Czekoladowy budyń jaglany
Czekoladowy budyń jaglany to super deser, który szykujesz z kaszy jaglanej oraz mleka i czekolady gorzkiej oraz kakao. Jest przepyszny i bardzo prosty do zrobienia. Zapraszam gorąco, bo warto spróbować.
- kremowy i pyszny budyń bez glutenu
- super na śniadanie lub na deser
- bardzo zdrowy i lubiany przez dzieci
Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania: 15 minut
Liczba porcji: 850 ml budyniu
Kaloryczność kcal: 130 w 100 ml budyniu
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- pół szklanki kaszy jaglanej - 130 gramów
- 2,5 szklanki mleka
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki cukru
- pół tabliczki gorzkiej czekolady - 50 g
- dodatki: kawałki czekolady, borówki, maliny lub jeżyny
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Niezbędne narzędzia: mały garnek oraz blender kielichowy lub blender ręczny typu żyrafa.
Kalorie policzone zostały z użyciem mleka pełnotłustego krowiego, czekolady gorzkiej 70 %, cukru trzcinowego, ale bez dodatków w postaci kawałków czekolady i borówek.
Kasza jaglana jest nie tylko super zdrowa, ale i bardzo uniwersalna. Możesz z nią szykować dania na słono oraz rozmaite desery. Budyń czekoladowy z kaszy jaglanej to jedna z moich ulubionych jaglanych słodkości. Czekoladowy budyń jaglany jest bezglutenowy. Kaszę zaś możesz ugotować na dowolnym mleku (również tym bez laktozy). Super zmienikiem będzie również napój/mleko migdałowe, sojowe lub ryżowe.
Budyń jaglany czekoladowy
Do zrobienia budyniu potrzebujesz pół szklanki kaszy. Jest to około 130 gramów kaszy jaglanej. Jeśli korzystasz z kaszy sprzedawanej w gotowych saszetkach pakowanych po 100 gramów, to będzie to jedna cała torebka i 1/3 torebki. Taką kaszę przesyp z saszetek do naczynia.
Aby kasza jaglana nie miała smaku goryczki należy ją odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności polecam przesypać ją na suchą patelnię. Ustaw średnią moc palnika i praż kaszę przez około 10 minut. Warto co chwilę przemieszać kaszę na patelni. Jeśli rumieni się za szybko, to zmniejsz moc palnika. Ten etap nie jest jednak niezbędny i możesz go pominąć.
Uprażoną kaszę przełóż na drobne sitko lub umieść w małym garnku i przepłucz kilkukrotnie zimną wodą z kranu (płuczesz aż woda przestanie robić się mętna i będzie przezroczysta). Na koniec kaszę przepłucz w bardzo ciepłej wodzie z kranu lub gorącej wodzie przegotowanej. Wodę odlej.
Do garnuszka z przygotowaną do gotowania kaszą jaglaną wlej 2,5 szklanki mleka. Szklanka ma pojemność 250 ml, więc potrzebujesz około 625 ml mleka. Możesz użyć dowolnego mleka krowiego - również tego bez laktozy. Możesz zamiast mleka krowiego użyć mleka owczego lub koziego. Napoje roślinne takie jak "mleko" sojowe, migdałowe, ryżowe też będą dobre. Może Ci się wydawać, że przy tak małej ilości kaszy dodajesz za dużo mleka. Nic się nie martw.. kasza mocno napęcznieje i "wypije" cały płyn.
Wsyp też dwie łyżki cukru trzcinowisko lub cukru zwykłego, czy syropu lub miodu (miód polecam jednak dodawać na koniec razem z gorzką czekoladą. Zamiast cukru możesz też użyć daktyli pokrojonych na mniejsze kawałki.
Ja od razu dodaję też dwie łyżki kakao, ale możesz je dodać również później, gdy kasza będzie się już gotować. Kakao możesz pominąć jeśli dasz o 20 gramów więcej gorzkiej czekolady. I odwrotnie.. możesz pominąć gorzką czekoladę, ale wówczas dajesz 5-6 łyżek kakao.
Garnuszek z kaszą jaglaną zalaną mlekiem z cukrem i kakao umieść na palniku. Ustaw na początek wyższą moc palnika. Gdy mleko się zagotuje zmniejsz moc palnika do takiej, by kasza tylko lekko bulgoniła. Ja cały czas mieszam w garnuszku. Kasza będzie ugotowana po około 15 minutach.
Po około 15 minutach gotowania kasza napęcznieje i zrobi się miękka. Możesz też nie mieszać kaszy i przykryć garnuszek przykrywką. Po 15 minutach gotowania na małej mocy palnika kasza również będzie gotowa. Lubię jednak kontrolować cały proces. Unikam przypaleń i w razie potrzeby zawsze mogę dolać więcej mleka (przy gotowaniu bez przykrywki płyn szybciej odparowuje).
Już po zdjęciu kaszy z palnika możesz dodać pół tabliczki (50 gramów) dobrej jakości gorzkiej czekolady. Moja czekolada miała 70 %. Czekolada po chwili roztopi się w gorącej kaszy.
Gęstą kaszę czekoladową możesz teraz przełożyć do kielicha dużego blendera lub użyć blendera ręcznego typu żyrafa. Kaszę należy bowiem zmiksować na gładki budyń. Miksowanie kaszy może zająć parę minut. Z czasem jednak masa będzie się robiła coraz gładsza. Pod koniec miksowania możesz zdecydować, czy chcesz dodać jeszcze trochę mleka. Budyń wychodzi bardzo gęsty.
Gotowy budyń jaglany czekoladowy możesz przełożyć do miseczek. Wyjdą Ci cztery duże, lub sześć mniejszych porcji. Budyń polałam jeszcze odrobiną roztopionej gorzkiej czekolady. Do tego budyniu pasują również świeże borówki oraz plasterki bananów. Latem możesz sięgnąć po maliny, jagody i jeżyny.
Smacznego.