Zupa serowa
Moja najlepsza i najszybsza do zrobienia zupa serowa. Warto zerknąć na przepis, by wybrać dla siebie odpowiednie typy serów do zupy. Jest to bowiem przepis na zupę serową do w kilku wersjach smakowych. Polecam!
- rewelacyjna zupa serowa z grzankami
- z gotowym bulionem zrobisz ją błyskawicznie
- uniwersalny przepis i dokładny opis wykonania
Czas przygotowania: 15 minut
Czas podsmażania cebulki: 15 minut
Czas gotowania zupy: 15 minut
Liczba porcji: 900 ml zupy
Kaloryczność kcal: 125 w 100 ml zupy
Dieta: bezglutenowa, wegetariańska
Składniki
- 500 ml bulionu warzywnego lub drobiowego
- łącznie 300 g sera: topiony, cheddar, pleśniowy..
- 2 średnie cebule cukrowe - 280 g
- 3 większe ząbki czosnku
- 1 łyżka masła klarowanego lub oliwy
- po szczypcie pieprzu i tymianku
- garść szczypiorku
Zupa serowa przepis
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Warzywa ważone były przed ewentualnym obraniem/przygotowaniem.
Do ugotowania zupy serowej polecam garnek o pojemności minimum 2 l.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. W kaloriach nie uwzględniłam grzanek. Z podanej ilości składników otrzymasz około 900 ml zupy serowej.
Zupa serowa z grzankami
Zupę szykuję w jednym garnku, więc i cebulkę z czosnkiem podsmażam w garnku.
W garnku, w którym będziesz gotować zupę roztop łyżkę masła, najlepiej klarowanego. Możesz też użyć delikatnej oliwy z oliwek. Cebule obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Do zupy serowej używam wyłącznie cebuli cukrowej, ponieważ ma bardzo delikatny smak. Przy dużej ilości różnych serów jest to dla mnie istotne. Możesz też jednak sięgnąć po zwykłą cebulę.
Do garnka dodaję poszatkowane cebule i podsmażam dziesięć minut na bardzo małej mocy palnika. Cebula ma się tylko zeszklić. Następnie obieram trzy większe ząbki czosnku i kroję je na mniejsze kawałki. Dodaję do cebuli i całość podsmażam jeszcze pięć minut. Przez cały proces podsmażania cebuli a potem cebuli z czosnkiem, nie przykrywam garnka przykrywką. Mieszam też co jakiś czas całość przy pomocy drewnianej łyżki.
W trakcie podsmażania cebuli z czosnkiem przygotuj sobie sery, jakie zamieszasz użyć do zrobienia zupy serowej. Na 500 ml bulionu potrzebujesz około 300 gramów serów.
Moja sprawdzona mieszanka, która smakuje każdemu i nie jest ani za mocna, ani za słaba w smaku, to 200 gramów serka topionego śmietankowego, 50 gramów dobrego sera Cheddar oraz 50 gramów sera pleśniowego Błękitny Lazur. Nie używam zwykłych serów żółtych, mozzarelli ani sera ricotta oraz twarogu, które po dodaniu do zupy nie będą miały odpowiedniej, jednolitej formy.
Porada: Możesz oczywiście użyć wyłącznie serka topionego. Jeśli jednak unikasz serków topionych, to polecam Ci bardzo dobry zamiennik, czyli serek mascarpone. Jest on łagodny, zatem łącz go z serem Lazur oraz Cheddar. W zastępstwie za ser Cheddar lub ser pleśniowy możesz użyć ser Parmigiano Reggiano lub Grana Padano.
Do garnka z gotową cebulką i czosnkiem wlej 500 ml, czyli dwie szklanki bulionu. Bardzo często sięgam po mój przepis na bulion warzywny, jednak do tej zupy polecam odlać 500 ml samego bulionu z rosołu gotowanego na mięsie z indyka. Taką zupę bazę można łatwo ugotować z użyciem zestawu warzyw rosołowych oraz porcji rosołowej z indyka (skrzydło oraz szyja z indyka).
Do zupy, w pierwszej kolejności dodaj twardszy ser Cheddar oraz ser pleśniowy. Zupę doprowadź do wrzenia na małej mocy palnika i ciągle ją mieszając rozdrabniaj sery w zupie. Dodaj po oszczypcie pieprzu oraz tymianku i garść siekanego szczypiorku.
Po kilku minutach dodaj też serek topiony (lub mascarpone jeśli nie jadasz sera topionego) i mieszaj zupę do momentu, gdy zrobi się jednolita. Nie gotuj jej jednak zbyt długo. Dodawanie wszystkich serów powinno się zamknąć w 5-7 minutach.
Ponieważ do zupy dajemy dość słone sery, to zakładam, że nie będzie już potrzeby dodawania soli do zupy. Sprawdź jednak jej smak i zdecyduj, czy chcesz dodać trochę soli lub też pieprzu. Na ostateczny smak zupy ma też wpływ sam bulion. Każdy bowiem korzysta zupełnie z innej bazy. Użyte do zupy sery oraz to w jakich proporcjach były dodane ma również ogromne znaczenie.
Swoją zupę serową podałam z listkami bazylii (cudowna będzie też kolendra, jeśli tylko ją lubisz). Już na talerze dodałam też domowe grzanki.
Aby zrobić grzanki: Cztery kromki pieczywa ( u mnie bagietka żytnia) pokrój w kostkę. Nagrzej patelnię. Na nagrzaną patelnię wyłóż pokrojone na kawałki pieczywo. Grzanki podsmażaj tak na suchej patelni przez minutę. Co chwilę przewracaj je ostrożnie na drugą stronę.
Dopiero na częściowo podpieczone grzanki wylej cienką strużką dwie łyżki oliwy. Znów chwilę podsmażaj grzanki. Wylej kolejne dwie łyżki oliwy. Na koniec grzanki posyp ziołami. Jeśli zioła dodasz za wcześnie, to niepotrzebnie się przypalą. Gotowe grzanki dodaj na przygotowane do jedzenia porcje zupy.
Zupa serowa jest bardzo sycąca, więc z podanej ilości składników wychodzą u nas cztery porcje zupy serowej z domowymi grzankami. Zupę serową możesz też podać z samymi świeżymi ziołami oraz siekanym szczypiorkiem lub też z groszkiem ptysiowym.
Z jakimi serami ugotujecie swoją zupę i z czym ją podacie?
Smacznego!