Ania Gotuje
Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Sernik

Sernik

Zapraszam po najlepszy przepis na sernik z wiaderka, który zawsze się udaje. Składniki przygotujesz w 10 minut. Pieczony sernik bez spodu jest maślany i delikatny. 

Czas przygotowania: 10 minut
Czas pieczenia: 1 godzina 20 minut
Liczba porcji: tortownica 24 cm - około 1420 g

Kaloryczność kcal: 295 w 100 gramach [ więcej ]
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki [ więcej ]

  • 1 kg mielonego twarogu np. gęsty z kubełka
  • 4 średnie jajka - około 240 g po rozbiciu
  • 200 g masła - 1 klasyczna kostka
  • 150 g cukru - około 3/4 szklanki
  • 1 saszetka budyniu waniliowego bez cukru - około 40 g

Sernik
Sernik, 1

Krok 1: Roztop masło

Masę serową na sernik szykuje się super szybko, więc możesz zacząć nagrzewać piekarnik. Nagrzej piekarnik do 190 stopni z pieczeniem góra/dół. Jeśli masz piekarnik tylko z termoobiegiem, to ustaw temperaturę 175-180 stopni. 

Kostkę masła o wadze 200 gramów roztop w rondelku na minimalnej mocy lub w mikrofali. Nie doprowadzaj masła do wrzenia. Rondelek odstaw do przestudzenia.

Roztop masło

Krok 2: Dodaj wszystkie składniki

W misce umieść razem: ser twarogowy z wiaderka (Piątnica, Zott, czy Mlekovita) lub samodzielnie zmielony na gładko twaróg półtłusty; 4 jajka; roztopione i przestudzone masło (może być jeszcze lekko ciepłe); 150 gramów cukru (zwykły lub drobny); saszetkę proszku budyniowego bez cukru (waniliowy lub śmietankowy). 

Jeśli nie masz budyniu, to do masy możesz też dodać 40 g skrobi ziemniaczane plus płaską łyżeczkę pasty lub esencji waniliowej. Jeśli nie możesz spożywać glutenu, to szukaj budyniu tylko bezglutenowego. Często bowiem do proszku budyniowego dodawana jest mąka pszenna. 

Jeśli używasz rzadszego twarogu mielonego do serników, to zamiast jednej saszetki budyniu, możesz wsypać dwie. 

Porada: Jeśli chcesz, by sernik wyszedł bardziej puszysty, to oddziel żółtka od białek. Żółtka dodaj do masy serowej, zaś białka ubij osobno na sztywno. Wmieszaj je na koniec do gładkiej masy z pozostałych składników.

Dodaj wszystkie składniki

Krok 3: Wymieszaj masę

Całość dobrze wymieszaj łyżką lub mikserem na niskich obrotach. Masę serową mieszaj krótko, tylko do połączenia składników. Ciasto powinno mieć konsystencję budyniu.

Wymieszaj masę

Krok 4: Masę wyłóż do formy

Spód tortownicy o średnicy 24 cm wyłóż papierem do pieczenia. Gęste ciasto przełóż do tortownicy i wyrównaj powierzchnię. Pamiętaj o tym, że tortownica ma być od spodu wyłożona papierem do pieczenia. Boków tortownicy nie trzeba wykładać pergaminem. Nie ma też potrzeby natłuszczania rantów od wewnątrz, ponieważ masa serowa jest tłusta i po upieczeniu sernik sam odchodzi od brzegów formy. Można to jednak zrobić. 

Masę wyłóż do formy

Krok 5: Upiecz sernik

Formę umieść w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Środkowa półka z grzaniem góra / dół. Po 20 minutach zmniejsz temperaturę do 150 stopni i piecz sernik kolejne 30 minut. Po tym czasie ustaw 120 stopni i piecz sernik ostatnie 30 minut. Po wyłączeniu piekarnika zostaw sernik w komorze pieca jeszcze na 10 minut. Potem stopniowo uchylaj drzwiczki coraz szerzej, aż wyjmiesz formę z pieca. 

Sernik może bardzo urosnąć i w połowie pieczenia lekko opadać. Dzięki stopniowemu zmniejszaniu temperatury w piekarniku zachowa jednak puszystą strukturę i lekkość. Podczas gwałtownego obniżenia temperatury dwutlenek węgla wypełniający ciasto kurczy się (postać gazowa) i ciasto zaczyna opadać (to normalne). Sernik potrzebuje niesamowicie powolnego obniżania temperatury. 

Porada: Pamiętaj o tym, by ani razu nie otwierać drzwi pieca podczas pieczenia sernika. 

Upiecz sernik

Krok 6: Schłodź sernik

Po całkowitym przestudzeniu sernik umieść w lodówce na 4 godziny, a najlepiej na całą noc. Sernik podajemy co całkowitym schłodzeniu.

Porada: Jeśli zapragniesz pokroić sernik od razu po upieczeniu, to prawdopodobnie będzie on miał konsystencję gęstego budyniu.

Schłodź sernik

Sernik, 8

Upieczony i schłodzony sernik można oprószyć cukrem pudrem lub oblać polewą czekoladową. Według mnie sernik bez spodu najsmaczniejszy jest dzień po upieczeniu. Trzymany w chłodzie (6-10 stopni, w lodówce) świeżość zachowa przynajmniej przez cztery dni. 
Smacznego. 
Średnia 4.8 / 5 (22988 głosów) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Sernik

Mój ulubiony sernik bez spodu, który zawsze się udaje. Jest to tani i szybki sernik pieczony. Nie wiem, czy znam prostszy przepis na tak pyszny sernik. Obecnie na rynku jest bardzo dużo dobrej jakości serów twarogowych z wiaderka. Dlatego też przepis na sernik z wiaderka zrobił się bardzo popularny. Mój przepis n a sernik zawiera w składzie właśnie ser twarogowy z wiaderka. Zazwyczaj sięgam po sprawdzony twaróg Piątnicy. Znam już gęstość twarogu oraz wiem jak jest tłusty oraz, że nie jest kwaśny. Przepis na sernik jest prosty i bardzo łatwy do niezapamiętana. Wśród bogactwa przepisów i kulinarnych rarytasów, które kuszą nas z każdej strony, istnieje pewne danie, które uosabia prostotę i ponadczasową elegancję. Jest to prosty sernik pieczony bez spodu. To właśnie jego nieskomplikowany charakter sprawia, że wracamy do niego tak chętnie, a delikatność smaku urzeka nas przy każdym kęsie. Wyobraźmy sobie tę kremową konsystencję, której sekret tkwi w dobrze znajomej nam, klasycznej bazie – mielonym twarogu z wiaderka. Jest on niemalże ucieleśnieniem domowego komfortu, łącząc w sobie łatwość dostępu z bogactwem możliwości. Sernik ten to przecież nie tylko uczta dla podniebienia, lecz również zastrzyk wartości odżywczych, który dostarcza twaróg - źródło wysokiej jakości białka oraz wapnia, niezbędnego dla naszych kości i zębów. Sekretem tego pysznego deseru jest harmonijne połączenie kilku prostych składników, które w swojej esencji mają coś nostalgicznie domowego. Jaja znajdujące się w naszych lodówkach, masło dodające aksamitności i proszek budyniowy. Sernik pieczony bez spodu staje się synonimem domowego ciepła i prostoty.

Sernik przepis

Piekąc ten sernik stopniowo zmniejszam temperaturę w piekarniku. Dzięki temu sernik jest puszysty i kremowo maślany. Taki puszysty sernik z wiaderka najlepiej smakuje na 1-2 dni po upieczeniu. Zachęcam też do przejrzenia innych przepisów na proste serniki. Zobacz też mój przepis na pieczony sernik wiedeński. Mój Blog Kulinarny to nie tylko słodkości, ale i dania obiadowe, czy też super pyszne sałatki. Sernik kalorie.. W 100 gramach sernika jest około 300 kcal. Kaloryczność sernika zależny też jednak od tego jak tłusty jest ser oraz czy do sernika dodasz więcej cukru lub rodzynki. Dobry sernik to łatwy sernik.. tak mawia moja sąsiadka. Zapamiętałam sobie to powiedzenie i zawsze przypomina mi się ono gdy piekę mój sernik z wiaderka. Nie potrzebujemy tutaj żadnych ekscentrycznych składników, żadnego poszukiwania rzadkich produktów w specjalistycznych sklepach. Urok tego sernika tkwi bowiem w jego dostępności i uniwersalności. Kolejnym atutem jest czas przygotowania. Przy minimalnym nakładzie pracy i bez potrzeby bawienia się w zagniatanie ciasta, szybko możemy wyczarować deser, który zachwyci wszystkich domowników. Sernik pieczony bez spodu jest także wdzięczną bazą do eksperymentów. Choć w wersji podstawowej rozpieszcza nas swoją subtelną słodyczą i puszystością, możemy go wzbogacić orzechami, bakaliami, czy świeżymi owocami. Każdy dodatek tworzy unikalny smakowy akcent, przez co prosty sernik może zaskoczyć nas swoją różnorodnością za każdym razem, gdy znajdzie swoje miejsce na naszym stole.

Sernik bez spodu

Bardzo często boimy się piec sernik. Niektórym wydaje się, że pyszny sernik jest bardzo trudny do zrobienia. Myślę, że mój sernik to wersja super podstawowa oraz sprawdzona. Ten sernik bez spodu zawsze Ci się uda i będzie super smakował. Już setki Czytelników piekło ten szybki sernik. Prosty sernik sprawdzi się zawsze w sytuacji awaryjnej, gdy potrzebujemy przygotować pyszny deser bez dużego nakładu pracy. Sernik z wiaderka jest świetny również dlatego, że twaróg wiaderkowy na dłuższą datę przydatności od tego sprzedawanego np. w trójkątach. Dodatkowo jest już zmielony, więc nie musisz używać maszynki do mielenia.. ani też szukać rozwiązania w blenderze ręcznym. Twaróg w wiaderku czeka spokojnie w lodówce na swoją kolej. Ten sernik pieczony powinien Ci się spodobać. Serdecznie zapraszam i Ciebie, wypróbuj mój prosty przepis na sernik. Podsumowując, prosty sernik pieczony bez spodu to esencja tego, co w kuchni najbardziej wartościowe – smak domowy, prostota wykonania i dobrodziejstwo składników, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Niech więc stanie się on częstym gościem w naszych domach, przynosząc radość, satysfakcję i poczucie bezczasowego, kulinarnego piękna.