Ketchup
Domowy ketchup, to jeden z pyszniejszych sosów na bazie pomidorów, jakie tylko można zrobić. Zapraszam po mój ulubiony, sprawdzony i bardzo uniwersalny przepis.
- idealny nie tylko do pizzy, czy do frytek
- dokładny opis wykonania oraz zdjęcia kroków
- świeże pomidory można zastąpić gotową passatą z butelki
Czas przygotowania: 4 godziny
Liczba porcji: około 1100 ml ketchupu
W 100 ml ketchupu:
Wartość energetyczna
125 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 3 kg mięsistych pomidorów - np. odmiana Lima
- 1 większa cebula - około 200 g
- 1 większa marchew - około 170 g
- 4 łyżki oleju do smażenia - około 40 ml
- 3 ząbki czosnku - około 15 g
- 8 łyżek octu jabłkowego - około 80 ml
- przyprawy: 3 łyżki cukru; 1 łyżeczka soli; po pół płaskiej łyżeczki pieprzu i ostrej papryki
Domowy ketchup
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Użyte słoiki: 3 sztuki o pojemności 300 ml każdy i jeden o pojemności 200 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego przepisu.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymałam około 1100 ml domowego ketchupu. Przed szykowaniem ketchupu, zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących szykowania ketchupu oraz ewentualnych dodatków. Pomidory można szykować na dwa sposoby: gotowanie w całości, a potem przecieranie lub obieranie i usuwanie miąższu i gotowanie.
UWAGA: Jeśli chcesz znacznie przyspieszyć szykowanie ketchupu lub też nie masz pomidorów z małą ilością soku, a z grubym miąższem, to możesz użyć gotowej passaty. Zatem zamiast gotować, przecierać i odparowywać świeże pomidory, wystarczy sięgnąć po gęstą passatę z pomidorów, która sprzedawana jest zazwyczaj w butelce lub ewentualnie w kartonie. Trzy kilogramy pomidorów zastępujesz jednym kilogramem gotowej passaty (gęstego przecieru z pomidorów).
Ketchup przepis
Umyj i osusz dokładnie około 3000 gramów świeżych, mięsistych i słodkich pomidorów z intensywnie czerwoną skórką. Najlepsze będą zatem pomidory paprykowe, śliwkowe oraz rzymskie, czyli wszystkie pomidory o wydłużonym kształcie. Sama użyłam pomidorów Lima, które charakteryzują się tym, że mają mniej soku, a więcej miąższu. Z pomidorów usuń zieloną szypułkę, a następnie każdą sztukę pokrój w ćwiartki. Pokrojone pomidory umieść w garnku o pojemności minimum pięciu litrów.
Porada: Jest jeszcze drugi sposób przygotowania pomidorów. Należy najpierw sparzyć je wrzątkiem, by cienka skórka schodziła z łatwością bez użycia obieraczki. Po przekrojeniu pomidorów na pół usuwa się całe gniazdo nasienne. Zostaje wówczas wyłącznie miąższ, który gotujemy tak długo, aż osiągnie konsystencję gęstej passaty.
Garnka nie przykrywaj przykrywką. Na początek ustaw niską moc palnika, by pomidory zaczęły puszczać wodę/sok. Po paru minutach zwiększ moc do średniej, aby pomidory zaczęły się nieco intensywniej gotować. Jak najczęściej mieszaj pomidory przy pomocy drewnianej łyżki, co przyspieszy proces odparowywania wody. Po godzinie gotowania pomidory powinny całkowicie się rozpaść i zmięknąć. W razie potrzeby gotuj je nieco dłużej.
Całą zawartość garnka należy przetrzeć przez metalowe sitko do warzyw, by pozbyć się skórek oraz pestek. Sitko umieść nad garnkiem lub miską. Porcjami wlewaj gorące pomidory. Rozcieraj je o wnętrze sitka. Może to potrwać nawet 20 minut lub dłużej. W ostateczności na sitku powinna Ci zostać tylko bardzo gęsta pulpa ze skórek i pestek.
Po przetarciu otrzymałam około 1500 ml soku z miąższem, który przelałam do trochę mniejszego, ale wysokiego garnka. Garnek ponownie umieść na płycie i gotuj bez przykrywki tak długo, aż odparuje Ci około pół litra wody. Sok powinien zgęstnieć do konsystencji passaty. Pamiętaj o częstym mieszaniu soku/miąższu z pomidorów. Proces odparowywania może trwać od około 30 do 60 minut lub dłużej.
Po odparowaniu nadmiaru wody otrzymałam ostatecznie 1000 ml gęstej pasaty z pomidorów. Do lekko gotującej się passaty dodaj obraną i startą na drobnych oczkach marchew. Zamieszaj całość i dalej gotuj bez przykrywki.
Porada: Jeśli nie szykujesz pomidorów, tylko sięgasz po litr gotowej, gęstej passaty z pomidorów, to szykowanie przepisu na ketchup zaczynasz dopiero w tym momencie.
W trakcie gotowania passaty z marchewką przygotuj cebulę i czosnek. Cebulę obierz i pokrój w kostkę (nie musi być bardzo drobna). Na nagrzaną patelnię wylej cztery łyżki oleju oraz pokrojoną cebulkę. Podsmażaj ją nie dłużej niż 10 minut na niskiej mocy palnika. W połowie podsmażania dołóż też obrane i drobniej pokrojone trzy ząbki czosnku. Cebula ma się tylko zeszklić. Podsmażoną cebulkę razem z olejem i czosnkiem przełóż do garnka z passatą i marchewką.
Porada: Cebula nie jest niezbędnym składnikiem ketchupu. Będzie ona w nim wyczuwalna. Jeśli zatem nie przepadasz za takim smakiem, to możesz ją pominąć lub też zastąpić startym na drobnych oczkach korzeniem pietruszki.
Dalej gotuj ketchup bez przykrywki przez około 30 minut. Ustaw niższą moc palnika, ponieważ im gęstszy ketchup, tym bardziej "bulgoni". Pamiętaj o częstym mieszaniu ketchupu. Po 30 minutach gotowania pora dodanie octu i przypraw. Do swojego ketchupu wlałam ostatecznie osiem łyżek octu jabłkowego. Wsypałam też trzy łyżki cukru (nie czubate) oraz łyżeczkę soli i po pół płaskiej łyżeczki pieprzu i ostrej papryki.
Nie dodawaj jednak wszystkiego od razu. Zacznij od połowy porcji octu, cukru soli oraz pozostałych przypraw i dopiero po dokładnym wymieszaniu ketchupu i sprawdzeniu jego smaku zdecyduj, czy chcesz go jeszcze doprawić. Pamiętaj, że im więcej dasz pieprzu i ostrej papryki, tym ostrzejszy wyjdzie ketchup. Po dodaniu wszystkich składników gotuj ketchup jeszcze 4-5 minut i dopiero go wyłącz. Możesz raz jeszcze skontrolować też jego smak.
Porady: Ocet jabłkowy można zamienić na ocet z białego wina. Domowy ketchup jest gotowy do zamknięcia go w słoiki bez potrzeby/konieczności miksowania go na gładko.
Aby ketchup miał jednolitą konsystencję należy zmiksować go na gładko. Polecam użyć do tego blendera ręcznego typu żyrafa. Jeśli jednak masz blender próżniowy z dużym kielichem, to zalecam zmiksować całość właśnie przy pomocy takiego urządzenia. Po zmiksowaniu raz jeszcze sprawdź smak ketchupu i w razie potrzeby i upodobań smakowych dodaj np. trochę więcej soli lub też cukru, czy octu. Ostatni raz zagotuj ketchup, by był wrzący, gdy będziesz umieszczać go w słoikach.
Przygotuj np. trzy słoiki o pojemności 300 ml każdy i jeden o pojemności 200 ml. Idealne będą jeszcze gorące słoiki (np. wyjęte prosto z piekarnika /temperatura nie wyższa niż 110 stopni/ lub z garnka z wrzątkiem). Możesz tez użyć innych pojemności słoików. Ważne by łącznie miały one około 1100 ml pojemności (jeśli tyle ketchupu wyszło i Tobie). Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej odparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
Jeszcze wrzący ketchup przekładaj do słoików i od razu mocno je zakręcaj. Nie dodawaj ketchupu do pełna. Zostaw minimum 1 cm wolnej przestrzeni. Słoiki można dodatkowo otulić ręcznikiem, (by wolniej się studziły) jednak nie jest to konieczne. Wszystkie zakrętki powinny się zassać. Jeśli tak się nie stało, to słoiki należy poddać pasteryzacji.
Pasteryzacja na dwa sposoby. Wybierz ten, który bardziej Ci odpowiada:
1. Pasteryzacja słoików w piekarniku
Dobrze zakręcone słoiki (gorące) umieść w piekarniku nagrzanym do 110 stopni (opcja góra/dół). Nie ustawiaj wyższej temperatury, by nie uszkodzić gumek w zakrętkach. Słoiki pasteryzuj do 15 minut. Zakrętka po naciśnięciu palcem powinna być wklęśnięta - nie powinna się odkształcać/odbijać. Jeśli w piekarniku umieszczasz ostudzone już słoiki, to umieść je w zimnym piekarniku i dopiero zacznij nagrzewać piec do 110 stopni. Czas pasteryzacji odliczasz od nagrzania się piekarnika.
2. Pasteryzacja słoików w garnku z gotującą się wodą
Na dnie szerokiego garnka umieść ściereczkę bawełnianą lub nową pieluchę tetrową. Słoiki ułóż jeden obok drugiego, ale tak, by nie stykały się ze sobą. Wlej wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików. Ustaw średnią moc palnika i doprowadź wodę do wrzenia. Zmniejsz moc do małej i pasteryzuj tak słoiki przez około 15 minut.
Jeśli nawet po pasteryzacji jakiś słoik nie zassał się, to należy po przestudzeniu umieścić go w lodówce i jeść na bieżąco. Zapewne uszkodzona była zakrętka.
Słoiki z ketchupem przechowuj w chłodnym, ciemnym i suchym pomieszczeniu nawet przez dwa lata. Domowy ketchup jest świetny do dań z grilla, zapiekanek, czy też do pizzy lub frytek. Ketchup bardzo dobrze smakuje również na kanapkach oraz jako dodatek do innych sosów lub zup krem. Można go śmiało podawać do makaronu z dodatkiem sera typu parmezan lub cheddar.
Smacznego.