Makowa panienka
Makowa panienka to jedne z najpyszniejszych ciast przekładanych z makiem. Do tego jest to ciasto, które pieczemy bez użycia mąki. Jest wilgotne, delikatne, mięciutkie i piękne. To też idealny przepis na Święta!
- cudowne ciasto bezglutenowe
- dokładny opis i zdjęcia krok po kroku
- świetna propozycja na słodki, świąteczny wypiek
Czas przygotowania: 2 godziny
Czas pieczenia ciasta: 25 minut
Czas chłodzenia ciasta : 6 godzin
Liczba porcji: forma do 24 x 34 cm
Kaloryczność kcal: 280 w 100 g ciasta
Dieta: bezglutenowa
Składniki na bezglutenowe ciasto
- 4/5 szklanki suchego maku - 150 g
- 4/5 szklanki mielonych migdałów - 100 g
- 1 szklanka wiórków kokosowych - 90 g
- pół szklanki cukru drobnego - 130 g
- 7 średnich lub 6 dużych jajek
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na masę budyniową
- kostka masła - 200 g
- 2 x Budyń o smaku śmietankowym bez glutenu Dr. Oetker
- pół szklanki cukru - około 130 g
- 3 szklanki mleka - 750 ml
Składniki na poncz do ciasta
- sok z jednej cytryny
- 1/4 szklanki wody
Pozostałe składniki
- słoik dżemu z czarnej porzeczki - 280 g
- 1 galaretka bezglutenowa cytrynowa
- 400 ml wrzątku
- 4 łyżki wiórków kokosowych
- łyżka suchego maku
Ciasto makowa panienka
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka i masło wyjmij wcześniej z lodówki. Masło użyte do zrobienia kremu budyniowego musi być idealnie miękkie.
Forma do pieczenia: blaszka o wymiarach około 22 x 35 cm lub 24 x 34 cm lub mniejsza.
Pieczenie ciasta z makiem: 170 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z termoobiegiem. Czas pieczenia: około 25 minut
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie. W kaloriach nie uwzględniłam tylko kandyzowanych owców, którymi udekorowane zostało ciasto. Przed szykowaniem ciasta polecam przeczytać najpierw cały przepis, by móc odpowiednio przygotować wszystkie składniki oraz zdecydować co i kiedy robić.
Makowa panienka to cudownie pyszne ciasto nie tylko dla osób na diecie bezglutenowej. Smakuje tak wspaniale, że każdy sięgnie po kawałek. Zapraszam do pieczenia..


Makowa panienka
Na samym początku ugotuj budyń do masy budyniowej. Będzie on potrzebował kilku godzin, by naturalnie przestygnąć na blacie kuchennym. Pamiętaj też o tym, by wyjąć na blat całą kostkę masła - 200 gramów. Masło również potrzebuje kilku godzin, by naturalnie zmiękło.
Do rondelka wlej dwie szklanki mleka (najlepiej pełnotłustego) oraz wsyp pół szklanki cukru. Do trzeciej szklanki mleka wsyp dwa opakowania proszku budyniowego o smaku śmietankowym bez glutenu Dr. Oetker. Mają to być dwa budynie bez cukru o wadze 40 gramów na jedną saszetkę.
Mleko z cukrem doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika do minimum i wlej dobrze wymieszany proszek budyniowy z mlekiem. Od razu zacznij mieszać budyń. Możesz trochę zwiększyć moc palnika. Budyń mieszaj krótko, ale energicznie. Powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć. Nie mieszaj go też za długo. Tylko tyle, by otrzymać odpowiednią konsystencję.
Budyń odstaw do przestudzenia, przekrywając go wcześniej kawałkiem folii (ja używam do tego woreczków śniadaniowych). Absolutnie nie odkładaj go do lodówki. Zarówno budyń, jak i masło powinny mieć tę samą temperaturę. Budyń powinien się naturalnie przestudzić.

Budyń stygnie a masło cały czas mięknie gdzieś w misce na blacie kuchennym, więc pora na upieczenie ciasta makowego bez mąki.
Potrzebujesz: 4/5 szklanki suchego maku, czyli około 150 g maku niebieskiego; 4/5 szklanki mielonych migdałów, czyli około 100 gramów blanszowanych migdałów zmielonych na mąkę (możesz je kupić już zmielone lub zmielić migdały samodzielnie w malakserze); jedną szklankę wiórków kokosowych, czyli około 90 gramów wiórków (mogą być zarówno te grubsze, jak i drobniejsze wiórki).
Do zmielonych migdałów wsyp łyżeczkę proszku do pieczenia (w ofercie marki Dr. Oetker znajdziesz bezglutenowy proszek do pieczenia). Wymieszaj "mąkę" migdałową.

Oddziel białka od żółtek. Żółtka odłóż na bok w małej miseczce, zaś białka umieść w większej misce (szklana lub metalowa).
Białka ubijaj chwilę na sztywno przy pomocy miksera. Możesz do nich dodać szczyptę soli. Nie ubijaj samych białek za długo, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Gdy białko zacznie zamieniać się w puszystą pianę, możesz zacząć dokładać cukier. Ciągle miksując wsypuj po jednej łyżce cukru. Po każdej łyżce miksuj białko na najwyższych obrotach, aż cukier połączy się z pianą i całkowicie się w niej rozpuści. Po dodaniu jednej łyżki miksuj całość około minuty lub dłużej. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i błyszcząca masa białkowa.
Dodaj wszystkie żółtka i tylko chwilę miksuj całość na wysokich obrotach. Wyłącz mikser.

Do miski ze słodkim puchem jajecznym dodaj przygotowane mielone migdały, suchy mak oraz wiórki. Całość wymieszaj delikatnie, aż do połączenia się całości w jednolitą masę, przy pomocy szpatułki lub łyżki.

Na dno formy wyłóż papier do pieczenia. Boki wysmaruj tylko delikatnie tłuszczem np. olejem. Wylej ciasto i rozprowadź równo po całej powierzchni foremki.

Formę z przelanym ciastem umieść na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 170 stopni, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół lub 160 stopni z termoobiegiem. Ciasto jest dość niskie, więc nie powinno się piec dłużej niż 20 do 25 minut.
Po około 20 minutach sprawdź, czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchyl drzwi piekarnika i wbij w ciasto drewniany patyczek do szaszłyków. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto makowa panienka jest już upieczone.
Po wyłączeniu piekarnika, lekko uchyl drzwi piekarnika. Polecam zablokować drzwiczki rękawicą kuchenną, by zrobić tylko małą szparkę. Po 10 minutach otwórz drzwi do połowy a po chwili wyjmij ciasto z pieca.
W trakcie pieczenia ciasta możesz już zrobić galaretkę cytrynową. Torebkę galaretki cytrynowej bezglutenowej wsyp do miski. Wlej 400 ml wrzątku i mieszaj galaretkę, aż do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Miskę z galaretką odstaw na bok do przestudzenia.

Uwolnij ciasto z boków formy. Po lekkim przestudzeniu przekrój je ostrożnie w poprzek na dwa blaty. Górny blat ma być cieńszy od dolnego.

Dolny blat ponownie umieść w foremce i zamknij boki. Górny przesuń na bok, na papierze do pieczenia.
Przygotuj poncz do nasączenia dolnego blatu ciasta. Wyciśnij sok z jednej cytryny i połącz z 1/4 szklanki wody i łyżka po łyżce wylewaj na całej powierzchni ciasta, by równo rozprowadzić wodę w sokiem. Górnego blatu nie będziesz już nasączać ponczem.
Na nasączone ciasto wyłóż równo cały słoik kwaśnego dżemu. Potrzebujesz około 280 gramów dżemu np. z czarnej porzeczki.

Jak tylko bezglutenowy budyń śmietankowy całkowicie przestygnie a kostka masła zmięknie, możesz zacząć szykować krem budyniowy. Do niedużej, ale wysokiej miski przełóż miękkie masło. Ubijaj je mikserem na najwyższych obrotach, aż zrobi się puszyste i jasne. Bardzo ważne jest, by cierpliwie ubijać masło czekając na właściwą konsystencję.
Ja napuszone masło przekładam do większego naczynia. Stopniowo, łyżka po łyżce dodaję całkowicie przestudzony budyń śmietankowy. Po każdej łyżce miksuję masę do całkowitego jej połączenia. Uważam, by nie ubijać kremu za długo.
Gotowy krem budyniowy można od razu wyłożyć na ciasto makowe wysmarowane dżemem. Masa budyniowa nie jest jeszcze sztywna. Dopiero po schłodzeniu w lodówce, masło zawarte w kremie stężeje. Wówczas krem budyniowy będzie można kroić nożem.

Na wyrównaną warstwę kremu budyniowego przełóż ostrożnie górny, cienki blat ciasta. Ja robię to tak: Przesuwam ciasto razem z papierem na cienką deskę lub szklaną podkładkę i na takim usztywnieniu przenoszę nad formę. Wysuwam powoli ciasto idealnie do formy.
Na formę z ciastem wyłóż tężejącą już galaretkę cytrynową (aby szybciej zaczęła tężeć, możesz po przestudzeniu umieścić ją w lodówce. Sprawdzaj jednak, czy nie tężeje za szybko, by można ją było równo wyłożyć na ciasto). Uważaj - Galaretka nie może być też za rzadka, bo wsiąknie w ciasto. Formę z ciastem i galaretką umieść w lodówce. Gdy galaretka stężeje możesz na nią wysypać wiórki kokosowe.

Gotowe ciasto makowa panienka umieść w lodówce do całkowitego stężenia masy budyniowej i galaretki. Ciasto potrzebuje około sześciu godzin chłodzenia. Możesz je też śmiało odstawić do lodówki na całą noc, by następnego dnia podać gościom.
Przed pokrojeniem makowej panienki rozsypałam po cieście jeszcze trochę suchego maku a na każdy kawałek ciasta wyłożyłam mieszankę kandyzowanych owoców.


Moja makowa panienka to ciasto bezglutenowe, w którym budyń śmietankowy możesz śmiało zastąpić budyniem waniliowym Dr. Oetker.
W ofercie znajdziesz też bezglutenową galaretkę cytrynową, którą użyłam do tego przepisu. Chociaż możesz też śmiało sięgnąć po inne smaki galaretek: truskawkowa, wiśniowa. Wszystkie smaki galaretek pasują do tego ciasta.
Zachęcam do zapoznania się z całą ofertą na produkty bezglutenowe marki Dr. Oetker.

Przepis zawiera lokowanie produktu.
Smacznego.