Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Śliwki pod kruszonką

Śliwki pod kruszonką

Śliwki pod kruszonką to najprostszy przepis na deser pieczony ze śliwkami. Domowe crumble śliwkowe zrobisz tylko z czterech składników oraz bez użycia miksera. Zapraszam!

- tylko 4 składniki
- gotowe do pieczenia w 15 minut
- przepis idealny dla osób początkujących

Czas przygotowania: 15 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Liczba porcji: 1500 gramów deseru

Kaloryczność kcal: 250 w 100 g deseru
Dieta: wegetariańska

Składniki

  • do 1 kg mniejszych śliwek
  • kostka masła - 200 g
  • około 1 szklanka drobnego cukru - 200 g
  • 2 niepełne szklanki mąki - 300 g

Śliwki pod kruszonką

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Śliwki ważone były przed usunięciem pestek i ogonków. 

Do upieczenia crumble ze śliwkami użyłam prostokątnego naczynia do zapiekania o wymiarach około 20 x 29 cm.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz śliwki z kruszonką o wadze około 1500 gramów.

Zanim zaczniesz szykować crumble śliwkowe, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. 

Śliwki pod kruszonką, 1

Śliwki pod kruszonką, 2

Śliwki pod kruszonką przepis

Aby zrobić kruszonkę do tego zapiekanego deseru ze śliwkami, skorzystałam z mojego sprawdzonego i niezawodnego przepisu na uniwersalną kruszonkę do ciast -  kruszonka. Podwoiłam jedynie ilość składników. Mąkę - 300 gramów, cukier drobny- 200 gramów, oraz zimne masło - 200 gramów, umieściłam razem w większej misce. Całość wyrabiałam dłońmi i rozcierałam masło z cukrem i z mąką, aż wszystkie składniki połączyły się w kruche ciasto. 

Porada: Użyłam tym razem 200 gramów mąki pszennej tortowej oraz 100 gramów mąki pszennej krupczatki. Na kruche ciasto sprawdzi się też mąka pszenna luksusowa typ. 550 oraz mąka typ. 500, czyli mąka poznańska i wrocławska. Do składników na kruszonkę możesz też dodać odrobinę cynamonu. 

Śliwki pod kruszonką, 3

Zacznij już nagrzewać piekarnik. Ustaw 180 stopni z opcją pieczenia: góra/dół lub ewentualnie 170 stopni z termoobiegiem. 

Około kilograma śliwek umyj dokładnie pod zimną, bieżącą wodą, a następnie osusz dokładnie. Każdą śliwkę przekrój na pół i wyjmij pestkę. Naczynie do zapiekania (u mnie o wymiarach 20 x 29 cm) wysmaruj od środka odrobiną masła (nie jest to jednak konieczne). Naczynie wypełnij połówkami śliwek. Postaraj się tak ułożyć śliwki, by równo przykryły dno naczynia. 
Śliwki pod kruszonką, 4

Na śliwki wyłóż całą kruszonkę. Wyrównaj powierzchnię i lekko dociśnij kruszonkę do owoców. 
Śliwki pod kruszonką, 5

Naczynie ze śliwkami i kruszonką umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni (grzanie góra/dół) lub termoobieg z temperaturą 170 stopni. Wybierz środkową półkę. Śliwki pod kruszonką piecz około 45 minut lub trochę dłużej, w zależności od stopnia podpieczenia kruszonki. Gotowe śliwki pod kruszonką można wyjąć z piekarnika od razu po upieczeniu.
Śliwki pod kruszonką, 6

Kruszonka powinna być chrupiąca i rumiana. Pod spodem zaś kawałki pieczonych śliwek z sokiem. Śliwki pod kruszonką zalecam podawać jeszcze gorące, np. z gałką lodów waniliowych. Można je też zajadać po przestudzeniu, lub też schłodzone, prosto z lodówki. Sok z owoców robi się wówczas gęstszy, zaś kruszonka lekko twardnieje. 
Śliwki pod kruszonką, 7

Śliwki pod kruszonką, 8

Polecam wypróbuj też jabłka pod kruszonką.

Smacznego.

Średnia 4.8 / 5 (676 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Śliwki pod kruszonką

Takie właśnie zapiekane śliwki z kruszonką przygotowałam dla moich Czytelników tym razem. Domowe, zapiekane sliwki to chyba najprostszy sposób na pieczony deser z użyciem śliwek. Przepis na śliwki z kruszonką jest super podobny do przepisu na owoce pod kruszonką. Na śliwki pod kruszonką przepis przepis jest bardzo prosty. Potrzebujesz tylko kilku składników oraz dowolne naczynie do zapiekania. Jeśli masz ochotę przygotować sliwki z kruszonka w wersji osobnych porcji, to wystarczy rozdzielić śliwki oraz kruszonkę na kilka mniejszych naczynek do zapiekania. Na śliwki pod kruszonką przepis jest tak prosty, że każdy sobie z nim poradzi. Nie trzeba tu czekać, aż ciasto wyrośnie. Szykując śliwki pod kruszonką nie musisz nawet przejmować się tym, czy ciasto wyrośnie, czy też nie. Przepis na śliwki pod kruszoną będzie zatem idealny dla osób początkujących w kuchni. 

Śliwki z kruszonką

W sezonie na śliwki, który zaczyna się już w drugiej połowie sierpnia możemy poszaleć z wieloma pysznymi przepisami. Śliwki pod kruszonką należą do tych prostszych, ponieważ używamy tylko kilku składników, a masło wyjmujemy prosto z lodówki. Na sliwki pod kruszonka przepis jest tak banalny również dlatego, że nie potrzebujesz żadnego sprzętu. Wystarczy Ci miska i naczynie do zapiekania oraz oczywiście piekarnik. Aby zrobić śliwki pod kruszonką możesz użyć dowolnych, jędrnych i nie przejrzałych śliwek. Warto układać je skórką do dołu, jednak śliwki i tak puszczą sok i zrobią się miękkie. Góra z kruszonki będzie rumiana i chrupiąca. Kruszonkę zrobisz z masła, cukru i mąki. W wersji dla osób, które nie jadają nabiału można użyć oleju kokosowego zamiast masła.

Crumble ze śliwkami

Śliwki pod kruszonką to tylko jeden z wielu przepisów z użyciem śliwek. Polecam też bardzo popularne i lubiane ciasto ze śliwkami oraz pyszne, domowe powidła śliwkowe. Jeśli udają Ci się i lubisz wypieki drożdżowe, to zapraszam po super przepis na puszyste ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką. A na obiad na słodko polecają się uwielbiane przez dzieci knedle ze śliwkami. Zapraszam i smacznego.