Sałatka z kalafiora
Super ciekawa i niezwykle pyszna sałatka z kalafiora. To wersja sałatki z pieczonym kalafiorem i marchewką. Przepis jest prosty i wart wypróbowania. Możesz ją podać z sosem sezamowym lub też z sosem czosnkowym.
- niezwykle ciekawy przepis na użycie kalafiora
- z sosem sezamowym lub czosnkowym
- kolorowa, zdrowa i pyszna
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia warzyw: 25 minut
Liczba porcji: 900 gramów sałatki
Kaloryczność kcal: 105 w 100 g sałatki
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki na sałatkę z kalafiora
- 1 duży kalafior - 800 g
- 6 młodych marchewek - 400 g
- 1/3 małej czerwonej cebuli - 20 g
- garść natki pietruszki
- 5 łyżek delikatnej oliwy
- przyprawy: łyżeczka słodkiej papryki, płaska łyżeczka kminy rzymskiego, 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu, pół płaskiej łyżeczki soli
Składniki na sos
- 2 łyżki pasty z sezamu - Tahini
- 1 mały ząbek czosnku
- 4 łyżki soku z cytryny
- 4 łyżki wody
- szczypta soli i pieprzu
Sałatka z kalafiorem
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ możesz mieć trochę inne proporcje warzyw oraz dodatków. Z podanej ilości składników otrzymasz około 900 gramów sałatki z kalafiora.
Jeśli lubicie czasem w prosty sposób zrobić coś wyjątkowo pysznego, ale z użyciem niekoniecznie codziennych składników, to moja sałatka z kalafiorem będzie idealna. Chociaż nie do końca tak jest, ponieważ te głównie składniki są znane chyba każdemu. Tutaj sekret tkwi w przyprawach i sosie z pasty sezamowej. Zapraszam!
Sałatka z kalafiora przepis
U mnie sałatka z kalafiora pieczonego z marchewką pojawią się raczej tylko późnią jesienią. Zimą zaś szykuję ją w wersji z gotowanym kalafiorem z kukurydzą, szynką i żółtym serem. Tak więc sięgam po młodego kalafiora, młodą marchew oraz świeżą natkę pietruszki.
Z kalafiora zdejmij okalające go ścisło liście i odetnij wystający głąb. Całą główkę przepłucz pod zimną wodą. Odetnij wszystkie różyczki kalafiora. Mój kalafior ważył na początku 800 gramów. Po obraniu i odkrojeniu różyczek wyszło mi 620 gramów gotowych do pieczenia różyczek kalafiora.
Marchewki cienko obierz i pokrój po ukosie na kawałki o długości około 3,5 cm.
Kawałki kalafiora i marchewki posyp przyprawami: łyżeczka słodkiej papryki, płaska łyżeczka kminy rzymskiego, 1/4 płaskiej łyżeczki pieprzu, pół płaskiej łyżeczki soli. Całość polej pięcioma łyżkami delikatnej oliwy i dokładnie wymieszaj.
Porada: Oliwę możesz zastąpić olejem ryżowym, rzepakowym lub olejem z pestek winogron. Jeśli nie przepadasz za kuminem, to możesz go zastąpić zwykłym mielonym kminkiem lub też ewentualnie tymiankiem z odrobiną gałką muszkatołową.
Warzywa w przyprawach i oleju wyłóż na płaską blaszkę do pieczenia wyłożoną papierem do pieczenia. Blaszkę umieść w piekarniku nagrzanym do 220 stopni. Wybierz środkową półkę i piecz warzywa do 25 minut z opcją pieczenia góra/dół. Jeśli masz małą komorę lub Twoje warzywa podpiekają się już po 10 minutach, to zmniejsz moc palnika do 190 stopni.
Upieczone różyczki kalafiora z marchewkami wyjmij z pieca i odstaw do przestudzenia. W tym czasie przygotuj dodatki i sos do sałatki z kalafiorem.
Sporą garść natki pietruszki posiekaj i wymieszaj z obraną i pokrojoną w cieńsze piórka czerwoną cebulą.
Porada: Jeśli lubisz i masz w domu świeżą kolendrę to ją również możesz dodać do sałatki. Zamiast czerwonej cebuli możesz użyć cebulę szalotkę lub cienki szczypiorek.
Na koniec jeszcze sos. Sos z pasty sezamowej jest bardzo prosty do zrobienia. W misce umieść dwie łyżki pasty sezamowej - Tahini. Dodaj też jeden mały ząbek czosnku przepuszczony przez praskę, cztery łyżki soku z cytryny lub z limonki, szczyptę soli i pieprzu oraz cztery łyżki zimnej wody. Wymieszaj całość. Jeśli sos jest za gęsty, to dodaj więcej wody. Gęstość sosu zależy od tego jak gęsta i oleista była twoja pasta sezamowa.
Porada: Jeśli nie masz pasty sezamowej, masz uczulenie na sezam lub zwyczajnie nie przepadasz za tym smakiem, to możesz też śmiało zrobić inny sos do sałatki. Mój sos czosnkowy będzie idealny! Polecam.
Przestudzone warzywa wyłóż na talerze. Posyp je cebulą z ziołami. Całość zaś polej sosem sezamowym lub sosem czosnkowym i podawaj.
Inspiracja do przepisu: tasty.co