Schab gotowany
Schab gotowany w mleku to super ciekawy sposób na pyszny i bardzo soczysty schab, który można zajadać na ciepło do obiadu lub też pokroić na zimno, i podać na kanapkach.
- bez użycia piekarnika
- zdrowsze, mniej kaloryczne mięso
- super zarówno na ciepło, jak i na zimno
Czas przygotowania: 15 minut
Czas marynowania schabu minimum: 6 godzin
Czas gotowania schabu minimum: 25 minut
Liczba porcji: ok 1 kg schabu
Kaloryczność kcal: 170 w 100 g
[ więcej ]
Składniki [ więcej ]
- 1 kg schabu środkowego
- 1 litr mleka krowiego
- przyprawy: 4 ziarna ziela angielskiego; 3 listki laurowe; 1,5 płaskiej łyżeczki soli; po jednej łyżeczce majeranku, czosnku i słodkiej papryki; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu, ostrej papryki i tymianku
Schab gotowany
Przygotuj około jednego kilograma świeżego schabu wieprzowego.
W osobnej miseczce wymieszaj razem wszystkie przyprawy (z wyjątkiem ziela angielskiego i listków laurowych): 1,5 płaskiej łyżeczki soli; po jednej łyżeczce majeranku, czosnku i słodkiej papryki; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu, ostrej papryki i tymianku. Gotową mieszanką obsyp cały schab (z każdej strony). Schab w przyprawach zawiń ciasno w przezroczystą folię spożywczą i umieść w lodówce na minimum sześć godzin, a najlepiej na całą noc. Schab może tak leżakować do 24 godzin.
Porada: Tymianek można pominąć lub zastąpić rozmarynem. Zamiast czosnku suszonego można użyć 2-3 ząbków czosnku świeżego (obrane i przepuszczone przez praskę).
Po wyjęciu schabu z lodówki, mięso należy pozostawić na blacie kuchennym na godzinę, by osiągnęło temperaturę pomieszczenia. Zimny schab będzie bowiem potrzebował więcej czasu na to, by się ugotował. Folię zdejmujemy (schab gotujemy w mleku bez folii).
Do ugotowania schabu wybierz garnek, który ma grube dno (najlepiej z nieprzywieralną powłoką) i nie przypala Ci się w nim mleko. Do tego powinien to być możliwe jak najmniejszy garnek, w którym zmieści się kawałek schabu. Schab umieszczony w garnku może śmiało dotykać ścianek. Chodzi głównie o to, by do ugotowania kawałka schabu zużyć jak najmniej mleka.
Mój schab był bardzo gruby i krótki (wybrałam wyższy garnek o mniejszej średnicy). Twój zaś może być cieńszy i dłuższy (przyda się niższy, ale szerszy garnek). Do garnka wlej litr mleka (używam tłustego). Dodaj też 4 ziarna ziela angielskiego i 3 listki laurowe. Mleko zagotuj (bez przykrywki).
Do gotującego się mleka włóż schab z przyprawami. Ponieważ mleko ma całkowicie przykryć mięso, w razie potrzeby do garnka dolej zwykłą gorącą wodę (np. wrzątek z czajnika). Ustaw nieco wyższą moc palnika. Poczekaj, aż mleko ponownie się zagotuje, a następnie zredukuj moc do takiej, by całość łagodnie się gotowała. W tym momencie zaczynasz odliczanie czasu gotowania się schabu. Cieńszy i dłuższy kawałek gotuj 25 minut, zaś grubszy i krótszy schab gotuj do 30 minut. Pamiętaj, że mleko ma się cały czas gotować.
Po tym czasie wyłącz palnik pod garnkiem. Garnek przykryj przykrywką i zostaw schab w mleku na godzinę lub trochę krócej. Z lekko przestudzonego mleka wyjmij schab. Osusz go ręcznikiem papierowym, a w razie potrzeby zdejmij tez z niego kożuszek z mleka. Schab gotowany można od razu podawać. Na ciepło będzie idealny do obiadu. Można go polać sosem koperkowym lub chrzanowym. Na zimno zaś sprawdzi się na kanapki, do galarety, czy też na półmisek razem z zimnymi wędlinami.
Część mleka z przyprawami można wykorzystać do zrobienia sosu. Dodałabym do niego np. chrzan lub musztardę oraz ewentualnie dodatkowo śmietankę słodką. Sos zagęszczasz przez dodanie do gotującego się mleka mąki pszennej (lub pszennej wymieszanej ze skrobią) wymieszanej na gładko z przestudzonym mlekiem.
Smacznego.