Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Dżem z jeżyn

Dżem z jeżyn

Dżem z jeżyn. Czy to dżem, czy marmolada? A może powidła? Te jeżynowe pyszności najbardziej zbliżone są do marmolady, ponieważ ze 100 gramów owoców otrzymujemy 80 gramów gotowego produktu.

Z jedną różnicą.. owoce w słoiczkach będą częściowo w całości. Brzoskwinie zaś powinny pozostać w dużych kawałkach :-) Owoce będą dosłownie pływać w gęstym, słodko kwaśnym soku!

Czas przygotowania: 2 godziny
Liczba porcji: 800 ml

Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska

Składniki

  • 800 g świeżych jeżyn
  • 2 dojrzale brzoskwinie
  • 250 g cukru - pełna szklanka

Konfitura z jeżyn

Przygotuj słoiki – umyj, wysusz, wysterylizuj w piekarniku. Jeśli używasz weków z gumkami, pamiętaj by nie przekroczyć 120 stopni w piekarniku.

Umyte jeżyny umieść w garnku. Brzoskwinie obierz ze skórki. Odkrawaj kawałki od pestki. Owoce zasyp cukrem i gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 30 minut.

Po tym czasie zdejmij przykrywkę, zamieszaj owoce i gotuj jeszcze 1,5 godziny (najlepiej z włączonym okapem). W tym czasie nie musisz pilnować garnka.  Nadmiar wody odparuje, a owoce nie będą się przypalać. Pamiętaj jednak, by zachować małą moc palnika.

Gdy owoce będą już gotowe, nie wyłączając ich z palnika, przelewaj je dużą łyżką porcjami do słoików/weków. Zakręć słoiki i odstaw do ostudzenia. Potem trzymaj w ciemnym i chłodnym miejscu do 3 miesięcy.

Dżem z jeżyn, 1
Dżem z jeżyn, 2

Moje rady:
• Zwróć uwagę na to, by nie zapełniać słoików do końca oraz nie zabrudzić owocami zakrętek oraz brzegów słoików.
• Po zamknięciu weków/słoików możesz włożyć je dodatkowo do piekarnika nagrzanego do maksymalnie 110 stopni na 30 minut. (Wyższa temperatura może uszkodzić gumki w wekach).
• Jeśli chcesz, by Twoje owoce były gęste i bardziej przypominały powidła, musisz wydłużyć czas ich gotowania. Najlepiej pozostaw je w garnku do następnego dnia. Wówczas znów gotuj je 1,5 godziny. Pamiętaj jednak, że otrzymasz mniej produktu - prawdopodobnie 500-600 gramów.

Polecam wypróbuj też kisiel z jeżyn.

Smacznego!

Średnia 4.9 / 5 (334 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania