Sernik z jogurtów greckich
Prosty przepis na sernik pieczony z jogurtów greckich lub gęstych jogurtów naturalnych. To najlepszy przepis na sernik z jogurtów greckich z brzoskwiniami.
Ten serniczek przygotowałam ze spodem z herbatników. Możesz też śmiało użyć biszkoptów lub zrobić kruchy spód. Sernik z jogurtów naturalnych jest niezwykle delikatny i puszysty.
Jeśli lubisz eksperymentować w kuchni polecam Ci również sernik krówkowy z ricotty oraz sernik z koziego sera.
Czas pieczenia: 2 godziny
Liczba porcji: tortownica 22 cm
Dieta: wegetariańska
Składniki na masę serową
- 600 g jogurtów greckich
- 4 średnie jajka
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- pół szklanki cukru
- 50 g masła
- 6 dojrzałych moreli - można pominąć
Składniki na spód
- 8-10 herbatników np. kakaowych
- 40 g masła
Użyłam okrągłej, wysokiej formy (tortownicy) o średnicy 22 cm.
Jajka oraz jogurty i masło wyjmij wcześniej z lodówki.
Spód z herbatników do sernika:
Kakaowe herbatniki pokrusz na "piasek". Możesz do tego użyć melaksera. Dodaj miękkie masło i wymieszaj całość. Herbatniki z masłem będą miały konsystencję mokrego żwirku. Spód formy wyłóż papierem do pieczenia. Dno tortownicy wyłóż mokrą masą z herbatników. Masę wyrównaj i ubij np. łyżką lub szpatułką do tortów.
Masa serowa do sernika z jogurtów greckich:
Oddziel białka od żółtek. Białka umieść w wysokim, najlepiej szklanym naczyniu. Żółtka umieść w sporej misce razem z jogurtami, mąką ziemniaczaną oraz rozpuszczonym masłem. Całość dobrze wymieszaj.
Białka ubijaj mikserem zaczynając od mniejszych obrotów miksera i stopniowo je zwiększaj. Białka ubijaj nie dłużej niż 3 minuty, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Zacznij dodawać cukier. Po każdej łyżce miksuj na najwyższych obrotach, do czasu aż cukier połączy się z pianą i całkowicie w niej rozpuści. 1 łyżka cukru to do 1 minuty ubijania.
Porcjami dodawaj ubite białka do masy serowej. Za każdym razem delikatnie mieszaj całość. Masę przełóż do formy. Wyrównaj powierzchnię. Na wierzchu ułóż połówki moreli - można pominąć ten etap.
Pieczenie sernika
Na dno piekarnika połóż naczynie (np. keksówkę) wypełnione do połowy gorącą wodą - najlepiej wrzątkiem. Dzięki temu sernik będzie wilgotniejszy i nie będzie pękał w czasie pieczenia. Jeśli zdecydujesz się dodać na wierz morele, Twój sernik i tak będzie pękał na obrzeżach owoców. Sernik piecz na środkowej półce, nie dłużej niż 2 godziny w temperaturze 150 stopni.
Sernik z wierzchu będzie ścięty, jednak po dotknięciu palcem zacznie się zachowywać jak galaretka. nie martw się - jest upieczony. Po wyłączeniu piekarnika zostaw go w środku na 20 minut (nie uchylaj drzwiczek). Po tym czasie otwórz lekko piekarnik i zostaw go na ponownie 20 minut.
Po całkowitym przestudzeniu sernik przechowuj w lodówce do 7 dni.
- Jeśli masz zwykłe maślane herbatniki a chcesz, by spód był kakaowy zmielonych/skruszonych herbatników dodaj łyżeczkę kakao.
- Spodu z masy herbatnikowej nie uklepuj dłońmi. Palce są ciepłe i masa będzie się do nich przyklejała. Użyj zimnego, najlepiej metalowego narzędzia.
- Możesz pominąć użycie moreli w przepisie. Wówczas sernik mniej opada lub nie opadnie wcale. Nawet jeśli sernik wróci do pozycji wyjściowej będzie puszysty i delikatny.
Smacznego.