortowa 240 g - 1,5 szklanki
- masło 200 g - 1 kostka
- duże jajka 4 sztuki - do 230 g łącznie
- cukier drobny 140 g
- mleko 50 ml
- kakao 4 łyżki - do 40 g
- proszek do pieczenia i soda po płaskiej łyżeczce
- świeże śliwki 600 g lub więcej
Składniki na polewę + wiórki
- śmietanka 30 % 30 ml
- czekolada gorzka 30 g
- wiórki kokosowe 3 łyżki - 20 g
Ciasto czekoladowe ze śliwkami
Do rondelka wlej 50 ml mleka. Dodaj kostkę masła (200 gramów) pokrojoną na mniejsze kawałki i wsyp 4 łyżki kakao (do 40 gramów) oraz 140 gramów cukru drobnego lub cukru pudru. Ustaw minimalną moc palnika. Całość mieszaj, aż do rozpuszczenia się masła i połączenia z masy z kakao. Gęsta masa ma się podgrzać, ale nie doprowadzaj jej do wrzenia. Gdy będzie jednolita (cukier nie musi się całkowicie rozpuścić) odstaw rondelek na bok do przestudzenia.
Porady: Mleko można zamienić na wodę lub napój roślinny (owsiany, czy kokosowy). Masło zastąpisz olejem rzepakowym. Wystarczy 180 ml.
Możesz już zacząć nagrzewać piekarnik. Ustaw około 175 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Z funkcją termoobiegu wybierz 160 stopni.
Całkowicie przestudzoną masę przełóż do większego naczynia. Cały czas miksując masę na najniższej mocy miksera wbijaj do niej po jednym jajku. Nie musi to trwać dłużej niż łącznie jedną minutę. Bardzo ważne jest to, by jajka i masa miały podobną temperaturę. Masa zrobi się rzadsza i lekko napowietrzona. Powinna być jednolita, bez śladów niewymieszanego jajka.
W osobnym naczyniu bardzo dokładnie wymieszaj lub przesiej składniki sypkie, czyli 240 gramów mąki pszennej tortowej (ewentualnie uniwersalnej) oraz po płaskiej łyżeczce sody oczyszczonej i proszku do pieczenia. Mieszankę wsyp do miski. Całość mieszaj powoli, ale dokładnie przy pomocy szpatułki lub ewentualnie mikserem na najniższych obrotach. Masa powinna wyjść jednolita, gęsta jak budyń.
Porady: Do sypkich składników można też dodać pół łyżeczki cynamonu lub sporą szczyptę kardamonu lub gałki muszkatołowej. Pasuje tu też łyżeczka pasty waniliowej lub też kilka kropel aromatu np. pomarańczowego lub arakowego.
Ciasto przełóż do formy (u mnie tortownica 24 cm) wyłożonej od spodu papierem do pieczenia. Boki posmarowałam resztami masła i obsypałam odrobiną wiórków kokosowych, ale można też wyłożyć je paskami pergaminu. Przy pomocy szpatułki wyrównaj powierzchnię ciasta. Powinno być dość gęste.
Około 600 gramów (można nieco więcej) świeżych i jędrnych śliwek umyj, osusz je i usuń z nich pestki. W zależności od wielkości śliwek pokrój je na kawałki nie większe niż 3 cm. Część śliwek wciskaj głębiej w ciasto, a pozostałe i rozmieszczaj równo na wierzchu.
Formę z ciastem umieść w dobrze nagrzanym piekarniku. Opcja pieczenia góra/dół; środkowa lub o piętro niższa półka w piekarniku; temperatura - 175 stopni; czas pieczenia - około 50-55 minut. Po około 45 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w środek ciasta drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto czekoladowe ze śliwkami jest już gotowe. Nie piecz go dłużej "dla pewności", by niepotrzebnie nie przesuszać ciasta. Po upieczeniu lekko uchyl drzwi piekarnika. Po 5 minutach możesz już wyjąć je z pieca.
Ciasto czekoladowe ze śliwkami można podawać bez dodatków, lub pokryć polewą (polewa i ciasto mogą być jeszcze lekko ciepłe). 30 ml śmietanki kremówki 30 % umieść w małym rondelku i podgrzej, by była gorąca. Zdejmij rondelek z palnika i dodaj do niego 30 gramów posiekanej, gorzkiej lub deserowej czekolady. Całość mieszaj, aż polewa zrobi się idealnie jednolita. Poczekaj, aż trochę ostygnie i wylej ją na ciasto. Gdy całość przestygnie możesz posypać ciasto wiórkami kokosowymi.
Po przestudzeniu ciasto polecam zawinąć luźno w papier śniadaniowy, a następnie umieścić w przezroczystej torbie spożywczej lub w worku strunowym. Ciasto trzymaj w chłodnej szafce do dwóch dni. Jeśli nie zostanie do tego czasu zjedzone, to przenieś je do lodówki i trzymaj pod kloszem przez 3-4 dni.
Smacznego.