Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Pankejki

Pankejki

Zapraszam po puszyste i pyszne domowe pankejki. To bardzo prosty przepis na idealne placuszki, które usmażysz na patelnie bez dodatku tłuszczu. Są świetne na śniadanie i nie tylko.

- smażone na patelni bez tłuszczu
- tylko tanie i łatwo dostępne składniki
- dokładny opis wykonania i zdjecia krok po kroku

Czas przygotowania: 20 minut
Czas smażenia łącznie: 25 minut
Liczba porcji: 14 pankejków

Kaloryczność kcal: 76 w 1 pankejku
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • 1 szklanka mąki pszennej tortowej - 160 g
  • niecałe 3/4 szklanki mleka - około 180 ml
  • 2 łyżki jogurtu naturalnego - około 50 g
  • 2 średnie jajka - do 100 g bez skorupek
  • 1 łyżka drobnego cukru - 15 g
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 pełna łyżka masła - około 15 g
  • szczypta soli
  • do podania: ulubiony syrop np. klonowy owoce, bita śmietana lub dżem

Pankejki

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Mleko, jogurt, masło oraz jajka wyjmij wcześniej z lodówki.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Kalorie liczone były do pankejków bez dodatków w postaci syropu i owoców. Przed szykowaniem pankejków polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki.

Pankejki, 1

Przepis na pankejki

Do szklanej lub metalowej miski wbij dwa jajka i wsyp pełną łyżkę cukru drobnego, czyli około 15 gramów cukru. Dodaj też szczyptę soli. Cukier z jajkami ubijaj mikserem na wysokich obrotach tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w jajkach. Pod koniec ubijania ma powstać dość puszysta i jasna masa. Ubijanie może trwać nawet 10 minut (lub krócej.. co uzależnione jest od mocy miksera). 

Porada: Można też oddzielić białka od żółtek. Białka ubijasz osobno na bezę z cukrem, a na koniec dodajesz żółtka. Tak więc najpierw chwilę ubijasz same białka ze szczyptą soli, potem dodajesz cukier i ubijasz całość na bezę. Na koniec dodajesz żółtka u ubijasz wszystko razem tylko przez chwilę. 

Pankejki, 2

Do osobnej miski przesiej razem szklankę mąki pszennej tortowej, czyli około 160 gramów mąki oraz jedną, płaską łyżeczkę sody oczyszczonej. Mąkę z sodą dodaj do puchu jajecznego. Od razu dodaj też dwie łyżki jogurtu naturalnego (kremowego i nie za kwaśnego) oraz wlej nie więcej niż 3/4 szklanki mleka (u mnie mleko bez laktozy) oraz 15 gramów roztopionego i przestudzonego masła.  

Porada: Pamiętaj o tym, że jogurt i mleko mają mieć temperaturę pomieszczenia. Mleko może być nawet lekko podgrzane. Bardzo często 15 gramów masła (pokrojone na małe kawałeczki) umieszczam w szklance z odmierzonym mlekiem i podgrzewam chwilę całość w mikrofalówce, aż masło się roztopi. Czekam wówczas, by zawartość szklanki przestygła, ponieważ mleko z masłem nie może być za ciepłe. Masło można też zastąpić olejem roślinnym (np. ryżowym lub też roztopionym olejem kokosowym). 
Pankejki, 3

Wszystkie składniki mieszam delikatnie, by powstało jednolite ciasto. Najlepiej robić to rózgą lub szpatułką. Jeśli masz wprawę, to można to zrobić mikserem na najniższych obrotach - jednak sprawnie i bardzo krótko, by ciasto zachowało puszystość. Ciasto pod pankejki nie powinno być gęstsze niż ciepły budyń. 
Pankejki, 4

Swoje pankejki smażę po trzy na raz, więc wybieram patelnię o średnicy około 24-26 cm. Ponieważ pankejki smażymy bez dodatku tłuszczu, to bardzo dobrze sprawdza mi się patelnia do naleśników. Zacznij nagrzewać patelnię. Ustaw średnią moc i poczekaj, aż ciepło rozprowadzi się równo po całej powierzchni użytkowej patelni. Pankejków nie smażymy na tłuszczu, ale polecam przed usmażeniem pierwej partii tylko lekko przetrzeć nagrzaną patelnię odrobiną oleju wylaną na kawałek ręcznika papierowego. Jeśli masz super patelnię z nieprzywieralną powłoką, to możesz pominąć tę wskazówkę. 

Przy pomocy dużej łyżki nakładaj porcje na pankejki i kładź na patelnię. U mnie jedna porcja na pankejka, to około 25-30 ml ciasta. Ciasto lekko rozleje się do średnicy około 8 cm. Po około jednej minucie (lub trochę dłużej) ostrożnie przełóż każdy placek na druga stronę np. przy użyciu płaskiej szpatułki (placki urosną, a od spodu lekko się zarumienią). Druga strona potrzebuje zazwyczaj trochę mniej czasu na usmażenie. Pankejki są gotowe do zdjęcia z patelni, gdy z obu stron są ładnie zarumienione i wyrośnięte, a do tego nie ma problemu z przewracaniem ich na drugą stronę. Jeśli pankejki rumienią się za szybko, to zmniejsz moc palnika. To jak długo będą się smażyć zależy do patelni i jej grubości oraz od ustawionej mocy palnika. W ten sposób usmaż wszystkie pankejki.  

Pankejki, 5

Pankejki, 6

Gotowe pankejki można układać jeden na drugim i polewać syropem klonowym lub też innym, ulubionym syropem (z agawy, trzcinowym). Bardzo dobrze sprawdzają się też wszelkie sosy: owocowe, śmietankowe, czekoladowe, orzechowe. Pankejki będą równie pyszne podane z owocami, bitą śmietaną, czy też z lodami.

Koniecznie zobacz też mój przepis na gofry oraz tradycyjne naleśniki.

Smacznego. 
Średnia 4.9 / 5 (2168 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Pankejki

Pankejksy, czy też pankejki albo bardziej klasycznie i poprawnie - pancakes, to bardzo pyszny pomysł na śniadanie i nie tylko. Przepis na domowe pankejki jest znany nie tylko w Stanach, gdzie obficie oblewane są one syropem klonowym. Pankejk to placuszek, który spodobał się również i u nas. Cały czar polega na tym, że pankejksy :) smażymy na suchej patelni, bez dodatkowego tłuszczu. Dzięki temu pankejki wyglądają zupełnie inaczej niż klasyczne placki, czy racuszki. Pankejki mają gładką powierzchnię i są idealnie złociste. Do tego przepis na pankejki, to tylko bardzo dobrze znane nam składniki. Nie trzeba zatem wyruszać na poszukiwanie produktów, których nie znajdziemy w każdym sklepie za rogiem. Dodatkowym plusem szykowania pankejków jest to, że nie trzeba ubijać osobno białek lub całych jajek z cukrem, ale warto to zrobić. Dzięki sodzie lub ewentualnie z dodatkiem proszku do pieczenia, wychodzą nam idealnie puszyste pankejki. Jest to zatem pankejki przepis podstawowy dla każdego łasucha. Bardzo smaczne i sycące śniadanie to np. jajka po benedyktyńsku, które polecam. Bardzo ciekawym pomysłem na śniadanie są np. jajka po turecku

Przepis na pankejki

Można śmiało stwierdzić, że pankejki, to takie amerykańskie naleśniki. U nas naleśniki są bardzo cienkie i zawijamy w nie różny farsz. Tutaj mamy jednak pankejki przepis, który będzie plackiem, jednak puszystym i wyrośniętym i do tego bez zawijania i szykowania farszu. Jeśli nie wiesz jak zrobić pankejki, to bardzo gorąco polecam Ci mój sprawdzony przepis. Tak naprawdę proste pankejki można zrobić na kilka sposobów i trochę zmieniać proporcje składników w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy Ci na bardziej biszkoptowym i dużym placku, to polecam Ci mój klasyczny przepis na pancakes. To bardzo dobry, stary i super sprawdzony przepis. Ten jest do niego dość podobny, ale szykują troszkę mniejsze pankejski i o bardziej wilgotnej strukturze. To pankejki do których można też dodać owoce, jak borówki, czy kawałki truskawek. Nie jest to często praktykowane, bo prawdziwe pankejki nie powinny zawierać w środku owoców lub czekolady, ale tutaj można ewentualnie dokonać takiej małej modyfikacji. Jeśli chcesz zobaczyć jak sie robi pankejki, to zapraszam po mój przepis na mini pankejki z dodatkiem syropu klonowego. Sprawdzałam już wiele innych sposobów na ich podanie i ten zdecydowanie wygrywa.