Baba ghanoush
Baba ghanoush, czyli najpyszniejsza pasta z pieczonego bakłażana i pasty sezamowej. Koniecznie sprawdź mój ulubiony przepis i sposób podania. Ten smak Cię zaskoczy.
- świetna pasta na imprezy
- idealna konsystencja i połączenie smaków
- bardzo dokładny opis wykonania oraz zdjęcia kroków
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia bakłażanów: 35 minut
Liczba porcji: około 660 g pasty
Kaloryczność kcal: 185 w 100 g
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 3 świeże bakłażany - około 1200 g łącznie
- 3 pełne łyżki pasty sezamowej Tahini - około 90 g
- 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny - lub więcej
- 2 ząbki czosnku - około 10 g
- 3 łyżki ulubionej oliwy - lub więcej
- 1 łyżka jogurtu greckiego - można pominąć
- przyprawy: 1/3 płaskiej łyżeczki soli, 1/4 płaskiej łyżeczki kuminu; szczypta pieprzu
- do podania: oliwa; owoc granatu; natka pietruszki
Baba ghanoush
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem. Zawsze podaję wagę użytych przeze mnie warzyw lub owoców. Nie trzeba jednak stosować się do wytycznych co do grama. Wagi podawane są po to, by łatwiej Wam było zorientować się, jaka mniej więcej ilość potrzebna jest do zrobienia danego przepisu.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kaloryczności nie uwzględniłam dodatkowej porcji oliwy oraz granatu, czy pity. Z podanej ilości składników otrzymałam około 660 gramów domowej pasty baba ghanoush. Przed szykowaniem pasty z bakłażana, zachęcam do przeczytania najpierw całego wpisu. W treści podaję bowiem kilka ciekawych porad dotyczących wykonania pasty oraz ewentualnych dodatków. Warto też poznać z góry poszczególne kroki szykowania danego przepisu.
Baba ghanoush przepis
Przygotuj trzy bakłażany o łącznej wadze około 1200 gramów lub też więcej, ale mniejszych bakłażanów, których łączna waga wyniesie przynajmniej 1200 gramów. Każdą sztukę umyj, osusz ręcznikiem papierowym i przekrój wzdłuż na pół. Możesz dodatkowo nakłuć (w kilku miejscach) skórki połówek bakłażanów nożem.
Piekarnik nagrzej do 220 stopni z opcją pieczenia góra/dół lub do 200 stopni z termoobiegiem.
Przygotuj zwykłą (najcieńszą jaką masz) blachę z wyposażenia piekarnika (może być też kratka do pieczenia) i wyłóż ją arkuszem papieru do pieczenia. Na arkuszu rozłóż połówki bakłażanów - skórką do dołu. Kratkę/blaszkę z warzywami umieść na drugiej od góry półce w piekarniku, czyli trochę wyżej niż na środku komory. Połówki bakłażanów piecz łącznie około 35 minut. Na ostatnie 10 minut pieczenia, przekręć je na drugą stronę, czyli skórką do górnych grzałek.
Upieczone bakłażany możesz od razu wyjąc z piekarnika. Powinny być z obu stron mocno rumiane i miękkie.
Kawałki bakłażana od razu po wyjęciu z piekarnika umieść i zamknij w spożywczym worku strunowym lub w małym garnku (pod przykrywką). Zostaw je tak na około 20 minut, aż się lekko zapocą i przestygną. Dzięki temu znacznie łatwiej Ci będzie zdjąć z nich samą cienką skórkę. Po odcięciu szypułki i zdjęciu skórki zostało mi około 530 gramów upieczonego miąższu. Miąższ umieszczaj od razu na sitku. Wystarczy około 10 minut. Dzięki temu w prosty sposób pozbędziesz się jeszcze trochę soku.
Porada: Aby zostawić tylko samą cienką skórkę, w razie potrzeby wyskrob resztki miąższu przy pomocy łyżki.
W jednej misce umieść razem: upieczony miąższ z bakłażana; 3 pełne łyżki pasty sezamowej Tahini, czyli około 90 gramów; 3 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny; 2 obrane ząbki czosnku; 3 łyżki ulubionej oliwy; 1 łyżkę jogurtu greckiego; przyprawy: 1/3 płaskiej łyżeczki soli, 1/4 płaskiej łyżeczki kuminu, czyli kminu rzymskiego; szczyptę pieprzu.
Składniki na pastę należy już tylko zmiksować w malakserze. Polecam miksować pastę w dwóch porcjach. Pierwszą porcję miksuję na bardzo gładko i nakładam do niej czosnek oraz połowę bakłażana. Dzięki temu czosnek będzie dobrze rozdrobniony. Drugą porcję miksuję tylko chwilę, by zachować różnorodną strukturę bakłażana.
Porada: Można też wcześniej wycisnąć przez praskę ząbki czosnki i całość miksować za jednym razem, aż do otrzymania ulubionej konsystencji.
Po zmiksowaniu sprawdź smak baba ghanoush i zdecyduj, czy dodasz do pasty dodatkowe przyprawy. Ponieważ baba ghanoush najlepiej smakuje po schłodzeniu, możesz też odłożyć pastę na 30-60 minut do lodówki i dopiero po tym czasie sprawdzić jak smakuje oraz ewentualnie ją doprawić. Sama dodaję zazwyczaj nieco więcej soku z cytryny i pieprzu lub soli.
Baba ghanoush umieść w szerszej misce i polej oliwą. Pastę posyp drobno siekaną natką pietruszki oraz owocem granatu. Pasta smakuje wspaniale nakładana kawałkami podpieczonej na patelni pity. Przyda Ci się wówczas domowa pita z mojego przepisu.
Porada: Baba ghanoush możesz też podawać ze świeżo siekaną kolendrą (zamiast natki pietruszki) oraz z podprażonymi na suchej patelni orzeszkami pinii. Posypać ją możesz przyprawą Sumak.
Baba ghanoush można podawać podobnie jak Ajvar, czy hummus. Jest świetna na kanapki, do tortilli, warzyw pokrojonych w słupki, czy podpieczonej pity. Pastę z bakłażana przechowuj w lodówce pod przykryciem. Bez dodatków poleży tak przynajmniej kilka dni.
Smacznego.