Burrito
Pyszne i sycące Burrito, to nie tylko idealny pomysł na posiłek, który można złapać w rękę i zjeść bez talerzy i sztućców. To przepis na jedno z najpopularniejszych dań kuchni meksykańskiej.
- cały obiad w jednej tortilli
- idealny ryż po meksykańsku i chili con carne
- bardzo dokładny opis wykonania i zdjęcia krok po kroku
Czas przygotowania: 1 godzina
Czas szykowania ryżu: 30 minut
Czas szykowania chili con carne: 1 godzina
Liczba porcji: 10 dużych Burritos
W 1 dużym Burrito:
Wartość energetyczna
620 kcal
Składniki na ryż po meksykańsku
- 1 szklanka ryżu białego długoziarnistego - 240 g (waga suchego ryżu)
- trochę ponad 1,5 szklanki bulionu np. drobiowego - 400 ml
- pół szklanki przecieru z pomidorów np. pasaty - 125 ml
- 40 g cebuli lub małe 3 cebulki szalotki (można pominąć)
- 2 ząbki czosnku - około 10 g (lub płaska łyżka czosnku suszonego)
- 2 łyżki oliwy lub innego oleju do smażenia
- przyprawy: pół łyżeczki chili w proszku lub kawałek świeżej papryczki, ewentualnie sól i pieprz
Składniki na chili con carne
- 600 g mielonej wołowiny - np. łopatka lub karczek
- 2 łyżki oliwy lub innego oleju do smażenia
- 1 puszka pomidorów w całości lub krojonych - około 400 g
- 1 puszka fasoli czerwonej - około 200 g bez zalewy
- 3 ząbki czosnku - około 15 g
- 1 średnia cebula - około 150 g
- przyprawy: 2 łyżeczki oregano; łyżeczka chili w proszku; po pół łyżeczki kminku mielonego, soli i pieprzu
Pozostałe składniki
- 8 dużych placków tortilli - najlepiej 30 cm średnicy
- 80 g sera żółtego, mozzarelli w kostce lub sera cheddar
- 2 duże, dojrzałe awokado - można pominąć
- do podania: kwaśna śmietana; marynowane papryczki jalapeno; sok ze świeżej limonki; garść świeżej kolendry
Burritos
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych idealnie co do grama. Wagi podaję po to, by łatwiej było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego dania.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników powinno wyjść minimum dziesięć dużych burritos. Zanim zaczniesz szykować to danie, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Chili con carne oraz ryż po meksykańsku można szykować w tym samym czasie na dwa palniki. Zarówno ryż, jak i Chili con carne można też przygotować całkowicie oddzielnie, nawet dzień wcześniej, by w dniu szykowania Burritos tylko połączyć ze sobą wszystkie składniki. Do przepisu na Burritos polecam używać placków tortilli o dużej średnicy. Najlepsze będą placki pszenne o średnicy 30 cm. W tak dużych plackach znacznie łatwiej jest pomieścić i zawinąć sporą ilość farszu. Jeśli masz mniejsze placki, to zapewne wyjdzie Ci minimum 12 pysznych Burrito, zatem jest to ilość składników idealna na małe przyjęcie.
Burrito przepis
Zapraszam po bardzo szczegółowy opis przepisu na ryż po meksykańsku. Dokładnie ten ryż, z tymi samymi składnikami i proporcjami znajdziesz pod podanym linkiem. Poniżej opiszę jednak na szybko, jak przygotować ryż po meksykańsku do Burrito.
Szklankę suchego ryżu zarumień lekko na sporej patelni z dwiema łyżkami oleju. Wystarczą 2-3 minuty. Kolejno wlej na patelnię 400 ml bulionu oraz pół szklanki przecieru. Dodaj też: dwa ząbki obranego i przepuszczonego przez praskę czosnku; około 40 gramów drobno posiekanej cebuli; pół łyżeczki chili w proszku.
Całość zamieszaj i przykryj przykrywką. Ryż "gotuj" tak na małej mocy palnika przez minimum 20 minut, do miękkości ryżu. Po 15 minutach skontroluj ilość płynu, by w razie potrzeby dolać odrobinę bulionu lub przecieru. Na koniec sprawdź jego smak i zdecyduj, czy dodasz do niego jeszcze trochę chili lub też wyostrzysz smak przez dodanie szczypty soli i pieprzu.
Pora na Chili con carne, które również znajdziesz na moim Blogu. Przepis jest prawie taki sam. Do Chili con carne wybieram biodrówkę, łopatkę lub karczek. 600 gramów mięsa zmiel w maszynce na średnich oczkach. Do mięsa dodaj dwie łyżeczki suszonego oregano oraz po pół łyżeczki soli, pieprzu i mielonego kminku. Bardzo dokładnie wymieszaj mięso z przyprawami i odstaw na bok, na czas szykowania reszty składników.
Porada: Kminek można zamienić na 1/3 łyżeczki kminu rzymskiego (kuminu). Mielona wołowina z przyprawami może leżakować w lodówce nawet przez całą noc (najlepiej w szklanym naczyniu pod przykryciem).
Nagrzej dużą patelnię z grubym dnem (u mnie średniej wielkości garnek). Ustaw wysoką moc palnika i wlej dwie łyżki oliwy lub innego oleju do smażenia. Średniej wielkości cebulę obierz, poszatkuj i podsmażaj na średniej mocy palnika przez około 10 minut (ma się zeszklić, ale nie rumienić zbyt mocno, by nie wyszła gorzka). Pod koniec podsmażania cebuli dodaj też łyżeczkę chili w proszku lub pół świeżej, drobno posiekanej papryczki chili. Do rumianej cebulki dodaj całe mięso mielone w przyprawach. Całość podsmażaj razem około 20 minut. Drewnianą łyżką postaraj się porozdzielać kawałki mięsa.
Dodaj 400 gramów pomidorów z puszki oraz 200 gramów fasoli z puszki bez zalewy. Całość wymieszaj i podgrzewaj jeszcze 10 minut (cały czas bez przykrywki). Sprawdź smak i w razie potrzeby dodaj więcej chili, soli, pieprzu lub nawet odrobinę cukru. Z podanej ilości składników powinno wyjść do 1300 gramów Chili con carne.
Porada: Razem z pomidorami z puszki można też dołożyć dwa kawałki posiekanych drobno pomidorów suszonych z oleju. Na koniec można też dodać 100-200 gramów odsączonej z zalewy kukurydzy konserwowej.
Mając gotowy ryż po meksykańsku oraz Chili con carne pozostaje już tylko przygotować placki pszenne (ewentualnie kukurydziane) oraz ser i awokado. Na środek (lub odrobinę "wyżej") tortilli wyłóż wzdłuż placka porcję ryżu po meksykańsku. Na ryżu umieść porcję Chili con carne oraz pokrojone w kawałki dojrzałego awokado. Tarty ser wyłóż obok lub na awokado. Ja dokładam jeszcze po kilka listków świeżej kolendry. Przed zwinięciem Burrito można jeszcze polać farsz świeżo wyciśniętym sokiem z limonki oraz dodać pokrojone na kawałki marynowane papryki jalapeno.
Burrito składamy tak, że najpierw do środka zakładasz tylko boki (zagięcie na farsz, ale tylko na jakieś 2-3 cm). Trzymając zawinięte lekko boki, dół tortilli zawijasz na farsz tak, by koniec objął wszystkie dodatki (owijasz cały farsz dolną częścią placka). Następnie już tylko skręcasz/owijasz dalej placka do końca w rulon. Zatem zawijasz najpierw boki, a potem do środka.
Porada: Do jednego Burrito ścieram 10 gramów dobrej jakości sera żółtego, sera cheddar lub mozzarelli w kostce. Śmiało można jednak dodać do środka znacznie więcej tartego sera.
Burrito należy przed podaniem podgrzać z obu stron. Można to zrobić na suchej patelni, w piekarniku z opcją grillowania od góry lub nawet w opiekaczu do kanapek. Burrito podawaj zawinięte w folię lub na talerzu, po przekrojeniu na pół. Można je zajadać z kwaśną śmietaną, ulubioną salsą, czy domowym Guacamole.
Wyszło mi dziesięć bardzo grubych Burritos szykowanych na plackach o średnicy 30 cm.
Sprawdź też mój przepis na pyszny i kolorowe tacos.
Smacznego.