Piernik z marmoladą
Ten przepis na piernik z marmoladą zaintrygował mnie niezmiernie. Znalazłam go w książce kucharskiej z przepisami z lat 80-tych.
Piernik Zamkowy - już sama nazwa była ciekawa :-) Do tego skład.. piernik bez dodatku nabiału, bez masła. Za to z rumem. Ja dodatkowo przełożyłam go domowymi powidłami i polałam czekoladą.
Piernik po przestudzaniu można zawinąć w folię i trzymać w chłodnym miejscu do 5 dni. Od pierwszego do piątego dnia będzie tak samo świeży. Ja swój piernik przełożyłam marmoladą i polałam polewą czekoladową dopiero po 4 dniach od upieczenia.
Ten piernik jest niezwykły... szczerze i gorąco polecam przepis!
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 40 minut
Liczba porcji: keksówka 11/30 cm
Dieta: wegetariańska
Składniki na piernik
- 400 g mąki pszennej
- 250 g miodu*
- 4 średnie jajka
- 50 ml rumu
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- przyprawy: po łyżce: cynamonu, kardamonu, mielonych goździków oraz kakao
- 2 łyżki wody
Składniki na polewę
- tabliczka gorzkiej czekolady - 100 g
- 60 g masła
Składniki na dekorację i przełożenie
- 300 g domowej kwaśnej marmolady
- garść siekanych migdałów blanszowanych
Piernik z marmoladą
*W przepisie należało użyć 250 gramów miodu. Ja użyłam 100 gramów miodu oraz 150 gramów cukru.
CIASTO
W rondelku umieść miód oraz cukier i 2 łyżki wody. Podgrzewaj całość do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Rondelek odstaw do całkowitego przestudzenia. W misce wymieszaj ze sobą mąkę, proszek do pieczenia i przyprawy. Do rondelka z przestudzonym, płynnym syropem dodaj surowe jajka. Od razu miksuj całość chwilę. Wlej rum i zamieszaj słodki płyn jajeczny. Całość przelej od razu do miski z mieszanką mączną. Miksuj całość na gładką masę. Ciasto będzie bardzo gęste.
Ciasto przełóż do foremki wysmarowanej domowym tłuszczem (olej lub masło) i obsypanej bułką tartą. Wyrównaj powierzchnię i wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 stopni. Najlepiej na środkową półkę z grzaniem góra/dół. Piernik piecz około 40 minut do suchego patyczka.
POLEWA
Bardzo prosta polewa czekoladowa - do piernia idealna. Wystarczy roztopić w małym rondelku 60 gramów masła. Do ciepłego masła dodaj pokruszoną tabliczkę czekolady. Masę mieszaj do całkowitego rozpuszczenia czekolady i powstania gładkiej masy. Być może w trakcie mieszania zajdzie potrzeba lekkiego podgrzania masy (minimalna moc palnika lub kąpiel wodna). Ważne, by do zrobienia polewy wybrać dobrej jakości, gorzką czekoladę lub ewentualnie czekoladę deserową.
DEKOROWANIE CIASTA
Przestudzony piernik wyjmij z formy. Szerokim i ostrym nożem odetnij górną warstwę, która wyrosła i lekko pękła podczas pieczenia. Dzięki temu pienik będzie smuklejszy i polewa idealnie się rozłoży. Nie jest to jednak konieczne.
Piernik podziel na 3 blaty. Użyj ostrego noża. Na dolny blat wyłóż połowę marmolady. Ja użyłam marmoladę, jak w przepisie marmolada z jeżyn. Polecam też: domowe powidła i kwaśne dżemy np. z porzeczek. Z powrotem ułóż środkowy blat ciasta. Na blat środkowy wyłóż resztę marmolady. Na górę zaś ostatni kawałek blat piernikowy. Całość lekko dociśnij.
Tak przełożony piernik polej ciepłą polewą z czekolady. Postaraj się przykryć całe ciasto. Górę udekoruj posiekanymi kawałkami blanszowanych migdałów. Musisz to zrobić od razu, ponieważ polewa czekoladowa zastyga.
Tak przygotowany piernik trzymaj pod folią/kloszem w chłodnym miejscu lub w lodówce do 3 dni.
Piernik ten jest naprawdę niezwykły. Nie należy do bardzo słodkich i mokrych ciast. W przepisie nie było powideł ani polewy, jednak według mnie do tego typu ciasta takie dodatki pasują idealnie.
Piernik polecam upiec na Święta. To ciasto ma w sobie urok.. nam niezwykle posmakowało!
Sprawdź też mój przepis na idealny, puszysty i wilgotny piernik przekładany dżemem bądź powidłami oraz zobacz moje inne pomysły na ciasta na Boże Narodzenie.
Smacznego.
Źródło przepisu + moje dodatki "Współczesna kuchnia polska" Henryk Dębski