Kaczka pieczona
Kaczka pieczona z jabłkami, to świetny pomysł na wyjątkowy obiad dla całej rodziny. Przepis na kaczkę faszerowaną pieczoną w całości będzie idealny na każde Święta.
Czas przygotowania: 30 minut
Czas marynowania minimum: 2 godziny
Czas pieczenia: 3 godziny 30 minut
Liczba porcji: 1 kaczka - minimum 4 porcje
Kaloryczność kcal: 250 w 100 g
[ więcej ]
Dieta: bezglutenowa
Składniki [ więcej ]
- 1 kaczka o wadze około 2400 g - świeża lub mrożona
- 2 małe jabłka - u mnie odmiana Jonagored - do 300 g łącznie
- mała garść suszonej żurawiny - około 40 g
- 20 g masła zwykłego lub klarowanego - około 2 łyżki
- przyprawy i zioła: 2 płaskie łyżki majeranku; dwie gałązki rozmarynu lub łyżeczka suszonego; 1 płaska łyżka soli; 1 płaska łyżeczka pieprzu; 1/3 łyżeczki ostrej papryki
Kaczka z jabłkami
Z podanej ilości składników otrzymasz całą kaczkę pieczoną z farszem z jabłek i żurawiny. Będą to cztery duże lub sześć mniejszych porcji. Przed szykowaniem przepisu zachęcam też do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem dużo ciekawych porad dotyczących składników oraz ich zamienników.
Kaczkę świeżą wystarczy obłożyć z obu stron mieszanką przypraw: 2 płaskie łyżki majeranku; dwie gałązki rozmarynu lub łyżeczka suszonego; 1 płaska łyżka soli; 1 płaska łyżeczka pieprzu; 1/3 łyżeczki ostrej papryki. Kaczkę mrożoną należy najpierw naturalnie rozmrozić, i dopiero obłożyć przyprawami. Tak przygotowaną kaczkę zawiń w przezroczystą folię spożywczą i odłóż do lodówki na minimum dwie godziny, a najlepiej na całą noc. Kaczka może tak leżakować w lodówce nawet do 24 godzin.
Porada: Jeśli masz mniejszą (około 2 kg) lub większą (około 2,6 kg) kaczkę, to nic nie zmieniasz. Dajesz tyle samo przypraw.
Kaczkę obłożoną ziołami wyjmujesz z lodówki na minimum godzinę przed pieczeniem. Mięso powinno osiągnąć temperaturę pomieszczenia.
Jabłka obierz i pokrój w ćwiartki (mogą być też mniejsze kawałki). W misce umieść też garść żurawiny oraz ewentualnie 2-3 gałązki świeżego rozmarynu (jeśli go masz).
Porada: Żurawinę suszoną można zastąpić rozmrożoną lub świeżą czerwoną porzeczką lub malinami.
Jabłkami i żurawiną wypełnij środek kaczki. Przy pomocy wykałaczek "zamknij" otwór. Dodatkowo możesz też związać nogi kaczki przy pomocy sznurka wędliniarskiego. Nie jest to jednak konieczne. Jeśli kaczka spędziła w przyprawach przynajmniej 12 godzin, to ich nadmiar możesz zdjąć.
Zacznij nagrzewać piekarnik. Ustaw 220 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub 200-210 stopni z funkcją termoobiegu. Uwaga - jeśli Twój piekarnik mocno grzeje, ma małą komorę lub jest gazowy, to koniecznie obserwuj kaczkę w piecu i w razie czego zredukuj moc palnika!
Kaczkę umieść w naczyniu żaroodpornym, w którym będzie się ona bez problemu mieścić (grzbietem do góry). Jeśli masz formę do pieczenia z kratką to warto jej użyć. Masło roztop i polej nim kaczkę.
Formę/brytfankę umieść na takim poziomie piekarnika, by góra kaczki znajdowała się mniej więcej na środku komory. Formę przykryj przykrywką lub szczelnie folią aluminiową i piecz tak kaczkę przez godzinę. Po tym czasie ostrożnie wyjmij naczynie z piekarnika i przekręć kaczkę na druga stronę. Jeśli nogi były związywane, to możesz teraz usunąć sznurek. Formę ponownie przykryj i odstaw do piekarnika. Piecz całość dalej przed dwie godziny, w tej samej temperaturze.
Następnie zdejmij przykrywkę/folię i piecz kaczkę przez ostatnie 30 minut. Przez ten czas powinna się ładnie zarumienić. W trakcie dopiekania można polewać ją od góry zebranym na dnie naczynia sosem.
Porada: Jeśli kaczkę pieczesz na dodatkowej kratce i nie dotyka ona całą powierzchnią naczynia do zapiekania, to możesz zrezygnować z przekręcania jej w trakcie pieczenia i od początku piec ją grzbietem do dołu.
Upieczoną kaczkę dziel na porcje i podawaj od razu. Bardzo dobrze smakuje podana z żurawiną ze słoika lub tez konfiturą malinową, czy z dżemem z czerwonej lub czarnej porzeczki. Do kaczki pasuje też chrzan ze śmietaną i puree ziemniaczane. Pieczona kaczka świetnie komponuje się również z czerwoną kapustą, czy buraczkami zasmażanymi. Sama podałam ją ostatnio z ziemniakami i surówką z marchewki. Oprócz ziemniaków możesz ją podać z kluskami śląskimi, kopytkami, czy też szarymi kluskami.
Jeśli kaczka nie zostanie zjedzona w całości w dniu pieczenia, to polecam obrać ją z całego mięsa. Mięso z apetyczną skórką umieść w szklanym naczyniu. Możesz je ponownie podgrzać np. na patelni i zrobić z niego sałatkę - sałatka z kaczką i truskawkami. Będzie pyszna na kanapki i do wrapów.
Smacznego.