Pulpety drobiowe
Pulpety drobiowe to wspaniała propozycja na pyszny obiad dla całej rodziny. Przepis jest bardzo prosty, a pulpety z kurczaka tak pyszne, że każdy prosi o dokładkę.
- uwielbiane przez dzieci
- z mięsa z kurczaka lub z indyka
- pulpeciki do podania na wiele sposobów
Czas przygotowania: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: 20 pulpecików w sosie
W 1 pulpecie z sosem:
Wartość energetyczna
75 kcal
Składniki
- 600 g mięsa z kurczaka lub z indyka np. filet
- 1 czerstwa bułka np. kajzerka - około 80 g
- 1 średnia marchew - około 150 g
- 1 średnia cebula - do 110 g
- 1 małe jajko
- po łyżeczce mąki pszennej i skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżki świeżego, siekanego koperku
- 2 szklanki wody lub bulionu warzywnego - 500 ml
- 2 łyżki masła klarowanego lub oleju do obsmażenia pulpetów
- 2 płaskie łyżki mąki pszennej do obtoczenia pulpetów
- przyprawy: jedna łyżeczka soli; po pół łyżeczki pieprzu i oregano
Pulpety z kurczaka
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. Z podanej ilości składników otrzymasz około 20 pulpecików w pysznym, delikatnym sosie. Przed szykowaniem przepisu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników.
Pulpety drobiowe przepis
Potrzebujesz około 600 gramów mięsa drobiowego. Według mnie najlepsza do tych pulpecików jest pierś z kurczaka. Na pulpety drobiowe w sosie koperkowym z marchewką nada się również filet z indyka lub mieszanka różnych fragmentów mięsa drobiowego bez skóry. Mięso zmiel w maszynce do mielenia mięsa na średnich oczkach lub też poproś o zmielenie mięsa u rzeźnika (jeśli nie masz w domu maszynki). Mięso mielone sprzedawane na tackach kupuj tylko ze sprawdzonego źródła. Ponieważ piersi z kurczaka (po wycięciu ewentualnych chrząstek) mieliłam samodzielnie w domu, to przy okazji razem z mięsem zmieliłam też obraną cebulę. Jeśli nie mielisz mięsa w domu, to cebulę zetrzyj na tarce lub posiekaj bardzo drobno nożem.
Do miski ze zmielonym mięsem i startą/zmieloną cebulą dodaj też łyżkę świeżego, siekanego koperku. Wbij jedno, małe jajko i wsyp przyprawy: jedna łyżeczka soli; po pół łyżeczki pieprzu i oregano. Dołóż też jedną, namoczoną kajzerkę: całą, świeżą lub czerstwą kajzerkę (może być też inna mała bułeczka) namaczaj przez kilka minut w wodzie, mleku lub dowolnym bulionie. Bułeczka ma się dobrze namoczyć. W środku nie może pozostać sucha. Następnie ostrożnie, ale dokładnie odciśnij ją z nadmiaru płynu. Odciskaj ją w dłoniach kilka razy uciskając bułeczkę tak, by jak najwięcej płynu uciekło przez palce.
Porada: Zamiast jajka możesz dodać do masy płaską łyżkę skrobi ziemniaczanej oraz jednego, bardzo małego ziemniaka (ugotowany i przepuszczony przez praskę). Dobrze sprawdza się też papka z płatków ryżowych. Oregano można zastąpić płaską łyżeczką mieszanki ziół włoskich/prowansalskich.
Zacznij wyrabiać masę mięsną pod pulpeciki drobiowe. Ja mieszam masę dłońmi, ponieważ tak jest mi najwygodniej i widzę oraz czuję, czy masa jest dokładnie wyrobiona. Masę mięsną mieszam tak przez przynajmniej trzy minuty, aż będzie idealnie jednolita. Sprawdzam, czy mogę z niej uformować okrągłego pulpeta, który zachowa kształt i nie "rozleje" się i dopiero wtedy decyduję, czy dodać bułkę tartą (nie ma jej w składnikach i przy podanych przeze mnie proporcjach nie miałam jeszcze potrzeby, by ją dodawać do masy).
Zacznij nagrzewać dużą patelnię z grubym dnem. Wlej dwie łyżki oleju do smażenia lub też wyłóż dwie łyżki masła klarowanego. Na talerzyk wysyp dwie łyżki mąki pszennej. Z masy mięsnej formuj kulki wielkości mniejszego orzecha włoskiego, a następnie obtaczaj je w mące i kładź na nagrzaną patelnię. Pulpety podsmażaj z obu stron na lekko rumiano. Podsmażanie jednej porcji pulpetów nie powinno trwać dłużej niż łącznie sześć minut. Rumiane pulpeciki zdejmuj z patelni. Odłóż je póki co na deskę lub do jednej miski (bez tłuszczu z patelni).
Do garnka wlej dwie szklanki (500 ml) wody lub delikatnego bulionu warzywnego. Obierz i zetrzyj na tarce, na dużych oczkach jedną marchewkę. Umieść ją w garnku z wodą. Ustaw trochę wyższą niż średnia moc palnika. Gdy woda zacznie się gotować, w garnku umieść podsmażone pulpety oraz łyżkę świeżo siekanego koperku. Garnek przykryj przykrywką. Pulpeciki gotuj na małej mocy palnika przez około 20 minut. W połowie gotowania delikatnie odwróć pulpeciki, które wystają poza bulion. Odlej też do 100 ml wywaru (do małej miseczki). Po 20 minutach tarta marchew powinna być już miękka, zaś pulpety drobiowe dogotowane. Sprawdź smak wywaru i zdecyduj, czy chcesz do niego dodać jeszcze odrobinę soli lub pieprzu. Ciekawym pomysłem jest też dodanie do bulionu łyżeczki masła klarowanego lub zwykłego.
Do odlanego wcześniej i przestudzonego już wywaru (odlane niecałe 100 ml) wsyp po łyżeczce mąki pszennej i skrobi ziemniaczanej (nie płaskie i nie czubate łyżeczki). Bardzo dokładnie wymieszaj całość na całkowicie jednolity płyn i od razu wlej go do garnka z jeszcze gotującymi się pulpecikami w wywarze (po około 20 minutach od umieszczenia pulpetów w garnku). Postaraj się w miarę możliwości zamieszać w garnku, by rozprowadzić wodę z mąkami. Już po chwili sos powinien się ładnie zagęścić. Pulpety drobiowe w sosie wyłącz po minucie lub dwóch. Ważne, by bulion ponownie się zagotował i lekko zgęstniał.
Pulpety z kurczaka podawaj razem z sosem w towarzystwie ulubionej kaszy, kopytek, klusek śląskich, czy ziemniaków z wody. Do tego jakaś pyszna sałatka lub surówka. U mnie była to sałatka z buraków.
Smacznego.