Crème brûlée
Zapraszam po mój ulubiony przepis na pyszny, francuski deser Creme brulee. Zrobisz go dosłownie z czterech popularnych i łatwo dostępnych składników. Warto spróbować.
- tylko 4 składniki
- deser na wyjątkowe okazje
- dokładny opis wykonania i zdjęcia kroków
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 45 minut
Liczba porcji: 7 deserów
Kaloryczność kcal: 320 w 1 deserze
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki na Crème brûlée
- 500 ml śmietanki kremówki 30 %
- 6 żółtek średniej wielkości jajek - około 85 g
- 70 g cukru drobnego - około 4 łyżki
- 1 laska wanilii lub esencja albo pasta waniliowa
Pozostałe składniki
- 7 łyżeczek cukru do karmelizacji
- listki mięty do dekoracji
- ewentualnie owoce: maliny, borówki, truskawki
Crème brûlée
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Jajka mogą być wyjęte prosto z lodówki, ale najlepiej jest wyjąć je wcześniej, by osiągnęły temperaturę pomieszczenia.
Foremki do pieczenia: 7 foremek - ramekinów/kokilek o wymiarach zewnętrznych: 8 cm u podstawy i 9 cm u góry oraz wysokość 4 cm.
Pieczenie: 150 stopni w kąpieli wodnej, środkowa półka z opcją pieczenia góra/dół. Ewentualnie 110 stopni bez kąpieli wodnej.
Czas pieczenia: około 45 minut
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną liczbę kalorii niż te, których użyłam ja. Podczas liczenia kalorii uwzględniłam też taflę skarmelizowanego cukru. Zanim zaczniesz szykować deser Creme brulee, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.
Creme brulee przepis
Do rondelka wlej 500 ml śmietanki kremówki (słodka, rzadka śmietanka) 30%. Użyłam śmietanki w kartonie, więc wlałam całość. Ustaw niską moc palnika i zacznij podgrzewać śmietankę. Jedną laskę wanilii natnij wzdłuż. Tępą stroną noża wyjmij nasionka i dodaj je do garnka ze śmietanką. Laskę przetnij na pół i również dodaj do śmietanki. Po kilku minutach podgrzewania (śmietanka może się zagotować) wyłów miękkie kawałki laski wanilii i raz jeszcze dokładnie zdejmij resztę nasionek. Śmietankę z wanilią odstaw do przestudzenia.
Porada: Jeśli zamiast laski wanilii dajesz np. płaską łyżeczkę pasty lub esencji waniliowej, to wystarczy, że tylko trochę podgrzejesz śmietankę, co ułatwi wymieszanie jej z esencją/pastą z wanilii. Można użyć śmietanki 36%, ale polecam wówczas użyć około 400 ml śmietanki 36 % i 100 ml pełnotłustego mleka.
W osobnym naczyniu/misie miksera umieść około 85 gramów żółtek jajek. U mnie było to sześć średniej wielkości żółtek. Białka odłóż do osobnej miski lub zamroź (można z nich zrobić np. mini bezy Pavlova). Do miski z żółtkami wsyp też 70 gramów cukru drobnego lub cukru pudru. U mnie było to około 4 łyżki cukru drobnego.
Żółtka z cukrem ubijaj tak długo, aż cukier całkowicie rozpuści się w żółtkach i całość zamieni się w jasny, klejący krem. Może to trwać kilka minut (przy mikserze na wysokich obrotach i z użyciem cukru pudru) lub też znacznie dłużej, bo nawet około 15 minut (przy użyciu cukru drobnego).
Porada: Żółtka z cukrem można przez pierwszych kilka minut ubijać na parze. Miskę umieść na garnuszku do 1/3 wypełnionym wrzątkiem. Dno miseczki nie powinno dotykać do wody, za to ma być na tyle szerokie, by można je było umieścić "na garnku". Garnek z wodą i miską z żółtkami i cukrem umieść na płycie kuchennej. Ustaw taką moc palnika, by woda w garnku tylko lekko wrzała. Cały czas ubijaj żółtka z cukrem np. przy pomocy rózgi lub miksera ręcznego. Po 2-3 minutach ubijania na parze, możesz zdjąć miseczkę z garnka i ubijać całość jeszcze tak długo, aż żółtka z cukrem połączą ich w idealny, jasny krem.
Do naczynia ze słodkim kremem z żółtek wlej odrobinę przestudzonej (może być jeszcze lekko ciepła) śmietanki z wanilią. Od razu zacznij mieszać całość np. przy pomocy szpatułki. Następnie, cienką strużką wlewaj już resztę śmietanki. Cały czas, powoli mieszaj wszystkie składniki, ale tylko do momentu, gdy powstanie Ci jednolity krem (konsystencja rzadkiego budyniu).
Przygotuj sobie foremki do pieczenia. Będzie to 7 foremek - ramekinów/kokilek o wymiarach zewnętrznych: 8 cm u podstawy i 9 cm u góry oraz wysokość 4 cm (lub trochę mniejsze). Miałam sześć, więc siódme naczynko było z innego kompletu, ale o podobnej pojemności. Każde naczynko do zapiekania dokładnie umyj i osusz ręcznikiem papierowym.
Krem brulee wlewaj do naczynek przez gęstsze, metalowe sitko. Nie wypełniaj naczynek całkowicie, tylko do maksymalnie 3 cm wysokości. Możesz zatem użyć szerszych naczynek, ale nie za wysokich, ponieważ krem brulee nie zetnie się równo jeśli wlejesz go za dużo (środek może zostać po pieczeniu lekko płynny, a tego nie chcemy).
Creme brulee piekę zawsze w kąpieli wodnej. Miseczki z kremem umieszczam w naczyniu/foremce z wyższymi rantami, którą wypełniam bardzo gorącą wodą. Nie trzeba wlewać dużo wody. Wystarczy na około 2 cm wysokości. Formę z gorącą wodą i wypełnionymi kremem miseczkami umieszczam na środkowej półce w piekarniku nagrzanym do 150 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Creme brulee piekę tak przez około 45 minut.
Obserwuj swoje naczynka z deserem w trakcie pieczenia. Jeśli Creme brulee zacznie się rumienić, to koniecznie zredukuj moc palnika. Jeśli nie chcesz piec swojego kremu w kąpieli wodnej, to ustaw 110 stopni z opcją pieczenia góra/dół. Creme brulee piecz tak samo, przez około 45 minut.
Miseczki z kremem można wyjąć z piekarnika do razu po upieczeniu. Po przestudzeniu odłóż je do lodówki, do całkowitego schłodzenia. Przed podaniem (przygotowaniem karmelu na wierzchu kremu) można je tak trzymać w lodówce nawet dwa dni.
Przed samym podaniem (maksymalnie na kilka godzin wcześniej) wierzch każdego deseru posyp dość grubą warstwą cukru. Na jedno naczynko daję około jednej łyżeczki cukru drobnego. Może to być też zwykły cukier lub cukier trzcinowy. Warstwę cukru karmelizuj przy pomocy spożywczego palnika butanowego. Cukier zacznie się zamieniać w karmel. Po chwili od wyłączenia palnika karmel zastyga tworząc twardą taflę.
Porada: W ostateczności można też stworzyć karmel umieszczając naczynka z cukrem w piekarniku z dobrze nagrzanymi od góry grzałkami - funkcja zapiekania/grillowania. Formę z kokilkami umieszczaj jak najbliżej grzałek. Cukier ma się zamienić w karmel w ciągu kilku/kilkunastu sekund.
Creme brulee podawaj jak najszybciej, by karmel zachował szklistą strukturę i pękał podczas nabierania go na łyżkę. Deser pięknie komponuje się ze świeżymi listkami mięty oraz z owocami: maliny, borówki, truskawki, porzeczki.
Smacznego.