Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sernik baskijski

Sernik baskijski

Sernik baskijski to wyjątkowy sernik pieczony bez spodu. Przepis jest bardzo ciekawy, ponieważ sernik pieczemy dość krótko, ale w wysokiej temperaturze. Do tego bez mąki.

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Czas chłodzenia minimum : 6 godzin
Liczba porcji: tortownica 24 cm - około 1880 g

Kaloryczność kcal: 340 w 100 g sernika [ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • około 1 kg kremowego serka np. Philadelphia - w opisie moja mieszanka serków
  • 500 ml śmietanki kremówki 36 % - cały kartonik
  • 6 dużych lub 8 małych jajek - około 400 g po rozbiciu
  • 1 szklanka drobnego cukru - około 250 g (można dać mniej cukru)
  • 1 saszetka cukru wanilinowego - 16 g
  • 1 płaska łyżeczka soli - około 4 g

Sernik baskijski

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do upieczenia sernika użyłam tortownicy o średnicy 24 cm z wysokim rantem. Idealnie sprawdzi się też tortownica 25-26 cm. 
Jajka i serki i śmietankę wyjmij wcześniej z lodówki, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.

UWAGA: W składnikach znajduje się około 1 kg serka kremowego. Sernik baskijski powinno się piec w całości z serka Philadelphia. Jest on jednak dość drogi, a do tego z mojego doświadczenia sernik baskijski wychodzi najpyszniejszy wtedy, gdy wymiesza się ze sobą kilka rodzajów serków. Mój najlepszy, najbardziej sprawdzony zestaw to:
- 2 opakowania serka Philadelphia po 125 gramów każdy.
- 1 opakowanie serka mascarpone o wadze 250 gramów. 
- 4 "kubełki" śmietankowego serka Almette po 150 gramów każdy.

Zanim zaczniesz szykować sernik, zalecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania. 

Sernik baskijski, 1

Sernik baskijski, 2
Krok 1: Połącz sery

Około 1000-1100 gramów kremowych serków umieść w misie miksera. Najpyszniejszy sernik baskijski wychodzi mi z serków: 
- 2 opakowania serka Philadelphia po 125 gramów każdy.
- 1 opakowanie serka mascarpone o wadze 250 gramów. 
- 4 "kubełki" śmietankowego serka Almette po 150 gramów każdy.

Serki mogą być lekko słone i jest to jak najbardziej wskazane, ponieważ do sernika i tak dodajemy jeszcze sól. 

Nie musisz tworzyć identycznego zestawu. Możesz dać np. 500 gramów mascarpone oraz 500 gramów serka puszystego (jogurtowy lub śmietankowy) typu Almette, czy też Turek lub inne tego typu. Możesz dać tylko serek Philadelphia lub też wymieszać go z serkami puszystymi. Z mojego doświadczenia warto łączyć serek bardzo kremowy, jak mascarpone i Philadelphia z serkami puszytymi w typie mielonego twarogu (jednak nie twaróg sernikowy z wiaderka, tylko te puszyste kanapkowe). 

Połącz sery

Krok 2: Wmiksuj jajka i cukier

Do serków wsyp też 250 gramów drobnego cukru (może być też cukier puder) oraz małą saszetkę (16 gramów) cukru wanilinowego oraz płaską łyżeczkę soli (lub mniej, jeśli nie przepadasz za słonawym posmakiem, którym charakteryzuje się np. solony karmel, czy lody solony karmel). Całość miksuj mikserem (wysokie obroty miksera) na gładki krem. Cukier ma się roztopić się w masie serowej. U mnie trwało to około 2 minut. 

Kolejno zacznij dodawać jajka. Nadal miksuj masę na wysokich obrotach, zaś jajka dodawaj w odstępach co 15-20 sekund. 

Porada: Cukier wanilinowy można zastąpić domowym cukrem waniliowym lub też wlać kilka kropel esencji waniliowej, alb też pół łyżeczki pasty waniliowej. Jeśli wolisz mniej słodkie serniki, to ilość cukru możesz zredukować do 150 gramów. 

Wmiksuj jajka i cukier

Krok 3: Dodaj śmietankę

Na koniec wlej jeszcze 500 ml śmietanki kremówki 36 %. Będzie to cały, większy kartonik rzadkiej (słodkiej) śmietanki. Całość miksuj kolejne 10-15 sekund, ale już na niższych obrotach. Powstanie Ci rzadka masa. 

Porada: Pewnie można wlać nawet śmietankę o zawartości tłuszczu 12 %. Ja jednak zawsze wlewam tę super tłustą, czyli 36 %.

Dodaj śmietankę

Krok 4: Przelej masę do formy

Przygotuj sobie formę do pieczenia. Ja użyłam tortownicy o średnicy 24 cm z wyższym rantem. Dno oraz boki formy wyłóż papierem/pergaminem do wypieków i zapnij obręcz. Tym razem użyłam dwóch większych arkuszy papieru do pieczenia. Wgniotłam je, by były bardziej plastyczne. Najpierw umieściłam jeden, a potem drugi, by wszędzie wystawał dłuższy kawałek pergaminu. Dzięki temu nawet mocno rosnący sernik, nie ucieknie z formy. 

Możesz też nie wygniatać kawałków papieru, tylko wyciąć je w paskach. Aby papier dobrze się trzymał, boki wysmaruj od wewnątrz miękkim masłem. Do natłuszczonych boków przyłóż wyższe paski papieru do pieczenia (trzeba je sobie samodzielnie wyciąć z arkusza papieru do pieczenia). 

Do formy wlej całą masę pod sernik baskijski. U mnie masa wypełniła formę niemal do pełna (prawie do szczytu rantów). 

Przelej masę do formy

Krok 5: Upiecz sernik

Tego sernika nie picze się z funkcją pary. Nie stosuje się też kąpieli wodnej. Sernik piecze się dość krótko, za to w wysokiej temperaturze. 

Formę z sernikiem umieść umieść w piekarniku nagrzanym do 230 stopni. Opcja pieczenia: góra/dół. Wybierz o piętro niższą niż środkową półkę (najlepiej nawet pierwsza, lub druga półka od dołu). Sernik piecz około 45-50 minut. Zapewne mocno wyrośnie i zacznie się od góry rumienić, a nawet lekko się pod koniec przypali. To normalne. Po wyłączeniu piekarnika nie uchylaj drzwiczek pieca przynajmniej przez 30 minut. Po tym czasie otwórz piekarnik i wyjmij sernik. W którymś momencie sernik opadnie do pozycji wyjściowej. Sernik baskijski będzie miał po upieczeniu budyniową strukturę. Oznacza to, że gdy lekko poruszysz formą na boki, sernik będzie się zachowywał jak galareta (na środku).

Po wyjęciu z piekarnika nie wyjmuj sernika z formy, ponieważ będzie bardzo delikatny i potrzebuje się schłodzić, by można go było podawać i kroić. Przestudzony umieść zatem w lodówce (w formie) na co najmniej sześć godzin, a najlepiej na całą noc.

Porada: Jeśli sernik pieczesz w formie 26 cm, to czas pieczenia może wynosić 40-45 minut. W połowie pieczenia zalecam obserwować sernik w piekarniku, ponieważ każdy piekarnik inaczej grzeje i może się okazać, że Twój sernik za szybko się przypieka, a może nawet za wcześnie przypala. Należy wówczas obniżyć moc palnika o 10 stopni. Sernik szybciej się też przypala, gdy jest za blisko górnej grzałki.

Upiecz sernik

Sernik baskijski, 8

Sernik baskijski podawaj wyłącznie po całkowitym schłodzeniu. Sernik idealnie się kroi, ale jest delikatny, kremowy. Trzymany w lodówce, świeżość zachowa przynajmniej przez sześć dni. Przed podaniem polecam udekorować go świeżymi owocami. Można też posypać go od góry cukrem, który należy od razu podpiec palnikiem. Powstanie Ci karmelowa, cukrowa tafla. 

Sernik można też oblać solonym karmelem. Aby go zrobić potrzebujesz 80 gramów cukru, 35 gramów masła oraz 50 ml śmietanki kremówki 36 % i sporą szczyptę soli. Masło i śmietanka trzymana w temperaturze pomieszczenia. Do garnka lub na patelnię z grubym dnem wsyp cały cukier. Ustaw niską moc palnika i czekaj, aż cukier się rozpuści. Możesz powoli mieszać cukier szpatułką. Dopiero gdy cukier całkowicie się rozpuści i będzie miał ładny miodowo bursztynowy kolor, dodaj masło. Od razu mieszaj całość, a gdy masło połączy się z roztopionym cukrem, dodaj też śmietankę i sól. Całość mieszaj chwilę powoli. Gdy solony karmel zacznie się gotować możesz wyłączyć palnik. Karmel mieszaj jednak nadal, aż otrzymasz jednolity płyn. Lekko przestudzonym karmelem oblewasz sernik. Na karmel można też wyłożyć popcorn lub np. prażone orzechy ziemne.
Smacznego. 

Średnia 4.8 / 5 (1548 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sernik baskijski

Sernik baskijski, znany jest również jako "Basque burnt cheesecake". Sernik baskijski to odmiana sernika pochodząca z Basków, regionu w północnym Hiszpanii. Sernik baskijski od tradycyjnego sernika różni się głównie tym, że jest on pieczony w wysokiej temperaturze, co powoduje, że jego wierzch jest ciemny i lekko spalony. Sernik baskijski składa się z ciasta serowego, które jest i słodkie i lekko słone. Druga zasadnicza różnica między klasycznym sernikiem, a przepisem na sernik baskijski polega na tym, że przepis na sernik baskijski nie zawiera ani mąki, ani skrobi. Sernik baskijski piecze się przede wszystkim z sera typu "cream cheese" lub też "mascarpone". Te dwa rodzaje serów sprawiają, że ciasto sernikowe jest gęste i kremowe, a jednocześnie sprawia wrażenie puszystego. Czasami do ciasta dodaje się również inne rodzaje serów, takie jak ricotta lub serek puszysty w typie sernikowego, aby nadać ciastu dodatkowy smak i wprowadzić urozmaicenie. 

Sernik baskijski przepis

Sernik baskijski piecze się bez spodu, co oznacza, że ciasto sernikowe jest bezpośrednio umieszczane w formie do pieczenia. Dzięki temu sernik ma bardziej kremowy, miękki i delikatny skład, a jego wierzch jest ciemny i lekko spalony. Sama sernik baskijski piekę wyłącznie bez spodu, ponieważ masa serowa jest wilgotna. Nawet jeśli podpieczemy spód osobno, jeszcze przed wylaniem masy, to może on wyjść potem zbyt mokry. Sernik baskijski jest podawany w formie prostokątnej lub okrągłej, czyli piecze się go albo w tortownicy, albo w innych formach, co zdarza się raczej rzadko. Sernik baskijski dekorowany jest często z kremem z cukrem pudrem lub karmelem. Można wysypać na wierzch odrobinę cukru i przypalić go palnikiem lub też udekorować sernik ulubionymi owocami. Na sernik baskijski przepis jest bardzo prosty, ponieważ nie ubijamy osobno jajek z cukrem. Sernika baskijskiego nie pieczemy w kąpieli wodnej. Ustawiamy jedną temperaturę i nie zmieniamy jej przez cały czas pieczenia. Sernik baskijski piecze się też znacznie krócej, niż klasyczne serniki. Bardzo gorąco polecam też inne moje serniki. Sernik z mlekiem w proszku jest rewelacyjny i również piekę go bez spodu. Bardzo ciekawe jest też sernikobrownie. Warto też upiec sernik z malinami oraz sernik z jeżynami. Gorąco polecam tez przepis na sernik z makiem, który przyda się zimą, a także sernik z jogurtów greckich