Angielskie śniadanie
Zapraszam po przepis na tradycyjne angielskie śniadanie w moim ulubionym wydaniu. Popularne english breakfast to chyba najbardziej sycąca propozycja na pierwszy posiłek, którym rozpoczniesz swój dzień.
- idealne na weekend
- 2 duże lub 4 małe porcje
- dokładny opis i wiele ciekawych porad
Czas przygotowania: 25 minut
Liczba porcji: 2 duże porcje
Kaloryczność kcal: 1000 w 1 porcji
Składniki
- 4 średnie lub duże jajka
- 1 puszka fasolki w sosie pomidorowym - około 400 g
- 6 małych frankfurtek lub 4 średnie kiełbaski/parówki
- 6 plasterków boczku lub bekonu surowego wędzonego - około 60 g
- 4 kromki pieczywa tostowego lub ulubionego chleba
- kilka małych pomidorków - do 100 g
- kilka małych pieczarek - do 100 g
- dodatkowo: łyżeczka masła do tostów; łyżeczka oleju do jajek sadzonych; spora szczypta soli i odrobina pieprzu
Śniadanie angielskie
Na zdjęciu poniżej pokazałam najważniejsze składniki na english breakfast. Zdecydowałam się na klasyczne pieczywo tostowe (jasne lub ciemne), jednak można też śmiało zamienić je na domowy chleb lub bułki, czy też inne, ulubione pieczywo.
Jednym ze składników na angielskie śniadanie jest fasola w sosie pomidorowym. Ponieważ jest to posiłek, który szykujemy z rana, a do tego składa się on z wielu elementów, to zalecam użycie dobrej jakości fasoli z puszki w sosie pomidorowym klasycznym lub też Chili albo Barbecue (Branston lub Heinz). Jeśli jednak wolisz zrobić taką fasolę samodzielnie, to zapraszam po mój przepis. Fasola w sosie pomidorowym szykowana dzień wcześniej będzie idealna do tego śniadania.
Sięgam tym razem po mini pomidorki oraz malutkie pieczarki. Jeśli jednak masz tylko zwykłe, duże pomidory oraz duże pieczarki, to też możesz ich użyć. Wystarczy, że pomidory pokroisz na grube plastry, a pieczarki w ćwiartki. Zaleca się, by pieczarki były podsmażone, zaś pomidorki upieczone w piekarniku. Uważam jednak, że przy domowym śniadaniu wystarczy, że podsmaży się na patelni i pieczarki i pomidorki.
Jeśli chodzi o kiełbaski, to trafiły mi się w sklepie małe, podwędzane frankfurterki. Jedna sztuka ważyła tylko 20 gramów, więc na porcję podsmażałam trzy kiełbaski. Angielskie śniadanie będzie świetne również z innymi, niedużymi kiełbaskami klasycznymi lub białymi (surowe lub nie), a nawet z parówkami. Brytyjczycy sięgają najczęściej po kiełbaski cumberland, które są mocno ziołowe i mają dużo pieprzu oraz kiełbaski lincolnshire, w których dominującym ziołem jest szałwia. Te drugie są według mnie lepsze.
Bardzo ważnym składnikiem angielskiego śniadania jest bekon, który powinno się przed podaniem grillować na grillu elektrycznym lub ewentualnie w piekarniku (razem z pomidorami). W Polsce jednak dostępny jest zazwyczaj boczek, i przyznaję, że podsmażam go na patelni zwykłej lub grillowej. Bekon to fragment mięsa, który znajduje się blisko schabu przy górnej części boku tuszy wieprzowej. Boczek zaś znajduje się w jej dolnej partii.
Podstawą angielskiego śniadania są jajka sadzone. Zawsze smażę je klasycznie, bez odwracania na drugą stronę. Dopuszcza się też wykonanie klasycznej jajecznicy lub też zrobienia jajek w koszulce.
Porada: W treści poniżej przepisu podałam jeszcze kilka innych informacji o składnikach, jakie mogą się pojawić na talerzu. Będzie to np. podsmażona kaszanka (najlepiej gruba, krojona w plastry), która nosi elegancką nazwę black pudding. Tak samo hash browns, czyli najprościej mówiąc zwykłe smażone ziemniaki, które ściera się wcześniej na tarce i dość mocno zarumienia z różnymi dodatkami.
Angielskie śniadanie przepis
English breakfast jest proste w przygotowaniu, wymaga jednak dobrego zaplanowania kolejności szykowania poszczególnych składników. Na początek warto uporządkować wszystkie składniki, by mieć je pod ręką i o niczym nie zapomnieć.
W pierwszej kolejności podpiecz na grillu elektrycznym/w piekarniku z funkcją grilla lub też na zwykłej patelni lub na patelni grillowej kiełbaski razem z plasterkami bekonu lub boczku. Jeśli zmieścisz też na jednej patelni/grillu również pieczarki oraz pomidorki, to szykuj wszystkie te składniki razem. W razie potrzeby na patelnię po stronie warzyw dodaj odrobinę oleju do smażenia. Całość podpiekaj/podsmażaj z każdej strony do zarumienienia.
W tym samym czasie zalecam też podgrzewać w rondelku fasolę w sosie pomidorowym, do której można dosypać odrobinę ulubionej mieszanki przypraw. Na osobnej patelni z odrobiną oleju usmaż też cztery jajka sadzone. W razie potrzeby podaję jeszcze link do dokładnego przepisu na jajka sadzone. Pieczywo tostowe umieść w tosterze przed samym podaniem śniadania. Chrupiące pieczywo można posmarować dodatkowo odrobiną masła.
Wszystkie składniki podziel na dwie duże (lub cztery małe) porcje i od razu podawaj. Pod ręką warto mieć jeszcze sól i pieprz, a także kubek z gorącą herbatą (czasem z mlekiem, czyli znaną u nas bawarką) lub kawą czarną albo z mlekiem.
Smacznego.